ayakhastaliklari.com https://www.ayakhastaliklari.com Ayak, Ayak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, ayakhastaliklari.com Wed, 17 Aug 2016 00:00:00 +0000 Sat, 16 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Çocuklarda Ayak Uyuşması https://www.ayakhastaliklari.com/cocuklarda-ayak-uyusmasi.html Thu, 06 Sep 2018 16:49:01 +0000 Çocuklarda Ayak Uyuşması: Ayakta uyuşma zaman zaman olabilir, bazen tek ayakta bazende ikisinde olur. Tek ayakta olması daha iyidir. Çünkü ikisi birlikte uyuşuyor ise bu bel bölgesinde olan bir rahatsızlıktan olabilir. Çocuklar Çocuklarda Ayak Uyuşması: Ayakta uyuşma zaman zaman olabilir, bazen tek ayakta bazende ikisinde olur. Tek ayakta olması daha iyidir. Çünkü ikisi birlikte uyuşuyor ise bu bel bölgesinde olan bir rahatsızlıktan olabilir. Çocuklarda ayak uyuşmaları ile beraber iğne batması, karıncalanma ve hissizlik gibi kendini gösterebilir. Ayak uyuşması bazen hem çocuklarda hemde yetişkin kişilerde oluşan bir rahatsızlıktır bazı ayak uyuşmaları basit nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Ama bazen de kişilerde oluşan ayak uyuşması çok ciddi bir hastalık belirtisi olabilir. Genellikle çocukların doğru oturmalarına rağmen bir günde ikiden çok oluyor ise çok ciddi ayak uyuşması sorununun habercisi olabilir. Bununla birlikte çocuklardaki ayak uyuşması devamlı olarak uyuşukluk veya yarı uyuşuk olarak ortaya çıkabilir. Bir günde ikiden fazla oluyor ise o kişinin kesinlikle bir hekime götürülmesi çok iyi olur. Ayak uyuşmasının bir çok sebebi olabilir. Bu sebep ile çocukları hekime götürmeden her hangi bir teşhis koymak hiç doğru değildir. Çocuklarda ayak uyuşma sebebi bazen yanlış oturma şekli ile ortaya çıkar Bu nedenle çocuğunuzu hastaneye götürmeden önce oturma şeklini gözlemleyin. Çocuğunuzun doğru bir şekilde oturup oturmadığına dikkat edin. Bilindiği üzere oturma şekli ayak uyuşmasın gibi durumlarda çok büyük etki eder. Bununla birlikte ayak uyuşmasının oluşması durumunda bir başka dikkat etmemiz gereken durumda çocukların çoraplarının çok dar olmaması gereklidir. Dar olan çoraplar dolaşım bozukluğuna sebep olduğu için ayakta uyuşmaya sebep olur.

Çocuklarda Ayak Uyuşması Sebebi,

Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ayak uyuşmasının en çok sebebi sinir sıkışmasıdır. Sinir kişilerde ayaklara giden her hangi bir sinir damarında görülse dahi bu sorun ayakların her hangi birinde veya ikisinin birden uyuşmasına sebep olur. Devamlı olarak yanlış oturması veya çocuğun devamlı yanlış hareketler yapması da sinir sıkışmasına sebep olabilir. Buda ayak uyuşmasına sebep olur.

Çocuklarda Ayak Uyuşması: Bu sorunun bir başka sebebi ise ayaklarda olan kistlerdir. Bu kistlerin bazıları ağrı olarak kendini belli etse dahibazıları da ayal da uyuşma sebebi olarak ortaya çıkarlar. Bu kitleler zaman zaman damarların genişlemesine sebep olur. Bu sebeple de efeksiyonları ortaya çıkmasına sebep oluyor. Fakat uyuşan ayakta şişlik, morarma veya kızarıklık görülürse zaman kayıp etmeden bir hekime gitmek çok iyi olur. Bu sorunun bir başka sebebi de çocuklarda en çok görülen beslenme sorunudur. Çocuklar aç olsalar dahi bedenleri için gerekli gıdayı alamayabilirler. İşte bu sebeple de beslenme sorunun ortaya çıkar, gerçekte bu birazda aileden kaynaklanan bir sorundur. Bir insan bedeni B 12 vitamini yetersiz olur ise bedenin değişik yerlerinde uyuşma olabilir. Bu uyuşmaların vitamin yetersizliğinden en çokta çocuklarda olduğunu ortaya çıkardı. Gerçekte insanlarda ayak uyuşması çok daha fazla sebeple olur. Ama bu sebepler en çok da yetişkinlerde görülür. Bu sorun en çok zona, migren, hipotiroidi ve diyabet hastalığı gibi bir sorundur. Çocuklar çok hareketli oldukları için bu sebeple yaralanma riski çok fazladır. Çocuklarda ayak uyuşması bölgesel olarak çok ciddi olur, ama uyuşma ayağın yalnız belli bir yerinde oluyorsa bu sorun çok ciddi olabilir. Ama çocuklarda ayak uyuşması ile beraber farklı belirtiler de var ise ciddi sorun olduğu anlaşılabilir. En sık kaşıntı ve başka organlarda ağrı ayak uyuşması ile beraber olabilir.
]]>
Bebeklerde El Ve Ayak Terlemesi https://www.ayakhastaliklari.com/bebeklerde-el-ve-ayak-terlemesi.html Fri, 07 Sep 2018 10:08:32 +0000 Bebeklerde El Ve Ayak Terlemesi, çok sık görülebilen bir şey olmamasına rağmen, annelerin şikayet ettikleri bir haldir. İlk aylarda bu durumla çok sık karşılaşılmaz. Zira ter bezleri henüz gelişmemiş olduğundan. Bebeklerin d Bebeklerde El Ve Ayak Terlemesi, çok sık görülebilen bir şey olmamasına rağmen, annelerin şikayet ettikleri bir haldir. İlk aylarda bu durumla çok sık karşılaşılmaz. Zira ter bezleri henüz gelişmemiş olduğundan. Bebeklerin dördüncü aylarından sonra belirtileri başlamaktadır. Bunu göz önünde bulundurarak el ve ayağa çok kalın giydirmemek gerekir. Bununla beraber kan şekerinde düşüklük varsa buda bebeğin el ve ayaklarında ter olmasına sebeptir. Bu terleme neticesinde çocukta titreme hali, dalgınlık ve bakışlarında kayma görülebilmektedir. Bu halde çocuğun kontrol ettirilmesi gerekmektedir. Zira bebeğin kan şekerinde bir sorun olmuş olabilir. Hatta bu durum bir hastalık başlangıcı olabilmektedir. 

Bebeklerde El Ve Ayak Terlemesi, her terleme bir hastalık olamaz. Şiddetli terleme sadece sıcak havadan yada kalın giydirmekten olabilmektedir. Sadece terleme, bebek üstünde kuruması neticesinde, bebekte bölgesel enfeksiyonlar gibi belirtiler oluşabilmektedir. Mesela; pişik, mantar... vb rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Bu tür rahatsızlıklarda bebeğinizin aşırı terlemesini engellemeniz onun rahat etmesi ve sağlığı açısından faydası olur. Bu halde yine bebeğinizi muayene ettirilebilirsiniz, fakat korkulacak bir durum olmadığını söylemek, altını çizmek de gerekir. Yapılan muayene neticesinde altta yatan bir sorun yok ise, bir dermatoloji veya göğüs uzmanına da danışılmalıdır. Pudra, pudralı krem deodorant alıp tedavi etmeye başlamalısınız. Bebeğinize evde de bir kür hazırlayıp el ve ayağına sürebilirsiniz, bunu altta yazan anlatıma göre uygulayabilirsiniz. 

Bebeklerde El Ve Ayak Terlemesi İçin Bitkisel Kür 
 • 1 çay kaşığı deniz tuzu 
 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi 
Uygulanışı: Deniz tuzunu ve elma sirkesini birbirine karıştırın. Sonra bebeğin el ve ayaklarına sürün. Bu kürü beş dakika bekletin. Bu uygulama yöntemini iki günde bir yaparsanız, bebeğinizin el ve ayaklarında terlemelerinin azaldığını görürsünüz. Bebeğinizi banyo ettirip çıkaracağınız zaman en son dökülecek durulama suyuna da ada çayı eklerseniz bununda faydalı olduğunu görürsünüz. 
]]>
Ayakta Yanma Hissi https://www.ayakhastaliklari.com/ayakta-yanma-hissi.html Sat, 08 Sep 2018 02:16:50 +0000 Ayakta Yanma Hissi, Bazen yaş ile ilgili olabileceği gibi bazen de ayak yanmaları hiçbir neden olmaksızın da ayaklarınızda yanma oluşabilir. Genelde geceleri ortaya çıkan ayaklardaki yanma, uykunun kalitesini düşürerek çoğu Ayakta Yanma Hissi, Bazen yaş ile ilgili olabileceği gibi bazen de ayak yanmaları hiçbir neden olmaksızın da ayaklarınızda yanma oluşabilir. Genelde geceleri ortaya çıkan ayaklardaki yanma, uykunun kalitesini düşürerek çoğu zaman uykusuz kalmanıza neden olabilir. Bu durum bazen kişiler tarafından bir hastalık olarak görülmezken, kimilerinin ise yaşam kalitesini düşürecek seviyeye ulaşıp büyük bir sorun haline dönüşebilmektedir. 

Ayaktaki yanma hissinin tıbbi olarak adı ayak yanması sendromu olarak adlandırılır. Bu problemin gerçek nedenleri ve soruna çözüm olabilecek tedaviler şöyledir; Ayakların neden yanıyor sorusuna bazen cevap bulunamaz. Bazen neden belirgin olarak bulunamaz. Bu durum da ilk başta, B vitamini eksikliği sebebiyle ortaya çıkmış bir sorun olabilirken bazen de ayak veya bacaktaki bir sıkışma nedeniyle de ayakta yanma hissi olarak görebiliriz. Bir diğer sebep ise fazla kilolar sebebiyle ayaklar üzerinde fazla durmaktan dolayı fazla yüklenmeye ve ağırlığın ayaklara binmesinden veya yanlış ayakkabı kullanımından dolayı da ayak yanmasının sebeplerinden biridir. Alkol kullanımın aşırı derecede olmasından dolayı da bu rahatsızlığın sizde çoğunlukla görülmesine neden olabilir. Bazı hastalıklar da ayak yanmasına neden olurlar. Bunların başında şeker hastalığının (diyabetik ayak) olduğu söylenmektedir. Bir diğer hastalık ise ayaklardaki mantar hastalığı rahatsızlığın bir sebebi olarak görülebilir. Kullanılan çorabın kalitesiz olması, naylon olması havasız kalması da ayak yanması sorunu oluşturabilir. Bir diğer ve en önemli sebep de psikolojik problemlerdir. Ayak yanma sendromunda, görme tembelliği ve görme alanında bozuklukların olmasıyla birlikte seyrettiği olaylar da bu durum özel bir sendrom olarak düşünülmüştür.  Bazen de sorun basma ile ilgili bozukluklardan, kanda hemoglobinin yükselmesinden, amiloidoz birikmesinden, tarsal tünel sendromundan, lomber disk hernisi (bel fıtığı), siyatik sinir hasarından,  romatoid artrit, taban düşüklüğü hipotiroidi (tiroid azlığı), böbrek yetmezliği, huzursuz bacak sendromu gibi nedenlerden kaynaklanabilir.

Ayak yanması tedavisi; Tedavi de kişilerin tedavisi rahatsızlığın sebebine göre faklı tedaviler uygulanmalıdır. Başta ayakkabı, ayağın rahat ve ayak sağlığı için nefes alabilen yapıda olmalıdır. Kullanılan çoraplarda pamuk olan seçilmelidir. Mantar oluşumuna neden olabilecek ıslaklıkların ayaklar yıkandıktan sonra iyice kurulanması gerekir. Suda ayakları bir süre bekletmek geçici yanma hissine bir tedavi olabilir. Yanmaların geçmesi için ayak spreyleri, kremleri de kullanılabilir. Ayakları yüksek bir yerde tutmakta ayakları suda bekletmek gibi anlık çözümler oluşturabilir. Ayakta kalma süresini kısaltmak, sık sık dinlenmek yada ayakları uzatarak yüksek bir yerde tutmak ayak yanmasının tedavisinde etkili bir yöntemdir. Ayaklardaki yanma sendromu daha çok psikolojik olarak görüldüğünden dolayı asıl olarak bunun üzerinde yoğunlaşıp sebep olan etkenler üzerinden gidilerek bu şekilde tedavi edilir.
]]>
Ayağa Kramp Girmesi https://www.ayakhastaliklari.com/ayaga-kramp-girmesi.html Sat, 08 Sep 2018 22:06:36 +0000 Ayağa Kramp Girmesi; İnsan vücudu bir çok kas ve eklemlere sahiptir. Halk arasında ayağa kramp girmesi olarak nitelendirilen rahatsızlık ise, vücudumuzda bulunan 640 kaslardan sadece ayak kısımında bulunan kasların gerilmesi Ayağa Kramp Girmesi; İnsan vücudu bir çok kas ve eklemlere sahiptir. Halk arasında ayağa kramp girmesi olarak nitelendirilen rahatsızlık ise, vücudumuzda bulunan 640 kaslardan sadece ayak kısımında bulunan kasların gerilmesi ve gevşemesi ile oluşan ani sancıdır. Ani bir şekilde kasların gevşemesi veya gerilmesi bir çoğumuzun gündelik hayatında başına gelmiştir. Bazı kimselerin çalışma hayatına veya düzensiz besin tüketimine bağlı olarak çok daha sık meydana gelmektedir. Ayağa kramp girmesinin bir çok etkene bağlı olarak meydana gelmektedir. Özellikle spor yapanlarda ayaklara yapılan baskılara bağlı olarak sık sık meydana gelmektedir.

Ayağa Kramp Girmesi Nedenleri
 • En yaygın nedenleri arasında vücuda mineral ve vitamin yüklü besinlerin alınmaması neden olmaktadır. Vücudun mineral ve vitamin eksikliklerine bağlı olarak ayağa kramp girmeler, genel olarak geceleri uyku esnasında meydana gelmektedir. Bundan dolayı kişi kramp girme zamanlarına dikkat ederek teşhisi koyabilir.
 • Diğer yaygın bir sebeb ise kişinin gün içerisinde ayakları üzerine uzun süre kalmasına bağlı olarak ayak kaslarına yapılan baskılar neticesinde ayaklara kramp girmektedir.
 • Özellikle kış aylarında, soğuk havalarda ayakların ısıtılamasına bağlı olarak kan dolaşımın yavaşlaması ile birlikte kaslarda gevşeme meydana gelmektedir. Buda ayaklara kramp girmesine neden olmaktadır.
 • Spor yapanlarda ayaklara aşırı yüklenmeler ile ayak kasların gerilmesi ile meydana gelmektedir. Ayrıca spora yeni başlayan veya ayak kaslarını ısıtmadan direk olarak egzersizler yapması da kramplara neden olmaktadır. Bir çok kişi, ısınmadan direkt olarak egzersizlere başladığından ani kramplar meydana gelmektedir.
 • Potasyum ve magnezyum eksikliği bulunanlar da sık sık meydana gelmektedir. Bunu ayırt etmenin yolu ise potasyum ve magnezyum eksikliği olanlar daha çok gün içerisinde gündelik hayatlarında meydana gelmektedir.
 • Düzensiz uyku ve gün içerisinde aşırı yorulmalarda kramplara neden olmaktadır. Aynı zamanda kişi uykusunu almaması ile birlikte çok fazla uyuduğu hareketsiz kaldığı takdirde de kan dolaşımın yavaşlamasına bağlı olarak meydana gelmektedir.
Ayağa Kramp Girmesi Tedavisi Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genel olarak ayağa kramp girmesinin tedavisini kişi kendi imkanları ile gerçekleştirmelidir. Burada kişinin hayatında çok daha dikkat etmeli ve düzenli bir şekilde beslenmesini gerçekleştirmelidir. Kişi isteğe bağlı olarak kan tahlili yaparak vücudunda eksik bulunan elementleri tespit edererek gereklli besin takviyesini yapmalıdır. Ayrıca ayaklarından baldır kısımında kadar kısımını soğuktan korumalı ve sıcak tutmalıdır. Özellikle spor yapanlar sporlarını düzenli yapmalı, spor yaparken uygulanan egzersizlerden önce ayaklarını ısıtmalıdır. Aynı zamanda vücut asla susuz bırakılmamalıdır. Sık sık ayağa kramp girenler ilk olarak su tüketimini artırmalıdır. Çalışma koşulları ağır olanlar ise gün içerisinde ayaklarını dinlendirmelidir. Ayrıca aşırı hareketsizlikte kramplara neden olacağından uyku düzeninde fazla uyumaktan kaçınmalıdır.
]]>
Ayak Kemiği Ağrısı https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-kemigi-agrisi.html Sun, 09 Sep 2018 18:26:38 +0000 Ayak kemiği ağrısı, günümüzde genç yaşlı herkesin yaşadığı fiziksel bir sorundur. Bütün gün yüzümüzü çeken ayaklarımız artık bir noktada sinyal vermektedir. Özellikle ayakta çalışmak zorunda olanlar bu konudan daha Ayak kemiği ağrısı, günümüzde genç yaşlı herkesin yaşadığı fiziksel bir sorundur. Bütün gün yüzümüzü çeken ayaklarımız artık bir noktada sinyal vermektedir. Özellikle ayakta çalışmak zorunda olanlar bu konudan daha mağdur olmaktadır. Bir ayağın yapısında parmak eklemlerine doğru uzanan beş tane metatarsal kemik bulunmaktadır. Buradaki ilk metatarsal kemik, diğer aynı boyutlardaki dört kemikten biraz daha kısa ve daha kalın yapıdadır. Yürüyüş yaptığımız sırada, koşarken ya da zıplama hareketleri yaparken ayağın yerden itilmesi esnasında vücut ağırlığının tamamı parmak uçları ve metatarsal kemiklere binmektedir. Ancak bu yükün büyük bir kısmı birinci ve ikinci metatarsal kemikler tarafından karşılanmaktadır. Ayak tarak kemiğinde meydana gelen birçok sorun aşırı baskılı yüklerden ya da ayağın gelen ağırlığı dağıtma şeklinin etkilendiği zaman ortaya çıkmaktadır. Böyle zamanlarda metatarsal kemikler üzerine aşırı yük binmektedir. Özellikle metatarsal kemik uçları ve ayak parmak kemikleriyle birleşen yuvarlak uçlarda iltihaplanma ve ağrı ortaya çıkmaktadır.  Ayak kemiği ağrısı başka nedenler yüzünden de olabilmektedir. Öncelikle bunun muayene edilip teşhisinin konması daha sağlıklı olacaktır. Ayak kemiği ağrısına neden olabilecek etkenler aşağıdaki gibidir.

Yoğun egzersizler: Eğer spor yapan biriyseniz, özellikle futbol ve basketbol sporlarında ayaklara aşırı yük binmektedir. Özellikle basketbol oynayanlar zıplama hareketi çok yaptığı için kemiklerdeki yükü artırmış olacaklardır. Ayak kemiği ağrısının en büyük nedenlerinden olan ani baskılar bu böylece yaşanmış olacaktır. Ağırlık antrenmanları da bir nebze etki gösterebilir ancak ayakta hareketli sporlar yapanlar kadar olmamaktadır. 

Ayak biçiminin yapısı: Bazı kişilerde ayak tabanının kavisi normalden biraz daha yüksek olmaktadır. Bu kişi uzun süre ayakta kalmasını gerektiren bir işte çalışıyorsa az önce bahsettiğimiz kemikler üzerinde ters bir baskı meydana gelecektir. Eşit dağılmayan bu baskı yüzünden kişi gün sonun ayak kemiği ağrısı ile baş başa kalacaktır. Bunun düzeltilmesi için ortopedi uzmanının kontrolü ve tedavi şekli belirlemesi gerekebilmektedir. 

Yanlış ayakkabı seçimi: Yanlış ayakkabı giymek özellikle yüksek topuklu ayakkabılar zaman içerisinde ayak kemiklerindeki baskıyı artırarak ağrımasına neden olmaktadır. Bu tür ağrılardan korunmak için özel günler hariç yüksek topuklu ayakkabı giymemek en iyi olacaktır.

Kırıklar: Ani yere basma, yüksekten atlama yada çarpma sonucu ayak kemiklerinde oluşabilen çatlamalar ayak kemiği ağrısına neden olmaktadır. Tabi ki bu durum artık alçıya almayı gerektirebilmektedir.
]]>
Ayak Kesilmesi https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-kesilmesi.html Mon, 10 Sep 2018 04:11:53 +0000 Ayak Kesilmesi, Damar rahatsızlıklarına bağlı olarak kanların tıkanması sonucu veya sinir uçların tahrip olması nedeni ile mecbur olarak ayaklar kesilmektedir. Damar rahatsızlıkları ve kan değerleri rahatsızlıkları ba Ayak Kesilmesi, Damar rahatsızlıklarına bağlı olarak kanların tıkanması sonucu veya sinir uçların tahrip olması nedeni ile mecbur olarak ayaklar kesilmektedir. Damar rahatsızlıkları ve kan değerleri rahatsızlıkları başında diyabetik hastalıklar gelmektedir. Genel olarak şeker rahatsızlıkları olanlardan her beş kişiden birinde ayaklarda ve ayak topuklarında ilk olarak yaralar meydana gelmektedir. Ve şeker hastalıkların ilk aşaması olarak belirtilen yaralar ilerleyen zamanlarda şeker hastalığında kontrol alınamamasından dolayı son evre olarak ayakların uç kısımında bulunan sinir damarlarını zedeler ve aynı zamanda bacaklarda bulunan atardamarlarında tıkanmasına (kangren) neden olmaktadır. Bizde sizler için Ayak kesilmesi aşamasına gelmeden şeker rahatsızlıklarında dikkat etmeniz gerekenleri kısaca açıklayacak olursak

Ayak Kesilmesinin Önlenmesi Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diyabetik rahatsızlıklarında kesinlikle dikkat etmeniz gereken ilk aşaması, ayaklarda oluşan yaralarda mutlaka en yakın hastaneye başvurmalısınız. Bu yaraların sinir uçlarına vermiş olduğu tahribatı görmek için renkli Duppler adı verilen ultrason kontrolünde sinirlerin durumunu doktor görmelidir. Çünkü şeker hastalıkları zaman ilerledikçe ve dikkat edilmediği takdirde farklı evrelere çok çabuk geçmektedir. Ayaklarda oluşan yaraların bir sonraki evresi ise direkt olarak ayakların kesilmesine neden olmaktadır. Belirtmek gerekirse şeker hastalığın çıkış nedeni şu anda araştırmalar sonucunda neden ve niçin çıktığı belirlenememiştir. Fakat kısaca şeker hastalığı kanda bulunan glikuz oranın çok fazla olmasıdır. Bunun dışında kişi sigara ve alkol tüketimi ile birlikte kan değerleri bozulmakta ve buda damar rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Eğer sizde şeker hastası iseniz bazı önlemleri almak zorundasınız. Ayaklarda yaralar oluşmakla birlikte kişide görme bulanıklıkları, halsizlik ve ellerde titreme, aynı zamanda ishal ve sık sık idrara çıkma belirtiler var ise mutlaka en yakın diyabetik doktoruna başvurmalısınız. Bu belirtiler ile birlikte ayaklarda uzun süreden beri yaralar çıkmış ise, direkt olarak ayak sinir uçları tahrip olmuş ve iş işten geçmeden tedavisini gerçekleştirmelsiniz. Aksi takdirde bu rahatsızlıkların uzun sürmesi sonucu ayak kesilmesi gerçeklecektir.
]]>
Ayak Parmağı Çıkması https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-parmagi-cikmasi.html Mon, 10 Sep 2018 17:06:57 +0000 Ayak parmak çıkması, Birçok kişilerde görülen ayak parmak çıkıklığı, medikal ve cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir. Ayak parmak çıkması, çoğu zaman ayağa istenmeyen darbeler neticesinde oluşabilir. Eğer parmak ç Ayak parmak çıkması, Birçok kişilerde görülen ayak parmak çıkıklığı, medikal ve cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir. Ayak parmak çıkması, çoğu zaman ayağa istenmeyen darbeler neticesinde oluşabilir. Eğer parmak çıkığı yaşanmışsa parmak şişecektir. Parmağı doktora ulaşıncaya kadar soğuk tampon uygulanabilir. Soğuk tampon ağrı hafifletici gibi daha fazla şişmesini de engelleyecektir. Doktora gidinceye kadar çıkan parmaklara mümkün mertebede basmamak gerekir. Ayak parmak çıkması olayı olursa kesinlikle tedavi etmeye çalışılmalıdır. Çıkıkçı ve kırıkçı denen kişilere kesinlikle itibar edilmemeli ve parmağı yerine koydurtmamak gerekir. Günümüzün şartlarında bu konuda uzman birçok ortopedi uzmanı bulunur. Fazla külfetli maliyetlerle tedavi etmek yerine düşük maliyetli tedavi yöntemleri de yaptırılabilir. Aksi durumda kalıcı hasar oluşur ve bir ömür boyunca bu şekilde yaşamak zorunda kalınır.

Ayak parmağı çıkmasının tedavisi 

Kendi alanında uzman hekimler röntgen sonucunda hasar almış parmağı yerine tekrardan oturtulacaktır. Bu işlemler öncesinde hasar oluşmuş parmağı lokal anestezi uygulandıktan sonra kişi tedavi süresinde ağrı hissetmez. Hekim çıkığı uygun bir şekilde yerine oturtulur. Çıkık olan parmak yanındaki sağlam parmaklara bağlanarak kırık tahtaya alınır ve tekrardan röntgen çekilir. Çekilen röntgen sonucunda Olumlu bir şey görüldüğünde ayağa uygun medikal malzemeler ile parmak bir süre daha dinlenmeye alınır. Uzman tedavi etme şekline göre krem ve ağrı kesici tavsiye edebilir. Tedavi ilkesi parmakta oluşan bu deformasyonu nedeniyle tahrip olmuş olan bu ve buna bağlı olarak basma sorunu gidermek maksatlıdır. Ayak parmak çıkmasına bağlı olarak ayakta oluşan deformasyonu çeşitli medikal ürünlerle düzeltilebilir. Tedavi süresi boyunca destekleyici olarak gece kullanılan parmak arası silikonları ve makaralar gece boyunca parmağı doğru pozisyonda tutup doğru bir şekilde kaynamasına yardımcı olmaktadır.
Kişiler bu şekilde etrafındaki dokunun da rahatlaması ile en azından acı hissini asgari düzeye indirmiş olur. Özel şekilde yapılmış tabanlıklar kişinin ayağının üzerine bir süre doğru şekilde basmasını sağlayacaktır. Ayakta fazla yük taşıyan bölgelerin dengelenmesi neticesinde kişiye rahatlık sağlar. Bu kullanılan medikal yöntemlerle sonuç olumlu olmazsa cerrahi müdahale gerekli olacaktır.
]]>
Ayağa Kına Yakmak https://www.ayakhastaliklari.com/ayaga-kina-yakmak.html Tue, 11 Sep 2018 15:16:00 +0000 Ayağa Kına Yakmak, Ayak mantarı yürümeniz de zorluk yaşamanıza neden olabilir. Kaşıntılara sebep olarak, sizi günlük hayatta son derece rahatsız edebilir. Bundan ötürü çözüm arayan kişiler için, kına ile ayak mantarınd Ayağa Kına Yakmak, Ayak mantarı yürümeniz de zorluk yaşamanıza neden olabilir. Kaşıntılara sebep olarak, sizi günlük hayatta son derece rahatsız edebilir. Bundan ötürü çözüm arayan kişiler için, kına ile ayak mantarından bir ayda kurtulmak mümkündür. Ayakta kuruma, kaşıntı ve kızarma gibi şikayetler varsa kına sizi bu problemden kurtaracaktır. Erkeklerde daha fazla görülen ayak mantarı, bir çeşit deri hastalığıdır. Mikrop kapmasıyla birlikte, ayakta koku oluşumuna sebebiyet verebilir. Ayak mantarı hiçbir şekilde kendi kendine geçmezTedavisi basittir fakat, aynı zamanda inatçı bir hastalıktır. Mantar ilk olarak ayakta kuruma, deride kızarma, kepeklenme gibi belirtilerle kendini gösterir. Aynı ayakkabıyı sürekli giyinmek, çorap değiştirmemek ve nemli ortam da sık sık bulunmak mantarın oluşmasına sebep olur.

Kına cilt için oldukça faydalıdır. Soyulmuş bölgelere ve yanıklar ile birlikte,  kızarık bölgelere çok fayda sağlar. Mantarın oluşmaması için yünlü çorapları tercih etmek, en doğru seçenektir. Kınanın ayağa yakılması şu şekilde uygulanır.

Ayağa kına yakmak uygulama şekli; Yaklaşık olarak 5 tatlı kaşığı toz kına, 1 litre suyun içine dökülüp iyice kaynatılır. İyice kaynayıp fokurdadıktan sonra, ılıması için bekletilir ve daha sonra mantarlı olan bölgeye hazırlanmış olan, kınalı su ile iyi bir şekilde yıkanır. Bu uygulamayı en az ayda bir defa tekrar etmek gerekmektedir. Kına ile tedavi edildiği takdirde, mantarlı bölgenin mümkün olduğu kadar hava alması sağlanmalıdır.

]]>
Sol Ayak Uyuşması https://www.ayakhastaliklari.com/sol-ayak-uyusmasi.html Wed, 12 Sep 2018 04:24:39 +0000 Sol ayak uyuşması, ayakta meydana gelen uyuşma genellikle ayağa yeteri oranda kan gitmemesi sonucu ya da ayakta bulunan sinirleri hasar görmesiyle oluşum gösterebilir. Uyuşmayla birlikte ayakta ağrı, yanma hissi, batma h Sol ayak uyuşması, ayakta meydana gelen uyuşma genellikle ayağa yeteri oranda kan gitmemesi sonucu ya da ayakta bulunan sinirleri hasar görmesiyle oluşum gösterebilir. Uyuşmayla birlikte ayakta ağrı, yanma hissi, batma hissi gibi şikayetler de oluşabilir. Uyuşma uzun süredir devam ediyorsa ciddi bir hastalığın habercisi olabileceğinden araştırılması ve gerekli tedaviye başlanması gerekir.

Sol ayak uyuşması nedenleri nelerdir

Diyabet: Sinirlere zarar verme özelliği olan diyabet hastalığı sol ayak ya da her iki ayakta birden uyuşmaya sebep olabilir. Diyabet hastalarının kan şeker seviyesi kontrol altında tutulmalıdır. Aksi halde normal değerlerin üzerine çıkarak sinirlere hasar verir ve bu hasarın geri dönüşü olmaz. Diyabet hastalarında ayak uyuşması sürekli bir hal almışsa buna ağrı ve ısı yüksekliği de eşlik edebilir. Bu tür durumlarda diyabetlilerin dikkatli olması ve vakit kaybetmeden tedaviye başlaması gerekir.

Kan dolaşımının zayıf olması: Kan dolaşımının bozuk ya da zayıf olması kalp rahatsızlıkları başta olmak üzere daha pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Kan vücutta yeterince ya da düzgün şekilde dolaşmıyorsa el ve ayaklarda uyuşma hissi başlar. Tedavi yapıldığında yaşanan uyuşma geçer.

Sinir hasarı: Sinirlere şiddetli baskı uygulanıyorsa sol ya da her iki ayakta uyuşmaya sebep olabilir. Herhangi bir yaralanma vakasının ayakla ilgisi yokmuş gibi görünse de bu yaralanma bile ayağı etkileyebilir. Omurilikte gelişen disk kayması ayakta uyuşmaya sebep olabilir.

Uygun olmayan ayakkabılar: Ayağı rahatsız eden ayakkabıların giyilmesi ayakta uyuşmaya yol açabilir. Yüksek topuklu ya da ayağı sıkan ayakkabıların giyilmesi morton nöroması olarak tanımlanan bir duruma sebep olabilir. Bu durumun asıl nedeni ayak tabanına uygulanan baskıdır ve rahatsızlık veren ayakkabının uzun süre giyilmesi durumu kronikleştirebilir. Bu gibi durumlarda oluşum gösteren sinir hasarı genellikle cerrahiyle tedavi edilir.

Tarsal tünel sendromu: Ayak bileğinde yer alan bir sinir sıkışması sebebiyle oluşan rahatsızlık, enfeksiyon önleyen ilaçlar ve soğuk kompres ve dinlenme gibi önlemlerle kontrol altına alınabilir.

Alkolizm: Aşırı alkol tüketimi zamana yayılarak sinir sistemine hasar verebilir. Bu hasar başta el ve ayaklar olmak üzere vücudun farklı alanlarında uyuşmaya sebep olur.

Kullanılan ilaçların yan etkileri: Bazı hastalıklar için kullanılan ilaçlar direkt olarak ayakta bulunan sinirlere etki edebilir. Bu durumda ortaya çıkan uyuşma bazen geçici bazen ise kalıcı olabilir. Kanser ilaçları, antibiyotikler ve HIV tedavisi uyuşmaya yol açabilir.

B12 vitamini eksikliği: B12 vitamini eksikliği yaşayan kişilerde genellikle kırmızı kan hücreleri normalin altında olur. Eksiklik uzun süredir devam ederse ayakları ilgilendiren çevresel sinirle zarar görebilir ve bu durumda ayak uyuşması yaşanabilir.

Geçici istemik atak: Beyne giden kan akışının geçici olarak bozulması ya da aksaması geçici istemik atak olarak tanımlanır. Bu durum vücutta anormal hislerin yaşanmasına neden olur. Bu rahatsızlığın en önemli belirtilerinden biri el ve ayaklarda uyuşma hissidir. Beyinde yaşanan bir değişim uyuşmaya sebep olur. Yani asıl sorun ayaklarda değil beyindedir.

Sol ayak uyuşması tedavisi nasıl yapılır

Sol ayak uyuşmasında tedavi nedene yönelik yapılır. Uyuşmaya sebep olan sorun tespit edilerek tedaviye başlanır. Kişi uyuşmaya neyin sebep olduğunu tespit edememişse mutlaka bir doktora başvurmalıdır. Ayakkabı seçimini doğru yapmak, düzenli egzersiz yapmak, vücut duruşunu düzeltmek, düzgün beslenmek, alkol kullanımını azaltmak, masaj, varis çorabı ve ayağı sıcak tutmak uyuşukluk için faydalıdır.

]]>
Ayakta Kemik Çıkması https://www.ayakhastaliklari.com/ayakta-kemik-cikmasi.html Wed, 12 Sep 2018 12:42:01 +0000 Ayakta kemik çıkması, rahatsızlık, yüksek topuklu yada ucu sivri olan ayakkabıları tercih etmeleri nedenleri ile en fazla kadınları tehdit ettiği görülür. Ayak parmağındaki kemik çıkıntısı sık sık ağrı yada şeki Ayakta kemik çıkması, rahatsızlık, yüksek topuklu yada ucu sivri olan ayakkabıları tercih etmeleri nedenleri ile en fazla kadınları tehdit ettiği görülür. Ayak parmağındaki kemik çıkıntısı sık sık ağrı yada şekil bozukluğuyla kendini göstereceği gözlenir. 
Yürürken çok güçlük çekilmesi istenilen her ayakkabınınsa giyilememesi yada giyildiğinde de ayakkabılardada rahatsızlık yaşanması ayak parmağındaki kemik çıkıntıları sık sık karşılaşabilecek sorunları görülmektedir .
Doğuştan yada genç yaştaysa görülebilmekte olan deformite genellik ile 40-50 yaş grubunu etkisi altına almayı göstermektedir. Kadınlarda ve erkeklerde oranlarla 5 kat daha fazla göründüğü gözlenmektedir. Kadında dış etkenlerden dolayı görülmeli sık sık oldukça yüksek oranda olduğu gözlemlenir. Düz tabanlık yada kas yapısındaki bozuklular gibi ayağı kendisinden kaynaklanan sorunlar serebral palsi yada felç gibi nörolojik hastalıklarda bu deformiteye yol açabileceğini göstermektedir.

Ayak kemik çıkıntısı tedbiri ve tedavisi,

Ayakta kemik çıkıntısı oluşması genel olarak sağlıksız ayakkabılardan kaynaklanmaktan gösterebilir. Cinsiyet ayırt etmeksizin genel olarak ayakta çok durmaması gerektiği gözlenmektedir. Kadınlarınsa aynı şekilde hamilelik döneminde sağlıklı olan ayakkabıları tercih etmekle birlikte ayakta pek çok durmaları önerilmesi gözlenmektedir. Tabii bunun yanında olan hastalık ilerlemiş ise cerrahi müdahale ile ayak kemik çıkıntısını gidermeyi gözlenmektedir. Ayak kemik sıkıntısı olan bölge içinse ortapedik ayakkabıların alınması sağlandığı görülmektedir. Bunun ile birlikte özellik ile geceleri yatmadan önce ayak kemik çıkıntısı olan bölgeyeyse silikon tampon gerçekleştirilerek ayak kemik çıkıntısı tedavisi fazla ilerlemeden tedavisinin gerçekleşeceği gözlenmektedir.
]]>
El Ayak Sendromu https://www.ayakhastaliklari.com/el-ayak-sendromu.html Wed, 12 Sep 2018 13:23:37 +0000 El ayak sendromu, çocuklar arasında oldukça sık rastlanan ve virüs kaynaklı oluşan bir hastalıktır. Daha çok okul öncesi dönemde olan çocuklarda görülen el ayak sendromu okul çağındaki çocuklarda ve yetişkinl El ayak sendromu, çocuklar arasında oldukça sık rastlanan ve virüs kaynaklı oluşan bir hastalıktır. Daha çok okul öncesi dönemde olan çocuklarda görülen el ayak sendromu okul çağındaki çocuklarda ve yetişkinlerde de görülebilir. Coxsackie olarak bilinen virüsün etkisiyle ortaya çıkan hastalık nadir durumlarda beyin iltihabına sebep olabilir. Yaz ve sonbahar aylarında görülme olasılığı daha fazladır.

El ayak sendromu belirtileri nelerdir

Hastalığın 3-6 gün kuluçka süresi vardır ve hastalık 7-10 gün kadar sürer. El ayak sendromu olan çocuklarda hafif seyirli ateş görülür. Çocukta iştah kaybı, boğaz ağrısı, halsizlik görülebilir. Çocuktan ateş fark edildikten 1-2 gün sonra ağız içinde, dilde, yanakların iç kısmında, damakta ağrı özelliği olan yaralar oluşur. Bu yaralar nedeniyle çocuk her zamankinden daha sinirli olabilir. Ayak tabanı, avuç içi, kalçasında isilik şeklinde kabarıklıklar meydana gelir. Aynı kabarıklıklar kol, bacak ve yüz bölgesinde de olabilir. Çocuk, boğaz şişmesi ve yutkunma güçlüğü yaşar.

El ayak sendromu bulaşıcı mıdır

El ayak sendromu bulaşıcı özelliği olan bir hastalıktır. Hastalığa yol açan virüs boğaz ve burun salgısıyla bulaşabilir. Beraberinde ciltte meydana gelen kabarıklıklar içindeki sıvı nedeniyle de hastalık karşı tarafa geçiş yapabilir. El ayak sendromunda çocuğa günlük olarak çok dikkatli bakım yapmak gerekir.

El ayak sendromu için ne zaman doktora başvurulmalıdır

El ayak sendromunda kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ancak çocukta gelişen ateş ve diğer belirtileri hafifletmek adına doktor yardımı gerekebilir. Doktor yaşanan semptomları hafifletmek için bazı önerilerde bulunabilir. Aynı zamanda hastalığın kesin teşhisi içinde doktor kontrolü yapılması gerekir. Çocuk henüz 3 yaşını doldurmamışsa ve rektal sıcaklık 38 derece ve üzerindeyse mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bu gibi durumlarda doktor sıvı takibi yapar. Çocuğun ağız içinde meydana gelen yaralar çocuğun bir şey yiyip içmesini engelleyebilir. Bu nedenle de çocukta sıvı kaybı oluşur. Sıvı kaybı yaşayan çocuklarda ağız kuruluğu gibi şikayetler başlar. Henüz hastalık gelişen çocuk bir yaşın altındaysa uzun süre bezini ıslatmayabilir. Böyle bir durum fark edildiğinde de hemen doktora başvurulmalıdır.

El ayak sendromunda bakım nasıl olmalıdır

El ayak sendromu hafif seyrediyorsa çocuğun vücut sıcaklığını yakından takip etmek gerekir. Ayrıca çocuğun yeterince sıvı ve katı gıda almasına özen gösterilmelidir. Bu gibi yaklaşımlardan başka hastalıkta yapılacak pek bir şey yoktur. Hastalık ilerlediğinde vücuttaki yaraların görünümü daha kötüleşebilir. Hastalık gelişen çocuğun ağız içinde yara olacağından asitli, tuzlu yiyecekler vermekten kaçınılmalıdır. Dondurma tarzı soğuk yiyecek ve içecekler çocuğun rahatlamasını sağlayabilir.

El ayak sendromu tekrarlar mı

El ayak sendromu tekrarlama özelliği olan bir hastalıktır. Çocuk hastalığa yol açan virüse karşı bağışıklık geliştirebilir. Ancak hastalığa farklı virüsler neden olabileceğinden çocuk hastalığa karşı açık olabilir. Hastalığın nüksetmesini engellemek için çocuğun hijyenine dikkat edilmelidir. Eller ve devamlı oynadığı oyuncaklar sık sık yıkanmalıdır.
]]>
Ayak Baş Parmağı https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-bas-parmagi.html Wed, 12 Sep 2018 16:31:25 +0000 Ayak Baş Parmağı; Bu ayak baş parmağı önemli bir parmaktır. İnsanın yürüyebilmesi ve hareket yapabilmesi için bu parmağa ihtiyaç vardır. Vücudun her tarafına özen gösterildiği gibi ayaklara Ayak Baş Parmağı; Bu ayak baş parmağı önemli bir parmaktır. İnsanın yürüyebilmesi ve hareket yapabilmesi için bu parmağa ihtiyaç vardır. Vücudun her tarafına özen gösterildiği gibi ayaklara da özen gösterilmelidir. Ayak baş parmağımızın hastalık kapmaması için günlük ayaklarımızı yıkamalıyız. yıkadıktan sonra ayağımızı kurulamadan çorap giyinmemeliyiz. Tırnaklarımızı düzenli bir şekilde kesmeliyiz.

Ayak Baş Parmak Ağrısı Nedenleri:

Çarpma, Sıkma, Vurma, genelde fiziksel bir temas sonucunda meydana gelir. Uzun süre yürümek, Baş parmağın bir yere çarpması, ayaklarınızı sıkan ayakkabı giyinmek gibi nedenlerle ayak baş parmağı ağrıyabilir. Bunun yanında şişebilir, uyuşma veya morluklar oluşabilir.

Gut hastalığı, ayak baş parmağında şişme, kızarma, sertlik ve ani ağrı gibi nedenlerle oluşur.

Bunyon, ayak baş parmağını ayağa bağlayan eklemde görülen bir şişliktir.  Bunyon olan baş parmağın diğer parmaklara dokunmasıyla çok acı verir.

Ayak Nasırı, baskı ve sürtme nedeniyle ortaya çıkan bir rahatsızlığıdır.Ayak mantarı, mantarların neden olduğu mikroplar nedeniyle deri soyulması, kaşıntı, kızarıklık, su toplaması ve ağrı ile kendini belli eden bir rahatsızlıktır. Ayak mantarı son derece bulaşıcı bir hastalıktır.

Ayak Baş Parmak Uyuşması, Ayak baş parmaklarında duyu kaybının meydana gelme nedeniyle oluşan bir rahatsızlıktır. Uyuşma el parmaklarında çok görülse de, ayak parmaklarında daha nadir bir şekilde görülmektedir. Fakat meydana gelme nedenleri umumi birbirine benzer. Ayak baş parmaklarında görülen uyuşma sinirlere olan baskıdan ya da ayak baş parmaklarına giden kanın azalmasından dolayı meydana gelebilir. Bunların nedenlerin haricinde mikrop, tümör ve kanser hastalık nedenlerinden dolayı da meydana gelebilir. Fakat çoğu olaylar hayatı tehdit eden bir duruma ulaşmaz. Uyuşma ile beraber yanma, karıncalanma ve batma şeklinde de belirtiler oluşabilir.

Ayak baş parmak kireçlenmesi: 30 ile 60 yaş arasındaki insanlarda meydana gelir. Ayak baş parmağındaki kireçlenme fazla yaygın değildir her insan da olmayabilir ama kireçlenme olan insanlarda neden olduğu bilinmiyor.

Ayak baş parmağı kireçlenmesinin belirtileri:

 • Eklem etrafında şişlik oluşması
 • Ayağın tepe kısmında oluşan çıkıntı
 • Ayak baş parmağınızın üzerine bastığınız zaman hissettiğiniz ağrı
 • Ayak baş parmağınızı aşağı veya yukarı doğru hareket ettirdiğinizde hissettiğiniz sertlik

Ayak baş parmağı kireçlenmesi nasıl teşhis edilmektedir: Ayak baş parmağınızı aşağı veya yukarı doğru hareket ettirdiğiniz zaman zorluk çekiyorsanız ayağınızdaki ağrıdan ötürü sorunlu bölgenin üzerine basmaktan korkuyorsanız doktor kontrolünden geçmeniz önerilir. Ayak Baş parmak kireçlenmesi erken teşhis edilirse tedavisi daha kolay ve basittir. Eğer ayağınızda şişlik oluşuncaya kadar beklerseniz tedavi süreci daha çok ve daha uzun sürebilir.

]]>
El Ayak Yanması https://www.ayakhastaliklari.com/el-ayak-yanmasi.html Thu, 13 Sep 2018 16:22:23 +0000 El Ayak Yanması, el ve ayak yanması hemen hemen hepimizin başına gelebilen bir durumdur. Fakat bu yanma hissi sürekli oluyor ve uzun zamandır geçmiyor ise ihmal edilmemeli ve mutlaka bir doktora gidilmelidir. Ayak yanması genellikle a El Ayak Yanması, el ve ayak yanması hemen hemen hepimizin başına gelebilen bir durumdur. Fakat bu yanma hissi sürekli oluyor ve uzun zamandır geçmiyor ise ihmal edilmemeli ve mutlaka bir doktora gidilmelidir. Ayak yanması genellikle ayak veya bacaktaki sinirlerin zarar görmesinden dolayı oluşan bir durumdur. Elde hissedilen yanma ise genellikle kimyasal maddelere bağlıdır. Örneğin bulaşık deterjanı ve fazla kullanılan çamaşır suyu gibi. Tabi bunlar kısa süreli yanmalara bağlıdır. Uzun süreli yanmalar varsa bunun sebebi deterjanlar değil vücudumuzun bir hastalığa yakalanma belirtisidir. Bu durumlarda ise mutlaka bir ciddiye doktoruna veya dahiliye doktoruna gidip sebepleri araştırılmalıdır. 

El ayak yanması nedenleri; kısa süreli el ve ayaktaki yanma hissi genellikle kimyasal maddelere karşı alerjisi olanlarda ve gıda alerjisi olanlarda ortaya çıkar. El ve ayak yanması genellikle şeker hastalığının belirtileri olarak görülmektedir. Bunu anlamak içinde mutlaka gerekli tahliller yaptıktan sonra teşhisi ve tedavisi yapılmalıdır.

Ayrıca el ve ayak yanması fazla tüketilen alkolden kaynaklanabilir. Genellikle yetişkinlerde görülen el ve ayak yanması özellikle menopoza giren bayanlarda daha fazla görülür. Uygun bir tedavi ile bir süre sonra azalarak yok olur. Sürekli koşu yapan kişilerde de el ve ayak yanması görülür. Ancak bu durum bir sağlık problemi değildir. Zamanla azalır. Vitamin eksikliği de el ve ayak yanmasına sebep olur. Özellikle B12 vitamin eksikliğinde belirtiler bu şekilde kendini belli eder. B12 Vitamini eksikliğinde hem yiyeceklerden hemde ilaç tedavisi ile normale döndürmek mümkündür. 

El ve ayak yanması tedavisi; el ve ayak yanması çoğu zaman kendiliğinden geçsede ciddi bir hastalık haberciside olabilir. Bu nedenle geçmeyen el ve ayak yanmalarında ihmal edilmeden doktora gidilmeli ve sebebi araştırılmalıdır. Doktorunuzun uygulayacağı tedavi ile birlikte uzun süre ayakta ve dar ayakkabı ile durmamaya özen gösterilmelidir. Yanmalara karşı sık sık el ve ayaklar ılık su ile yıkanmalı veya duş alınmalıdır
]]>
Kırkayak https://www.ayakhastaliklari.com/kirkayak.html Thu, 13 Sep 2018 21:38:20 +0000 Kırkayak, Kırkayaklar genellikle sıcak ve ılık iklimlerin nemli bölgelerinde ,çürümüş ağaç kökleri, yaprak ve taşlar altında bulunurlar. En büyük özellikleri vücutları yuvarlak, halkalı, her halkada ikişer çift baca Kırkayak, Kırkayaklar genellikle sıcak ve ılık iklimlerin nemli bölgelerinde ,çürümüş ağaç kökleri, yaprak ve taşlar altında bulunurlar. En büyük özellikleri vücutları yuvarlak, halkalı, her halkada ikişer çift bacak çıkar. Bitkisel besinler ile beslenir. 7000'den fazla türü vardır
Çok bacaklılar sınıfından "Diplopoda" takımında bulunan eklem bacaklılar dır. 

Kırkayak fiziksel özellikleri

Vücutlarında belirgin bir baş ve çok sayıda halkalardan ve bölütlerden meydana gelmiştir. Her bölütde ikişer çift bacak bulunur. Başlarında bir çift anten ile birlikte  ikişer tanede  gözü vardır. Gözleri az çok diğer böceklerin bileşik gözüne benzer fakat biraz daha dikkat edildiğinde basit gözlerin bir araya gelerek meydana getirdiği bir çift göz kümesi olduğu anlaşılır. Bazı türlerinde göz bulunmamaktadır. Yaşayışlarını uygun olan antenleri ve koku alma tüyleri çok gelişmiştir. İç anatomisi çıyanın anatomisine çok benzemektedir. Fakat çiyanlar etçil kırkayaklar ise otçuldur. Kırkayaklar çok ayaklı olmalarına rağmen çok yavaş hareket ederler. Kırkayakların her halkasında ikişer çift bacak bulunmasına karşılık çiyanlarda birer çift bacak bulunmaktadır. Bacakların sayısı türe ve bulundukları yerlere göre değişmektedir. Kırkayakların çoğunda ise 115 çift bacak bulunur. 

Çiyanlarda ise 15 çiftten 173 çifte kadar değişir. Çok bacaklılar da her zaman tek sayıda bacak çifti bulunur. Kırkayaklar trake sistemi solunum yapan calınlılardır. Kırkayaklar sıcak ve ılıman bölgeler de yaşayan düz hayvanlarıdır. Genellikle koyu kahve renklidir. Gündüzleri nemli yerlerde ağaç kabukları, taşlar ve yaprakların altına  gizlenir, gece beslenmeye çıkarlar. Genellikle çürümüş bitkisel besin yerler. Bazı zamanlarda tarlada sürüler halinde bitkilerin kök ve filizlerini  yiyerek çiftçilere  büyük zararlar verirler. Özellikle çileklere çok musallat olurlar. Kırkayakların genellikle boyları 1-20 cm arasındna değişir. Benekli yada noktalı olarak tabir edilen kırkayaklar 10-18 mm. boyundadır. Ülkemizde 15-20 cm'ye ulaşanları da görülmüştür. Yumurtlama yöntemi ile ürerler. Yumurtalar topraktan yapılmış delik şeklindeki bir yuvaya bırakılır ve dişi tarafından korunma altına alınır. Yavrular genellikle 12-15 gün sonra yumurtalardan çıkmaya başlarlar. Ömürleri boyunca sadece bir kaç kez kabuk değiştirirler. Her deri değiştirme sonrasında  vücut bölüt sayısı artar. Yavrular bir yıl içerisinde büyürler. Girintili derileri üzerinde antibiyotik etkisi bulunan pis kokulu  bir sıvı vardır. Büyük  olan kırkayakların salgısı insan elini tahriş eder. Bazen yapraklar üzerinde dolaşırlar. Korkutuldukları zaman kendilerini yere bırakarak helezonik bir şekilde  kıvrılır ve ölü taklidi yapar. 

Kırkayak yaşadığı veya bulunduğu yerler

Kırkayaklar dünyanın bir çok yerinde yaşayabilmekte ve bulunmaktadırlar. Bölgelere göre değişik kırkayaklar vardır. Genellikle kırkayakların en belirgin renkleri siyah, kahve rengi ve sarıdır. Diğer renkleri de oldukça fazladır. Kırkayaklar genel olarak nemli ve rutubetli alanlarda yaşamlarını sürdürürler. Çürümüş ağaç kütükleri, yaprak yığınlarının en diplerindeki çürümüş ve ıslak yaprak tabakası ve kaya diplerinde yaşarlar. İnsan yaşam alanların da da bulunan bu hayvanlar genellikle mutfaklarda ve evin muhtelif bölümlerinde yaşar ve ürerler.
]]>
Ayak İskeleti https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-iskeleti.html Fri, 14 Sep 2018 09:09:30 +0000 Ayak iskeleti, Ayakların insan vücudunda çok önemli bir yeri vardır. Ayak iskeleti vücudun en altında yer alan ve 28 adet kemikten meydana gelen  bir uzuvdur. Ayaklar vücudun dik durmasını, yürümesini ve vücudun değişik harek Ayak iskeleti, Ayakların insan vücudunda çok önemli bir yeri vardır. Ayak iskeleti vücudun en altında yer alan ve 28 adet kemikten meydana gelen  bir uzuvdur. Ayaklar vücudun dik durmasını, yürümesini ve vücudun değişik hareketlerinde dengede durmasını sağlamaktadır. Ayrıca ayaklar vücudun tüm ağırlığını taşımaktadır. Ayaklar zeminle temas halinde olduklarından ve yürüme gibi işlevleri yaparken en çok zorlanan uzuvlarımız dır. 

Ayak iskeleti ve ayak iskeletinde bulunan kemikler
 • Ayak bileği kemikleri (tarsal kemikler)
 • Ayak tarak kemikleri (metatarsal kemikler)
 • Parmak kemikleri (phalanx)
Ayak iskeletimiz de üç grup kemik ve bunların yanında bu kemiklere yapışan kaslar ve sinirler bulunur. Ayakta 26 tane kemik, 33 adet kas ve yüzden fazla sinir ve bağ bulunur. Yeni doğan bebeklerde ayak iskeleti yoktur. Bunun yerine kalsiyum dan oluşan elastik bir yapı vardır. Çocukların kemik iskeletinin yapısı 10-12 yaşlarında tamamlanır. 50-55 yaşından sonra ise ayak iskeletinde 2 kemik daha oluşur. Bu oluşan kemikler ayak tarağı kemiklerine eklenir. Bu sayede ayak iskeletindeki kemikler 28 adet olur.

Ayak iskeleti bilek kemikleri; Bu kemikler ayak iskeletinin arka kısmında yer alır. Bu kemikler ayak iskeletinde ki en büyük ve en sağlam olan kemiklerdir. Bu kemikler iki sıra halindedir ve toplamda yedi kemikten oluşur. Bu kemikler şunlardır. Aşık kemiği, kayıksı kemik, 3 adet kama kemiği ve küpe benzer kemikten oluşmuştur. Ayaktaki en büyük kemik topuk kemiğidir. Topuk kemiği ve aşık kemiği arasında eklem vardır ve bu eklem sayesinde ayağın bilekten sağa, sola, yukarı, aşağı hareket etmesini sağlar.

Ayak iskeleti tarak kemikleri; Ayak tarak kemikleri beş adet uzun ve ince kemikten meydana gelmiştir. Yaşı elliyi geçkin olan kişilerde ayağın iç kısmında bulunan tarak kemiklerine iki tane daha kemik oluşur ve bu kemiklerin oluşumuyla ayak tarak kemikleri sayısı yediye ulaşır.

Ayak iskeleti parmak kemikleri; Bu kemikler ayak baş parmağında iki adet diğer parmaklarda üçer tane olmak üzere toplamda 14 adet ayak parmak kemiği bulunmaktadır. Bu kemiklerin bütün fonksiyonlarını ve hareketlerini kaslar ve sinirler sağlar. ]]>
Ayak Bileği Şişliği https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-bilegi-sisligi.html Fri, 14 Sep 2018 12:44:25 +0000 Ayak Bileği Şişliği, Ayağımız bedenimizin en önemli yapılarından birisidir. Ayak organı bedenin bütün yükünü taşıması sebebi ile ayak sağlığımıza dikkat etmemiz gerekmektedir. Bütün bedenin ağırlığını taş Ayak Bileği Şişliği, Ayağımız bedenimizin en önemli yapılarından birisidir. Ayak organı bedenin bütün yükünü taşıması sebebi ile ayak sağlığımıza dikkat etmemiz gerekmektedir. Bütün bedenin ağırlığını taşıyabilen bu organ zaman zaman incinebilir. Ayaklarımızda ister istemez oluşabilecek bu sorunlara karşı dikkatli olunmasında fayda vardır. Zira ayak ve çevresinde meydana gelen en ufak bir sorun doğrudan diğer yapıların da işleyişini etkileyecektir. Bu sebepten ötürü ayak sağlığımıza dikkat etmemiz gerekmektedir. 

Ayak bileğinden meydana gelen en ufak bir sorun beraberinde kişinin yürümesini de zorlaştıracaktır. Bu sebepten ötürü ayak bileği şişliği, morarması ya da uyuşması gibi benzer sorunlara karşı daha dikkatli olunması gerekmektedir. Bunun ile birlikte ayak bileği sağlığına dikkat ederek ayağımıza zarar verebilecek ters davranışlardan uzak durmak gerekmektedir. Ayak bileğinden meydana gelen şişliklerin nedenini iyi araştırmak sağlımız açısından oldukça önemlidir. 

Ayak Bileği Şişliğinin Nedenleri

Ayak bileğinden meydana gelen yaralanmaların birçoğu aniden meydana gelen darbelerden kaynaklanmaktadır. Bu durumlardan birisi de ayak bileği şişliğinin oluşmasıdır. Bu sebepten ötürü ayak bileği şişliğinin en temel nedeni olarak bileğe alınan sert darbeleri saymamız söz konusudur. Bunun ile birlikte kişi dikkatsiz bir şekilde hareket etmesi halinde ayağında şişlikler oluşması mümkündür. Özellikle de kullanmış olduğu bir ilaç bedeninde olumsuz yan etkileri gösterebilir. Bütün bedenini etkileyen bu durum beraberinde ayak bileği şişliği sorununa neden olabilmektedir. Bu sebepten ötürü kişi sağlığına dikkat etmeli ve bu soruna karşı biran önce önlem alması gerekmektedir.

Ayak Bileği Şişliği İçin Yapılacaklar

Ayak bileği şişliğine karşı daha dikkat olmak oldukça önemlidir. Zira önemsenmeyen bu durum ilerleyen süreçlerde hastaya zor anlar yaşatması söz konusudur. Bunun ile birlikte ayak bileği şişliği yaşandığın andan itibaren hastaların mutlaka bir doktora danışması gerekmektedir. Aksi takdirde yine benzer sorunlar ile karşılaşması söz konusu olabilir. Bunun ile birlikte ayak bileği şişliğini sorununu yaşadığın an için ise soğuk buz tedavisini uygulaması şarttır. Ancak bu sayede şişliklerin daha tehlikeli boyutlara gelmesi önlenebilir. 

]]>
Huzursuz Ayak Sendromu https://www.ayakhastaliklari.com/huzursuz-ayak-sendromu.html Fri, 14 Sep 2018 21:05:09 +0000 Huzursuz Ayak Sendromu; hastalığı özellikle dinlenme anında ortaya çıkan bacaklarda uyuşma, yanma, iğnelenme, karıncalanma, ağrı ve devamlı hareket ettirme isteği gibi yakınmalarla kendini gösteren bir nörolojik hastal Huzursuz Ayak Sendromu; hastalığı özellikle dinlenme anında ortaya çıkan bacaklarda uyuşma, yanma, iğnelenme, karıncalanma, ağrı ve devamlı hareket ettirme isteği gibi yakınmalarla kendini gösteren bir nörolojik hastalıktır. Sıkıntılar özellikle akşam vakitlerinde ve bacaklarda ortaya çıkarken, ilerleyen durumlarda gün içinde de uzun süreli oturma ve istirahat zamanlarında ortaya çıkabilir. En önemli özelliklerden birisi sıkıntıların hareket halinde olunca geçmesidir. Özellikle her iki bacağa tesir etmekle birlikte az oranda ki hastalarda tek taraflı olabileceği akılda tutulmalıdır. Nadir olarak kol, el ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir.

Bulguların sıklıkla akşam ve gece saatlerinde ortaya çıkması, bu hasta kişilerde ciddi uyku bozukluklarına neden olur. Ayrıca huzursuz bacak sendromu olan hastaların %80’lik bölümünde uyku sırasında periyodik aralıklarla bacaklarda ortaya çıkan ve Periyodik Bacak Hareketleri (PBH) adı verilen istemsiz hareketler meydana gelebilmektedir. Bu rahatsızlık da uykuyu etkileyen bir başka nedendir. Bazı hastalarda huzursuz ayak sendromu olmadan sadece Periyodik Bacak Hareketleri (PBH) ortaya çıkabilir.

Huzursuz ayak sendromu özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan bir rahatsızlık olmakla birlikte tüm yaşlarda ortalamasında da görülebilir. Kadın hastalarda erkeklere oranla yaklaşık iki kat daha fazla görülmektedir. Hastaların büyük bir kısmında huzursuz bacak sendromu sebebi tam olarak teşhis edilemez. Sebebi bilinmeyen bu tip hastalara Primer Huzursuz Ayak Sendromu adı verilmektedir. Ancak bu hastaların akrabalarında benzer hastalar olup olmadığı araştırılmalıdır. Özellikle erken yaşta (40 yaşından önce) huzursuz bacak sendromu olan kişilerde genetik geçiş daha yüksek orandadır. Nedeni saptanamayan huzursuz bacak sendromu hastalarının yaklaşık yarısında genetik geçiş olmaktadır. Bugün en çok kabul edilen görüşe göre huzursuz bacak sendromu beyinde dopamin isimli kimyasalların bazı özel bölgelerde azalması sonucu gelişmektedir. 

Huzursuz Ayak Sendromuna neden olabilecek durumlar şunlardır:

 • Demir eksikliği olması (en önemli göstergesi ferritin düşüklüğü)
 • İleri evre böbrek yetmezliği durumu (üremi)
 • Şeker hastalığı,
 • Parkinson hastalığının olması,
 • Sinirlerin değişik sebeplerle etkilenmesi (polinöropati),
 • Romatoid artrit,
 • Hamilelik durumu,

Bunların dışında bazı bulantı, depresyon ve psikoz ilaçları ile bazı sara (fenitoin madde içerenler), soğuk algınlığı (antihistaminik madde içerenler), tansiyon düzenleyici ilaçlar (nifedipin içerenler) huzursuz ayak sendromu bulgularını kötüleştirebilirler. Bu sebeple huzursuz ayak sendromu olan hastalar bu tür ilaçları doktoruna danışmadan kullanmamalıdır. Ayrıca hasta tarafından kullanılan kafein, alkol ve sigara kullanımının yine huzursuz ayak sendromu bulgularını kötüleştireceği unutulmamalıdır.

Huzursuz ayak sendromu tedavi edilebilen bir hastalıktır.  İlaç tedavisine başlanmasıyla birlikte yapılabilecek bazı rahatlatıcı hareketler ve önlemler vardır. Bunlara hastaların dikkat etmesi şifa bulması açısından oldukça önemlidir. İlk yapılması gereken hastanın bazı basit önlemler alması ve yatak odası düzenlemeleridir. Huzursuz ayak sendromu bulgularını kötüleştirdiğini bildiğimiz alkol, sigara, kafein (çikolata, kafein maddesi içeren çay ve kahve gibi) içeceklerden uzak durulması, özellikle akşam saatlerinde yatmadan önce bunlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Huzursuz ayak sendromu rahatsızlığını artırabilecek ilaçları doktoruna danışmadan almaması, eğer başka bir nedenden ötürü ortaya çıkmış ise önce bu nedenin tedavi edilmesi gereklidir.

]]>
El Ve Ayak Terlemesi https://www.ayakhastaliklari.com/el-ve-ayak-terlemesi.html Sat, 15 Sep 2018 11:58:15 +0000 El Ve Ayak Terlemesi, Terleme sorunu birçok kişinin başına gelebilen doğal bir durumdur. Ancak terleme olayın bazı bireylerde aşırı derecede meydana gelmesi sebebi ile bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle de El Ve Ayak Terlemesi, Terleme sorunu birçok kişinin başına gelebilen doğal bir durumdur. Ancak terleme olayın bazı bireylerde aşırı derecede meydana gelmesi sebebi ile bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle de bu sorun en çok kullanmış olduğumuz el ve ayak gibi organlarda meydana gelmesi halinde birçok sıkıntıların yaşanmasına neden olmaktadır. Bu durum beraberinde kişinin hayatını olumsuz etkiler ve özgüven eksikliği yaşamasına neden olmaktadır. Burada üzerinde durmamız gereken en temel husus ise el ve ayak terlemesi sorununun nasıl ortaya çıktığıdır. Bunun ile birlikte yaşanan bu sorun hastalarda ne sıklıkla gerçekleştiği bilinmesi gerekir.

İnsan hayatı oldukça değerli olup sağlığını tehlikeye atabilecek en ufak bir soruna karşı mutlaka önlem alması gerekmektedir. Bunun için de yaşanan problemlere karşı mutlaka çözüm önerileri bulması gerekmektedir. Bu yapabilmesi için de sorunun ne olduğunu iyi bilmesi gerekir. El ve ayak terlemesi sorunun temel nedenini bilmek bu rahatsızlığa karşı atılacak adımlarda oldukça önemli bir husustur.

El Ve Ayak Terlemesi Nedenleri

El ve ayak terlemesinin bilinen en temel nedeni kalıtsal özelliklerden kaynaklanmasıdır. Yani bir bireyin anne ya da babasında el ile ayak terlemesi sorunu varsa beraberinde kendisinde de meydana gelmesi söz konusu olabilir. Bunun ile birlikte el ve ayak terlemeleri yaşanan stresli hal, heyecan, tedirginlik ve yorgunluk gibi durumlarda kendisini göstermektedir. Burada ise üzerinde durmamız gereken en temel husus kişinin sağlığını tehlikeye atmamasıdır. Gün boyunca çalışmış olduğu işten ötürü stres altında kalmaktadır. Bu durum beraberinde sağlığını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bundan ötürü de el ve ayak terlemesi sorunu yaşanabilir.

Görüldüğü üzere el ve ayak terlemelerinin hem kalıtsal ve hem de psikolojik etkileri sebebi ile ortaya çıkmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise her iki durumdan ötürü meydana gelen terlemelerin ne sıklıkla gerçekleştiğini bilmektedir. Bunun ile birlikte bu sorunun ne zamandan beri başladığını da bilmesi gerekmektedir. Tüm bu bilgiler bu sorunun çözümü için oldukça önemli noktalardır.

El Ve Ayak Terlemesine Karşı Yapılması Gerekenler

El ve ayak terlemesi sorunu yaşayan kimselerin yapması gereken ilk şey bir doktor muayenesinden geçmesidir. Ancak bu sayede terlemelerine çözüm bulabilir. Bunun ile birlikte kulaktan dolma bilgiler ile hareket etmesi sağlığını tehlikeye atmasına neden olacağından hasta doktorunun önerilerine uyması şarttır. Yalnızca doktorunun önermiş olduğu ilaçları kullanması işine yarayacaktır.

]]>
Ayak Altı Nasır Tedavisi https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-alti-nasir-tedavisi.html Sun, 16 Sep 2018 10:08:01 +0000 Ayak altı nasır tedavisi; nasır ayak altında oluşan baskı nedeni ile vücudun kendini korumak için kalınlaşarak tepki vermesidir. Ayaklar bütün gün vücudun ağırlığını taşıdığı için nasırlarda en fazla ayak altında ol Ayak altı nasır tedavisi; nasır ayak altında oluşan baskı nedeni ile vücudun kendini korumak için kalınlaşarak tepki vermesidir. Ayaklar bütün gün vücudun ağırlığını taşıdığı için nasırlarda en fazla ayak altında oluşur. Nasırlar ayak altında oluştuğu gibi ellerde  de oluşabilir. Ayak altındaki nasırlar genellikle dar ve sıkı olan ayakkabılardan, yüksek topuklu ayakkabılar, yerde çıplak ayakla yürümek, fazla kilolar, ayak şeklinin fazla kemikli olması gibi. Örneğin çıplak ayakla dolaşıldığı zaman deride kalınlaşmalar meydana geliyor. Zorlamalarla karşılaşılan bu durum zamanla gerçek nasırı oluşturmaktadır. 

Ayak altı nasır tedavisi; ayaktaki nasır oluşumu etrafındaki dokuya göre kalın ve sarımsı bir renktedir. Hafif ağrılarla kendini belli eden ayak altı nasırları kronik hale geldiğinde ise bu ağrılar giderek artar ve kişiyi rahatsız eder. Ayak altında oluşan nasırlar enfeksiyon kapmadığı sürece tehlikeli değildir. Ancak nasırda tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Çünkü zamanla kronikleşen bu nasır yürüme sorunu yaratabilir.

Ayak altı nasır tedavisi;  ayak altındaki nasırlar genellikle derinin kalınlaşmasıyla oluştuğu için tedaviye üst tabakayı temizlemekle başlanmalıdır. Bunu da sıcak su dolu bir leğende ayakları bekletmekle veya banyo sırasında deri iyice yumuşamışken bir ponza taşı veya ayak törpüsü ile kalınlaşmış olan nasırlı deri temizlenmelidir. Ancak bu yöntem  yeni oluşan nasırlar için geçerli olup nasır ilerleyip deri kalınlaştıkça tedavi şeklide değişmektedir. Ayak altı nasırları için başka bir tedavi yöntemi ise eczanelerden kolaylıkla temin edebileceğimiz nasır bantlarıdır. Bu nasır bantlarınında  dikkatli kullanılması gerekir. Çünkü nasır bantları dikkatli bir şekilde nasırın üzerine yapıştırılmaz ise sağlam olan bölgeyi tahriş edebilir. Ayak altı nasırlar için kullanılan bantlar bazen tek kullanımda sonuç verirken bazende ikinci kez uygulama gerektirebilir.
]]>
Ayak Altı Uyuşması https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-alti-uyusmasi.html Sun, 16 Sep 2018 12:53:04 +0000 Ayak Altı Uyuşması, İnsan vücudun da oluşabilecek uyuşma rahatsızlığına ayak altında çok rastlanmaktadır. Vücudun ağırlığını taşıyan ayak bölgesinde uygulanan basınç ile birlikte ayak altında şiddetli k Ayak Altı Uyuşması, İnsan vücudun da oluşabilecek uyuşma rahatsızlığına ayak altında çok rastlanmaktadır. Vücudun ağırlığını taşıyan ayak bölgesinde uygulanan basınç ile birlikte ayak altında şiddetli karıncalanma ve uyuşma görülür. Özellikle bu ayak altı uyuşması uzun süreli ayakta durma pozisyonunda, aynı pozisyonda uzun bir süre bekleme ve durmalarda aşırı kilolu kişilerde çok sık rastlanmaktadır. Ayak tabanında uyuşma tek ayakta olacağı gibi her iki ayak alt kısmında da oluşabilir. Uyuşma ayağın topuğuna iğne batıyormuş gibi rahatsızlık duyulur. İnsan vücudunun hemen hemen her yerinde sinir bulunmaktadır. Bu sinirlerin üzerine uzun süre ve şiddetli baskı yapıldığı takdirde ayak altı uyuşması oluşur. Bu durum o bölgede karıncalanma ve uyuşmaya neden olur. Ayak tabanında uyuşma sorunu aşırı fiziksel güç uygulandığı zaman görülse de kimi durumlarda ciddi hastalık  belirtisi olarak da görülebilir.

Ayak Altı Uyuşma Nedenleri

Aşırı basınç uygulanması; Uzun süre vücudun ağırlığını fazla ayak da durmak nedeni ile taşımak ayak altında karıncalanma ve uyuşmaya neden olur. Bu nedenden oluşan şikayetlerde hemen hızlı bir şekilde oturulmalı ve dinlenilmelidir.

Oksijen, besin eksikliği; Yeterli miktarda besin ve oksijen alamayan sinir sistemi sinyallerinde düzensizliklerden meydana gelir. Sinir sistemlerinde oluşan hasar kaynaklı rahatsızlıklar meydana gelir. Buda ayak altında uyuşmaya sebep olur.

Sinir sıkışması; Sinir sistemi hastalığından kaynaklı sinirlere uzun süre güçlü basınç nedeni ile sinir sıkışması rahatsızlığı oluşur. Bu sinir sıkışması oluştuğu bölgede karıncalanma ve uyuşma meydana gelir. Ayak alındaki uyuşma eğer sinir sıkışmasından dolayı ise ciddi bir hastalığın habercisidir. En yakın süre içerisinde doktora başvurmanız gerekmektedir.  

Sinir hasarı; Sinirlerin aşırı hasar alması ve zedelenmesinden dolayı ayak altında uyuşma meydana gelir. Bunun için aşırı bir şekilde sinirlere yük bindirilmemesi gerekmektedir. Eğer ayak altındaki karıncalanmalar ve uyuşma kısa zaman içerisinde geçmiyor uzun zaman devam ediyor ise birçok hastalığın belirtileri olduğu bilinmektedir. Hemen uzman bir doktora başvurmakta fayda vardır]]>
Çocuklarda Ayak Ağrısı https://www.ayakhastaliklari.com/cocuklarda-ayak-agrisi.html Mon, 17 Sep 2018 11:56:05 +0000 Çocuklarda Ayak Ağrısı, Çocuklarda meydana gelen birçok sorun çocukların normal bir yetişkin bireye oranla daha hareketli olmasından kaynaklanmaktadır. Çocukların sürekli olarak yerinde duramaması beraberinde birçok sorun Çocuklarda Ayak Ağrısı, Çocuklarda meydana gelen birçok sorun çocukların normal bir yetişkin bireye oranla daha hareketli olmasından kaynaklanmaktadır. Çocukların sürekli olarak yerinde duramaması beraberinde birçok sorunu da yaşamasına yol açmaktadır. Bu sorunlardan birisi de makalemizin konusu olan çocuklarda ayak ağrısı probleminin ortaya çıkmasıdır. Fiziksel açıdan çok fazla hareket eden çocuklar beraberinde ayak ağrıları yaşamaları oldukça doğaldır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en temel husus ise yaşanan bu ağrıların bir hastalığa doğru yön almasıdır. Yani çocuklarda ayak ağrısı belirli bir süre sonra tehlikeli bir hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıkması söz konusu olabilir.

Çocuklarda meydana gelen ayak ağrılarında anne ve babaya büyük görevler düşmektedir. Yaşanan ayak ağrılarını tespit etme konusunda sürekli olarak çocukları ile iletişim halinde bulunmaları gerekmektedir. Ancak bu sayede çocuklarında herhangi bir sorun olup olmadığını anlayabilirler. Çoğu kez çocuklar yaşadıkları sorunları anne ve babalarına açmaya utandıkları için bu sorun ile karşılaşmaları söz konusudur. Burada üzerinde durduğumuz en temel husus çocuklarda ayak ağrısı sorunun ortaya çıkmasına sebep olan etmenlerdir. 

Çocuklarda Ayak Ağrısı Nedenleri

Çocuğunuz size sürekli olarak ayağında bir takım sorunların olduğundan bahsediyorsa mutlaka bu durumu ciddiye almanız gerekmektedir. Bu durumun nedenini çocuğunuza sorarak oluşan ayak ağrılarının nedenlerini araştırmanız gerekmektedir. Çocuklarda meydana gelen ayak ağrıları onları ne derece etkilediğini araştırmaları erken tanı konulması açısından oldukça önemlidir. Bu sayede oluşabilecek ayak sorunlarının da önüne geçilmiş olunacaktır.

Çocuğunuzun sürekli olarak hareket etmesi, dış çevreden bir darbe alması ya da psikolojik bir sorun yaşaması halinde ayak ağrıları yaşaması söz konusu olabilir. Bu durumda ebebeynlere büyük görevler düşmektedir. Çocuğunda meydana gelen değişimleri tespit ederek bir an önce önlem alması şarttır. Aksi takdirde ilerleyen süreçlerde daha büyük ayak sorunları ile karşılaşması söz konusu olabilir.

Çocuklarda Ayak Ağrısı İçin Yapılması Gerekenler

Çocuğunuzda ayak ağrıları ile ilgili olarak en ufak bir şikayet aldığınız anda mutlaka bu duruma bir çare aramanız gerekmektedir. Bunun için de mutlaka alanında uzman bir doktora danışarak bu durumun temel sebebini araştırmanız gerekmektedir. Doktorunun önermiş olduğu ilaçları zamanında vermeniz halinde çocuğunuzun bu sorundan kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Ancak tüm bu önlemlere rağmen çocuğunuzda benzer sorunlar yine tekrar ederse mutlaka uzman bir destek almanız şarttır.

]]>
Ayaktaki Noktalar https://www.ayakhastaliklari.com/ayaktaki-noktalar.html Mon, 17 Sep 2018 21:46:32 +0000 Ayaktaki noktalar, Ayaklar aslında vücudumuzun sinirlerinin bulunduğu ve birçok organa bağlı olan bir uzuvdur. Söz konusu sağlık olduğunda ayaklarda bulunan noktaların her biri size bedeniniz ile ilgili ip uçları verir. Ayaktaki Ayaktaki noktalar, Ayaklar aslında vücudumuzun sinirlerinin bulunduğu ve birçok organa bağlı olan bir uzuvdur. Söz konusu sağlık olduğunda ayaklarda bulunan noktaların her biri size bedeniniz ile ilgili ip uçları verir. Ayaktaki noktalar vücudun refleks noktalarıdır. O nedenle de eğer ayaklarınız sağlıklı değil ise bu durum tüm vücudunuzu etkileyerek yaşamınızın geneline yayılan sorunlar meydana getirir. Antik çağlardan bu yana bilinmekte olan ayak refleksolojisi uygulamalarına göre, ayak altında her bölge insan vücudunun spesifik bir yeri ile bir bağlantı halindedir. Bu bölgelere parmak uçları ile yapılan masajlarda bağlantılı olduğu organla ilgili bir rahatlama meydana gelir. Buda vücut salgı bezleri aracılığı ile oluşan acıyı dindirmek için kullanılmaktadır. Yani bir nevi daha sağlıklı hissetme duygusunu vermesidir. 

Ayaktaki Noktalar
 • Karaciğer: Refleksoloji uzmanlarına göre karaciğer organı ile ayak altında olan bağlantı diğer organlara göre biraz daha farklı bir yapıya sahiptir. Ayak tabanında olan ve dış orta kısımda yer alan ayak noktası karaciğer organ sağlığı için masaj uygulaması gerektiren kısımlardır. 
 • Baş: Yine aynı bilim dalına göre ayak uçlarında bulunan noktalar baş ile direk bir bağlantı içerisindedir. Aynı zamanda beyin ile de bir bağlantı halindedir. Baş ağrısı gibi komplike durumlar yaşayan insanlarda baş parmaklarınıza hafif masaj hareketleri uygulayarak oluşan ağrıdan kurtulabilirsiniz. Bir nevi beyin hücrelerini uyaran bu masaj genel beyin sağlığı açısından da olumlu bir çok etki yaratmaktadır.
 • İnce Bağırsak: Ayağınızın taban kısmına yapılacak masaj hareketleri ile rahatlatabileceğiniz bir diğer organda ince bağırsaktır. Ayak parmakları ve topuk bölümü arasında kalan ve tam orta bölgeye yapılan masajlar ince bağırsağın rahatlamasına ve yapacağı sindirim işlemi kolaylıkla gerçekleştirmesine yardım eder. 
 • Gözler: Bu durum gözlerde ise ayak noktalarından ikinci ve üçüncü parmak altlarına yapılacak masaj hareketleri ile gözlerde olabilecek ağrı kızarıklık, görüş bozukluğu gibi durumların oluşması veya oluşmuşsa düzelmesini sağlaması açısından çok etkili bir yöntemdir. Özellikle göz ağrısı çeken kişilerin bu parmakların alt kısımlarına uygulayacakları masaj onların rahatlamasını sağlayacaktır. 
 • Akciğerler: Solunum sistemi organlarından birisi olan akciğerde yine ayak noktalarının bağlantılı olduğu organlardan bir tanesidir. Tüm ayak parmaklarının al kısımlarının akciğer ile bağlantı içerisinde olması bu bölgelere masaj yapılması ile rahatlatılabilmektedir. Özellikle astım hastaları gibi sağlık sorunları olan kişilerde bu tür masaj tedavi yöntemleri sıklıkla kullanılmaktadır. Uzun vadede nefes almada sorun yaşayan kişilerinde bu kısımlara uygulanacak masaj ile rahatlatılmaları sağlanmaktadır. 
 • Boyun: Günümüzde son derece yaygın bir hal alan boyun ağrıları genellikle masa başı çalışanlarda meydana gelmektedir. Bunun dışında da boyun ağrısı çeken insan neredeyse yok denecek kadar azdır. Boyun ağrılarında ayak noktaları arasında ayak başparmağı ve altına doğu ilerleyen kesime yapılacak olan masaj hareketleri yaşanan boyun ağrılarının giderilmesine ve kişinin rahatlamasına yardımcı olmaktadır. 
 • Bel: Refleksoloji mantığına göre ayaklarda topuk ve siyatik sinirler olmasından ötürü bel ve sırt ağrıları arasında doğrudan bir bağlantı vardır. O nedenle de bel ağrıları çeken kişilere veya kronik siyatik rahatsızlığı olan kişilere ayak noktalarından olan topuk bölgesine yapılacak olan masaj bu bel ağrılarının giderilmesinde çok aktif bir rol üstlenmektedir. 
 • Mide: Mide belkide en çabuk rahatsızlanan organların başında gelir. Refleksoloji ile yine bu ayak noktalarından başparmağın ayak tabanı ile orta kısımda yer alan bölüme uygulanacak masaj midede meydana gelen ağrıların giderilmesinde etkilidir. 
 • Kalp, Tiroid  ve dizlerde ayak noktaları vardır.
Ayak noktalarının bağlantı halinde olduğu organlardır. Bu organların her biris]]> Ayak Titremesi https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-titremesi.html Tue, 18 Sep 2018 13:00:01 +0000 Ayak titremesi: Bazı insanlarda görülen bir durumdur. Ayak titremesi tıbbi olarak insan hayatını sıkıntıya uğratacak bir hastalık değildir. Fakat hayatımızdaki bazı durumlar, ayak titremesi hastalığını ortaya çıkarmakta Ayak titremesi: Bazı insanlarda görülen bir durumdur. Ayak titremesi tıbbi olarak insan hayatını sıkıntıya uğratacak bir hastalık değildir. Fakat hayatımızdaki bazı durumlar, ayak titremesi hastalığını ortaya çıkarmaktadır. Bu hastalık, günlük yaşamımızı aksatacak kadar tehlikeli değildir. Özellikle titremenin az olması, bu hastalığın oluşmasının önüne geçmektedir. Ayak titremesinde dikkat edilmesi gereken en önemli şey ise titremenin iki ayakta da var mı yada sadece bir ayakta mı var bunu belirlemektir. Çünkü insanlarda her iki ayakta da titremenin görülmesi büyük bir ihtimalle sinirsel olup kaynağı beyindir. Yani beyin kaynaklı sinirsel rahatsızlığın olması, ayak titremesini ortaya çıkarmaktadır. Beyin kaynaklı olmayan ayak titremeleri günlük yaşamı sıkıntıya sokmaz. Ayak titremesi gençlere oranla yaşlılarda daha fazla görülür. Titremeler çocuklarda da görülebilir. Bu durumda çocuğun doktora götürülmesi ve Bu hastalığın nelerden kaynaklandığının ortaya çıkarılması gerekir. Doktora götürülmesinin sebebi ileride ortaya çıkabilecek farklı bir hastalığa engel olmaktır.

Ayak titremesi nedenleri nelerdir

 • Ayak titremesi aslında gün içerisinde çok fazla çalışan ayak kasların sıkıntılara yol açmasıdır. İnsanlarda genel olarak görülen bu hastalık, günümüzde artış göstermesi ise sürekli iş yükü ve vücudun iyi dinlenmemesidir. Eğer ayak titremesi gün içindeki yoğun tempo sonucu yorgunluk ortaya çıkmışsa en iyi tedavi yöntemi kasların bol bol dinlendirilmesidir.
 • Ayak titremesinin diğer bir nedeni ise insanlardaki sinir sisteminin zarar görmesidir. Bu durum bel fıtığı, eklem kırılması, kemiğin kırılması gibi sinirlere zarar verebilecek hallere sebep olabilir. Bu durumda yapılabilecek en iyi şey sinir sistemlerinin kontrol ve muayenesi için doktorunuzla görüşmektir.
 • Ayak titremesinin diğer adı olan nevrasteni hastalığı, insanlardaki sinir sistemini doğrudan etkileyerek kişilerde zayıflığın ve bitkinin meydana gelmesine yol açar. Bu hastalıktan etkilenen kişiler sürekli yorgunluk hali gözlenir. Nedenini bilmediğiniz bir ayak titremesi  sorunu yaşıyorsanız bu hastalıktan şüphe edebilirsiniz.

Ayak titremesi genellikle bu sebeplerden meydana gelmektedir. Bunlar haricinde meydana gelen ayak titremeleri için teşhis koymak oldukça zordur. Bunun için doktorlar genellikle diğer sebep olarak psikolojik durumlara bakarlar. İnsanlar psikolojik olarak aşırı korku, aşırı heyecan, aşırı stres yaşamalarından dolayı ayak titremeleri meydana gelebilir. Psikolojik kaynaklı ayak titremeleri kısa süreli olduğu için bir hastalık olarak kabul edilmez.]]>
Ayak Nasırı https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-nasiri.html Tue, 18 Sep 2018 14:56:13 +0000 Ayak nasırı, günümüzde insanların yoğun bir şekilde hareket etmesi nedeniyle çok yaygın olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle yaşı ilerlemiş olan insanlarda çok görülen bu durum yürümeye başlayan herkeste meydana gelebili Ayak nasırı, günümüzde insanların yoğun bir şekilde hareket etmesi nedeniyle çok yaygın olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle yaşı ilerlemiş olan insanlarda çok görülen bu durum yürümeye başlayan herkeste meydana gelebilir. Ayak nasırı, gerekli olan müdahaleler yapılmadığında ileri zamanlarda çok daha büyüyerek ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Ayak nasırı, müdahale edilmediğinde çok şiddetli ağrıların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu ağrılar özellikle nasırın çatlaması ya da zarar görmesi sonucunda meydana gelebilir. Bunun yanında çatlayan ya da zarar gören nasır üzerinde iltihaplanma, enfeksiyon ve diğer çeşitli hastalıkların görülmesi muhtemel bir durumdur. Ayak nasırı, bazı insanlar için oldukça çirkin ve bir o kadar da utandırıcı bir durumdur. Fakat bilinmesi gerekir ki nasırın oluşması, aslında insan vücudunda bulunan savunma sisteminin etkileridir. Fakat bazı insanlarda ayak nasırı oluşumu aşırı bir hal alarak artık rahatsızlık verici bir duruma gelebilir. Ayak nasırı meydana geldiği zaman çok çeşitli belirtilere neden olarak kişilerde kendisini gösterir. Bu belirtiler birçok zaman rahatsızlık verici olduğu için birçok kişi ayak nasırı için tedavi yolları aramaktadır. Bu durum için hem bitkisel tedavi hem de tıbbi tedavi yapılabilmektedir. 

Ayak nasırı belirtileri:

Ağrı: Ayak nasırı, oluşum gösterdikten belli bir süre sonra bölgenin aşırı sertleşmesine bağlı olarak ağrılar meydana gelir. Meydana gelen ağrılar, ciddi olarak soruna neden olur. Özellikle yürüme sırasında bu nasırlar sizler için zor durumlara neden olabilir. Üstelik ortaya çıkan nasır ağrıları herhangi bir tıbbi ilaç kullanacak şekilde değildir. Bu nedenle ağrılar ortadan kaldırılamaz.
Nasır etrafında hassasiyet: Bu durum özellikle nasır bölgesinin yanlarında beyazlaşmalara neden olmaktadır. Bu nedenle görünüm olarak ciddi sorunlar ortaya çıkar. Fakat sorunun ayakta olması nedeniyle bölge gizlenebilir. 
Şişkinlik: Ayak nasırı, herhangi bir enfeksiyon ya da iltihaplanmadan etkilendiği zaman direk olarak şişlik şeklinde belirtiye neden olur. Bu belirti aslında ayak nasırının sorun haline geleceğinin göstergesidir. Bu nedenle gerekli olan müdahaleleri yapmanız tavsiye edilir. 
Ateş: Özellikle çocuklarda meydana gelen ayak nasırı, vücutta yüksek ateş problemlerine neden olabilmektedir. Eğer çocuğunuzda bu belirtilerin biri ya da birkaçı meydana geliyorsa kesinlikle detaylı bir muayene yapmalısınız.
Sıvı akması: Ayak nasırı, sürekli ayak üzerine baskı uygulanmasına bağlı olarak çeşitli sıvıların akması gibi belirtiler gösterebilir. Eğer sizlerde de nasır bölgesinde ıslaklıklar ya da sıvı akışı gibi durumlar gözleniyorsa herhangi bir enfeksiyon oluşmadan önlem almalısınız.

Ayak nasırı neden oluşur
 • Uygun olmayan ayakkabı kullanımı. Özellikle bayanlarda çok yaygın olarak karşılaşılmaktadır. 
 • Yüksek kemerli ayak yapısı,
 • İnsanlarda çok karşılaşılan obezite rahatsızlığı,
 • Eskimiş ayakkabılar ve kalitesiz ayakkabılar,
 • Genetik ayak nasırı sorunları,
 • Yanlış yürüme şekilleri,
 • Düz taban problemleri
 • Sürekli çıplak ayakla dolaşmak vs. gibi durumlar direk olarak ayak nasırı oluşumuna neden olur.
Ayak nasırı için neler yapılabilir

Ayak nasırının ortadan kaldırılabilmesi için tıbbi tedavilerin haricinde evde yapabileceğiniz uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamalar arasında üç aşamalı işlem önemli sonuçlara neden olmaktadır. Bunun üç aşamayı da düzenli olarak yapmalısınız. 
1. Su: Ayak nasırı olan ayağınızı içerisine üç yemek kaşığı karbonat eklenmiş su içerisinde en az yarım saat kadar bekletin. Bu şekilde ayağınızdaki ölü derinin çıkması sağlanabilir.
2. Ovmak: Ayağınızı suda beklettikten sonra ikinci aşamaya geçerek ayağınızı bol bol ovun. Bu işlem için isteğinize bağlı olarak sünger taşı vb. aletler kullanabilirsi]]> Ayakta Su Toplaması https://www.ayakhastaliklari.com/ayakta-su-toplamasi.html Wed, 19 Sep 2018 03:58:03 +0000 Ayakta su toplaması, ayaklarda özellikle küçük parmak ve topuk üzerinde su toplaması sık görülen bir olaydır bu. Bunun nedeni genellikle şu şekilde yani ayakkabının ayağa sürtünmesi gibi ve cilt dokularına zarar vermesine de Ayakta su toplaması, ayaklarda özellikle küçük parmak ve topuk üzerinde su toplaması sık görülen bir olaydır bu. Bunun nedeni genellikle şu şekilde yani ayakkabının ayağa sürtünmesi gibi ve cilt dokularına zarar vermesine denir. Uzak yürüyüşlerde yani kısaca uzun mesafe yürüyüşlerinde ya da tekrarlanan hareketlerin olduğu egzersizler sırasında oluşabilir. Su toplaması ile birlikte oluşabilecek kızarıklık, ağrı, şişme ve iltihap da görülebilir. Yürümede de zorluk çekilebilir.

Ayakta su toplaması için çözümler, Alore denilen bir nemlendiricidir. Cildin kendini yenilemesine yardımcı olurken aynı zamanda kızarıkları da azaltabilir. Güçlü bir anti enflamatuar özellikeri vardır. Şişliklerin inmesini sağlaayarak iyileşme sürecini de hızlandırabilir. Enfeksiyon riskini de azaltabilir. Su toplamasına karşı cilde doğrudan bu jel uygulanabilir. Ardından kurumasını bekleyerek ve ılık suyla durulayarak çözüm getirmeye çalışmış oluruz. Eşit miktarda aloe vera denilen jeli ve E vitamini yağını karıştırak elde edilen karışım etkilenen cilt alanlarına uygulayabiliriz. Kurumasını bekleyerek ve ardından ılık su ile duruyabiliriz.

Ayaklarda su toplaması için elma sirkesi, su toplaması için etkili olan bir diğer çözüm olarak gösterilebilir. Anti bakteriyel ve anti enflamatuar özellikleri olduğunu da söyleyebiliriz. Bu nedenle de su toplamasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek enfeksiyonu ve ağrıyı önlemek için kullanabiliriz. Aynı zamanda inflamasyonu azaltmaya da yardımcı olabilir. Bir pamuk yardımı ile elma sirkesi etkilenen alanlara uygulayabiliriz. Başka bir yol olarak da yarım çay kaşığı soğan püresi ve 1 çay kaşığı elma sirkesini karıştırarak yapabiliriz. Yaptığımız karışım su toplaması olan yere uygulayabiliriz. Kurumasını bekleyip ardından ılık su ile yıkayabiliriz. Bu işlemi günde bir kez düzenli yaparsak su toplamasına bir çözüm uygulamış olabiliriz. 
]]>
Ayak Çeşitleri https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-cesitleri.html Wed, 19 Sep 2018 11:54:43 +0000 Ayak çeşitleri; İnsan vücudunda en alt kısımda bulunan yürümeyi dik durmayı sağlayan sağlam bir vücutta iki tane buluna bir uzuv dur. 26 kemik, kas ve bağlardan oluşmaktadır. Mekanik olarak vücudun en fazla zorlanan organıdır Ayak çeşitleri; İnsan vücudunda en alt kısımda bulunan yürümeyi dik durmayı sağlayan sağlam bir vücutta iki tane buluna bir uzuv dur. 26 kemik, kas ve bağlardan oluşmaktadır. Mekanik olarak vücudun en fazla zorlanan organıdır sebebi ise vücudun tüm ağırlığını taşımasıdır. Topuk kemiği ayak kemikleri arasında en büyük olanı en küçükleri de ayak parmak kemikleridir. Bu organın insan yaşamını kolaylaştırması yönünden büyük bir önemi vardır. Yürüme, koşma, zıplama gibi bütün işlemlerin başında ayak olması şarttır.Çalışma hayatında da ayak önemlidir. Çevremizde illa ki bir ayağı olmayan hatta iki ayağı birden olmayan insanlar görmüşüzdür. Bu organ eksiklikleri çeşitli sebeplerden olabilmektedir. Doğuştan olanlar, kaza sonucu olanlar yada hastalıklar sonucu kesilen ayaklar bunların sebepleridir. Ayaklar standart şekilde ve yapıda olsalar bile çeşitleri ve tipleri bulunmaktadır. 3 çeşit ayak vardır bunlar yunan tipi, mısır tipi ve kare ayak tipi. tabi bunların yanı sıra farklı şekilde ki ayaklar ve parmakları bulunan kişiler için irklar yanında hayatları ve ruhsal yapıları konusunda birçok yorumlar yapılmıştır. Bu ayak çeşitleri cinsiyetten bağımsız olarak yunan tipi ayak çeşidi yüzde yirmi iki, mısır tipi ayak çeşidi yüzde kırk dokuz, kare tipi ayak çeşidi ise yüzde yirmi dokuz olarak görülmektedir.

Yunan tipi ayak çeşidi; Yunan tipi ayak çeşidin de ayak işaret parmağı, ayak baş parmağından daha uzun ve hafif ayrık bir oluşumu vardır. ayak işaret parmağının uzunluğu hafifçe ortaya doğru bir darlık oluşturur, bu sebeple dar ve uzun ayaklı olma sebebidir. bu ayak çeşidinde kişilerin vücut ağırlıkları ayak baş parmak yerine ayak işaret parmağına aktarıldığından zamanla kalça, bel ve sırt ağrılarına sebep olmaktadır. çoğu kişide bu yapı ön tarafı açık ayakkabı giyememe sorununa ve hatta ayak işaret parmağının uzunluğundan dolayı normalde giyilen ayakkabı numarasından bir numara daha büyük bir ayakkabı alınmasına yol açar.

Mısır tipi ayak çeşidi; Ayak baş parmağı ile ayak işaret parmağı arasında oluşan uzaklık ve boşluk oluşmuş ayak tipidir. bu tip ayağı olan kişilerde ayak parmakları büyüklük olarak azalan sıra ile sıralanırlar. Bu sebepten dolayı ayağın parmaklarla orantılı görülmesi nedeniyle genellikle geniş yapılı ayaklar çeşididir. Topuktan ayak uçlarına doğru ayak genişler. 

Kare tipi ayak çeşidi; Kare tipi ayakta ayak işaret parmağı ve ayak baş parmağı uzunlukları bir biri ile aynıdır. Ayak baş parmağı ile ayak serçe parmaklar arasındaki uzunluklar arsında fazla bir uzunlukta yoktur. Baş parmaktan serçe parmağa dümdüz bir geliş söz konusudur.
]]>
Ayak Bakımı https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-bakimi.html Thu, 20 Sep 2018 10:10:52 +0000 Ayak bakımı: Ayaklar vücudumuzda gün içerisinde bize yardımcı olan en önemli organdır. Ayak bakımı sağlığın en önemli göstergesi olabilir. Gün içerisinde sürekli ayakkabı çorap ve terlik içinde kalan dolayısıyla ha Ayak bakımı: Ayaklar vücudumuzda gün içerisinde bize yardımcı olan en önemli organdır. Ayak bakımı sağlığın en önemli göstergesi olabilir. Gün içerisinde sürekli ayakkabı çorap ve terlik içinde kalan dolayısıyla hava almayan ayaklarımız sadece yaz aylarında değil kış aylarında da bakım yapılması gerekli olan organdır. Bakımlı ve sağlıklı bir ayak için öncelikle doğal yöntemlere başvurmak gerekir. Eğer yeterli değilse dikkatli bir şekilde uzmana danışarak satılan ürünleri almamız doğru olur. Bilmediğimiz bir ürünü aldığımızda çeşitli hastalıklara zemin oluşturabiliriz.

Ayak bakımı nasıl olmalıdır

 • Ayağınıza çok büyük ya da çok küçük gelen ayakkabıları tercih etmemelisiniz. Ayağınıza tam olan rahat hareket edebileceğiniz ayakkabıları tercih etmelisiniz.
 • Ayakkabıyı kendinize uygun şekilde almadığını zaman nasır ve benzeri oluşumlarla hem canınız acıyacak hem de ayaklarınızın bakımsız bir görünüm oluşmasına sebep olacaktır.
 • İnsanlar genellikle dış görünüşe önem verdiği için yüksek topuklu ayakkabılar ya da topuğu olmayan ayakkabılar tercih etmektedirler. Bu yanlış bir tercihtir. Çünkü ayakkabının yüksek topuklu olan ya da topuğu olmayanları tercih etmeniz ayak kemiklerinde bozulmalar meydana getirmesine ve hastalık oluşturmasına neden olur.
 • Ayak bakımında en kolay yöntemler evde uygulanan yöntemlerdir.
 • Günümüzde moda olan yağmur çizmelerini kesinlikle giyilmemesi gerekir. Çünkü ayağın yapısını bozmakta ve ayak sağlığına büyük zararlar vermektedir.
 • Ayak topuğunda meydana gelen çatlamalar hiç hoş bir görünüm ortaya koymamaktadır. Bu nedenle ayaklarınızın hoş bir görünüme kavuşması için her banyodan sonra ya da haftanın belirli günlerinde ayaklarınızı krem ile masaj yaparak hem çatlamasını engelleyebilir hem de kan dolaşımını hızlandıracağı için sağlıklı ayaklarla yaşamınızda devam edebilirsiniz.
 • Her duştan önce ya da sonra ayaklarınız da oluşan ölü derileri ponza ile temizleyerek sağlıklı ayaklar elde edebilirsiniz.
 • Pedikür yaptırıyorsanız pedikür yaptırdığınız kişinin bu işin ehli olup olmamasına, deriyi alırken sadece ölü derileri almasına dikkat etmeniz gerekir. Pedikürü evde kendiniz yapmanız halinde ayağınız sağlıksız bir duruma gelebilir.

Ayak Nasırı için bakım nasıl olmalıdır

Yazın terlik, açık ayakkabılar ya da bez ayakkabılar giyerek rahatlayan ayağımız kış geldiği zaman kalın ve havasız ayakkabı içerisine hapsettiğimizde mantar ve nasır oluşmasına sebep oluruz. Kışın bu hastalıklar bize rahatsızlık vermez ama yazın rahatsız edebilir. Eğer nasırda ağrı yoksa pedikür yaparak kolaylıkları nasırdan kurtulabilirsiniz. Fakat nasırınızda ağrı varsa en kısa zaman içinde ayak bakım merkezine gidip nasırınızı temizletmeniz ayak sağlığınız için daha iyi olacaktır.

Ayak yorgunluğu ve ağrıları için bakım nasıl yapılır

Yorgun ayakların en önemli tedavisi soğuk sudur. Bir dakika kadar tazyikli ve soğuk suda tutarak ayaklarda oluşan yorgunluk sorununu ortadan kaldırmış olursunuz. Bu yöntemin ardından ayağınıza lavanta yağı ile masaj yapabilirsiniz. Eğer ayak ağrılarının dayanılmayacak şekilde ise at kestanesi içerikli bir krem kullanmanız gerekir. Uzmanına danışarak uygun krem markasını alabilirsiniz.

Ayak bakımı için karbonat tarifi

Uygulanacak en pratik çözümlerden biri, bir kova sıcak suyun içine dökülen 2-3 kaşık karbonatla ayaklarınızı yıkamanız ve beş dakika kadar bu suyun içinde ayaklarınızı bekletmenizdir.

Ayaklarınızı yumuşatmak için evde yapılabilecek doğal bakımlar nelerdir

Banyo sonrası lavanta yağı ile masaj yapılması, ayağın yorgunluğu atmasına dinlenmesine ve yumuşak hale gelmesine yardımcı olur. Kış günlerinde yapabileceğiniz diğer bir yöntem ise uyumadan önce ayaklarınızı nemlendirici bir kremle nemlendirin ve pamuklu çorap giyin. Sabah kalktığınızda yumuşacık ayaklarınız olur. Böylelikle ayak bakımınızı tamamlamış olursunuz.]]>
Bitkisel Ayak Bakımı https://www.ayakhastaliklari.com/bitkisel-ayak-bakimi.html Fri, 21 Sep 2018 04:17:56 +0000 Bitkisel ayak bakımı, bitkilerden yardım alarak alternatif olarak birçok sağlık problemine karşı çözüm getirmek mümkündür. Ayak bakımı içinde bitkiler, bitkisel yağlar ve bitki özleri kullanılabilir. Bitkilerle Bitkisel ayak bakımı, bitkilerden yardım alarak alternatif olarak birçok sağlık problemine karşı çözüm getirmek mümkündür. Ayak bakımı içinde bitkiler, bitkisel yağlar ve bitki özleri kullanılabilir. Bitkilerle yapılan bakım ayakların hem sağlıklı bir görünüm kazanmasını hem de estetik anlamda hoş görünmesini sağlar. Basit ve her evin mutfağında bulunabilecek malzemelerle hazırlanan kür ve maskeler yardımıyla ayaklara muhteşem bakımlar yapılabilir ve çirkin görünümlere yol açan çatlak gibi rahatsızlıkların önüne geçilebilir. Bitkisel ayak bakımı yapılarak istenilen sonuç alınmak isteniyorsa hazırlanan kürlerin düzenli uygulanması gerekir.

Pürüzsüz ayaklar için doğal bakım

Çeyrek çay bardağı toz tarçın, 2 yemek kaşığı hakiki zeytinyağı, Çay bardağının çeyreği süt, 1 tane limon suyu ve yeteri kadar su kullanılarak bitkisel ayak bakımı maskesi hazırlanabilir. Uygun bir leğen içine ılık su koyulur ve malzeme listesindeki malzemelerin tümü leğene ilave edilir. Karıştırıldıktan sonra ayaklar hazırlanan suyun içine alınarak en az 30 dakika bekletilir. Süre tamamlandıktan sonra ayaklar doğal bir sabunla yıkanarak kurulanır. Ardından ayak sağlığı için uygun olan bir kremle ayaklar kremlenir. Kür ayakların daha pürüzsüz ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar.

Bitkisel ayak bakımı kürü

2 şeker kaşığı badem yağı, 1 çay kaşığı hakiki zeytinyağı, 1 çay kaşığı buğday tohumu yağı, 10 damla okaliptüs yağı cam bir şişeye alınarak homojen şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım ayaklara sürülüp masaj şeklinde yedirilir. Haftada iki defa uygulanacak olan bakım yağları ayaklarda oluşan ter kokusuna karşı da iyi gelir.

Ayak terlemesi için bitkisel ayak bakımı

Çeyrek çay bardağı susam yağı ve 5 damla melisa yağı homojen bir şekilde harmanlanır. Yağlar bir cezvenin içine alınarak ılıtılır. Elde edilen karışım ayaklara masaj yapılarak yedirilir. Haftada iki defa uygulandığında ayakların daha bakımlı ve sağlıklı olmasını sağlarken terleme problemine karşı da iyi gelir.

Yumuşak ayaklar bitkisel bakım

3 damla lavanta yağı, 3 damla portakal yağı, 2 damla biberiye yağı ve çok az sıcak su karıştırılır. Ayaklar bu karışımın içine alınarak yarım saat bekletilir. Ayaklarda oluşan yorgunluk, şişlik için iyi gelir.

Bitkisel ayak bakımı kürleri

4 su bardağı suyun içine, 1 çorba kaşığı ufalanmış meşe kabuğu eklenip 20 dakika kaynatılır. Kaynayan su bir leğene alınarak ayaklar bu suyun içinde 20 dakika bekletilir. Giyilecek olan çoraplarda hazırlanan suyun içinde yıkanıp kullanılır.

Patatesler yıkandıktan sonra suyun içine alınıp haşlanır. Haşlama suyu ayakları yıkamak için kullanılır. Terleme ve ayak kokusuna karşı etkili bir bakımdır.

Kurutulmuş söğüt yaprağı ve ceviz kabuğu yeteri kadar suyun içine alınarak kaynatılır. Kaynayan karışım ılıdıktan sonra içine bir miktar sirke eklenir. Hazırlanan karışa ayaklar batırılarak bekletilir.

]]>
Ayak Bileği Ağrısı https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-bilegi-agrisi.html Fri, 21 Sep 2018 18:25:34 +0000 Ayak Bileği Ağrısı, genelde her insanın başına gelen ama ciddiyete alınmayan basit uygulamalarla geçiştirilen bir vaka gibi bilinir. Ama zamanında bilinçli bir şekilde müdahale edilmezse ayak bileklerinde güç kaybı yaşanabil Ayak Bileği Ağrısı, genelde her insanın başına gelen ama ciddiyete alınmayan basit uygulamalarla geçiştirilen bir vaka gibi bilinir. Ama zamanında bilinçli bir şekilde müdahale edilmezse ayak bileklerinde güç kaybı yaşanabilir. Ayak bileği bölgesi esnek ve güçlü dokulardan meydana gelmiştir. Vücudun ağırlığını bu bölge taşımaktadır. Koşarken veya yüksek bir yerden atlarken burkulan ayak bileğine vücudun ağırlığı da  baskı yapacağından hasar dahada büyük olacaktır. 

Ayak bileği ağrısı, travmatik olacağı gibi doğrudan burkulma sonucu ile de  ağrı oluşur. Ayak bileği ağrıları genelde ayakların tabanında, ayak sırtında, ayak uç tarafındaki tarak kemiklerinde ve parmaklarda görülür. Ayak tabanının ve topuklardaki ağrıların ekseri nedenleri, palenter fasiitis denilen ayak tabanındaki kasların ve dokuların kasılmasından kaynaklanmaktadır. Ayak topuklarındaki ağrının en önemli ve en çok rastlanan şikayetlerin başında ise, bölgede bulunan sinirlerin sıkışması, topuk kemiği çatlağı ve topuk dikeni denilen vakıalardır. Burkulma sonucu ayak bileği ters yöne doğru büküldüğünde kemiklerin üzerindeki lif ve bağların kopmasına veya yırtılmasına neden olduğu gibi, kıkırdak ve tendonların tahribatına yol açar. Burkulmadan kaynaklı ağrı ilk başta şiddetli ağrı ve burkulan bölgede şişme olarak gözlenir. Şişmenin sebebi ise zedelenen damarların kemik ve deri arasına sıvı sızdırmasından oluşur. 

Ayak bileği ağrılarına sebep olan nedenler o bölgenin röntgeni çekilerek tespit edilir. Ayak bileği ağrısının diğer bir nedeni tendonların iltihaplanması ve kireçlenme (artrit) olayıdır. Osteoartrit, romatizmal artrit ve güt hastalığı kireçlenmenin görülen bölümlerinden olup, osteoartrit durumu bölgede bulunan kemikler arasındaki kıkırdak aşınması kaynaklı ağrılardır. Romatizmal artrit ayak bileğinde deforme oluşturarak eklem hareketini engelleyerek ağrıya sebep olur. Güt denilen hastalık ise ürik asidin bölgede kristalleşmesi sonucu parmak uçlarında oluşan ağrılı bir hastalıktır.
]]>
Ayak Anatomisi https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-anatomisi.html Sat, 22 Sep 2018 15:10:30 +0000 Ayak anatomisi, İnsan vücudunda en alt kısımda bulunan yürümeyi dik durmayı sağlayan sağlam bir vücutta iki tane buluna bir uzuvdur. 26 kemik, kas ve bağlardan oluşmaktadır. Mekanik olarak vücudun en fazla zorlanan organıdır Ayak anatomisi, İnsan vücudunda en alt kısımda bulunan yürümeyi dik durmayı sağlayan sağlam bir vücutta iki tane buluna bir uzuvdur. 26 kemik, kas ve bağlardan oluşmaktadır. Mekanik olarak vücudun en fazla zorlanan organıdır sebebi ise vücudun tüm ağırlığını taşımasıdır. Ayak anatomisi oldukça karmaşık bir yapıya sahip organdır. Ayak anatomisi ayak bileği, ayak tarağı ve ayak parmakları olarak üç bölümde bunların içerisinde ise kaslar ve sinirler şeklinde  incelenmektedir. Özellikle ayak bileği üst üste gelmiş ve bir birine geçmiş ayak kemiklerinden oluşmuştur. Ayak bileği bacağın üst tarafında bulunan iki kemiğiyle, alt tarafta ayak kemiklerinde bulunan kemiklerin en üstünde bulunan eklemidir. Ayak yapısında ayak talus ile başlamaktadır.

Tibia ve fibula adı verilen kemiklerle birlikte ayak bileğini oluştururlar. Ayağın arka tarafında buluna topuk kemiği talus ve kalkaneus kemikleri ile subtalar denilen eklemle birleşir. subtalar kemiği ayağın sağa sola doğru hareketini sağlar. Ayak bileği eklemleri ise ayağın yukarı aşağı hareketini sağlar. Ayak bileğinden aşağıya doğru gelindiğinde ise 5 adet tarak kemiği bulunmaktadır. Bu kemiklerin tümü grup olarak hareket etmektedirler. Tarak kemikleri aralarında bulanan eklemler sayesinde temas ettikleri zemin şeklinin yüzeyiyle birlikte dirençli bir hal alırlar. Ayak tarak kemiklerinin uç kısımlarında ise falankslardan oluşan ve yürümeye yardımcı olan parmak eklemleri yer alır. Tarak kemikleri metatarsofalangeal adı verilen eklemler ile bağlantılıdır. Bunların en önemlisi ayak baş parmağı arasında bulanan olarak bilinmektedir. Ayak anatomisinde başlıca maddeler olarak dört bölümde incelenir.

Ayak anatomisi

Kemikler ve eklemler

 • Ayak bileği kemikleri; Aşık kemiği, sandal kemiği, zar kemik, topuk kemiği ve üç tanede konik kemik olmak üzre toplamda 7 adet ayak bileği kemiği bulunmaktadır.
 • Ayak tarak kemikleri; Ayak sırtıyla, ayak tabanını beş tane kemik oluşturmaktadır.Bunların en uzun olanı ve en önemli olanı metatarsal  kemiktir. Sebebi ise otururken yada  kalkarken ağırlığı taşımasıdır.
 • Ayak parmak kemikleri; Ayaklarda parmakların iskeletini oluşturan kemiklerdir. Baş parmakta iki diğer parmaklarda ise üç tane kemik bulunur.
Kaslar: Ayağın yapmış olduğu hareketlerin bir çoğunu ayaktaki kaslar sayesinde yapılmaktadır. Bu kasların kasılması ayağın atlaması, koşması ve durmasını sağlamaktadır.

Damarlar: Ayağın sırt kısmında yer alan ve ana kan kaynağı olan anterior tibial arter ismi ile anılan yerde bulunur. Bu sırttaki damarlarda bulunan nabız elle fark edilebilir seviyededir.

Sinirler: Ayak bileğinin iç kısmında yer alır. Bu sinirler ayak parmaklarıyla tabanı için duyu sağlarlar ve duyu motor işlevi görürler.
]]>
Ayak Neden Uyuşur https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-neden-uyusur.html Sat, 22 Sep 2018 20:07:09 +0000 Ayak neden uyuşur, ayakta uyuşma tek bir ayakta oluşabileceği gibi her iki ayakta aynı anda da oluşabilir. İğne batması, karıncalanma gibi tarif edilen uyuşmalara yanma hissi de eklenebilir. Basit nedenlerden dolayı ol Ayak neden uyuşur, ayakta uyuşma tek bir ayakta oluşabileceği gibi her iki ayakta aynı anda da oluşabilir. İğne batması, karıncalanma gibi tarif edilen uyuşmalara yanma hissi de eklenebilir. Basit nedenlerden dolayı oluşabileceği gibi bazı hastalıkların belirtisi olarak da ortaya çıkabilen ayak uyuşması için genel bir bilgiye sahip olmak gerekir. Bunun içinde neden kaynaklandığını öğrenmek ve sorunu gidermek için doktora başvurulmalıdır.

Ayak neden uyuşur

Sinir sıkışması

Sinirlerde sinyal iletimine engel olan duruş ya da rahatsızlık ayak uyuşmasına neden olabilir. Uzun süre ayak üzerinde oturmak, ayağın tamamen hissizleşmesine sebep olabilir. Oturma pozisyonunu değiştirmek belli bir süre sonra uyuşmanın geçmesine yardımcı olur.

 • Tarsal tünel sendromu, Ayaklarda görülen sinir sıkışması olarak tanımlanan rahatsızlık, ayak tabanı, yan kısmı gibi bölgelerde uyuşma, karıncalanma ve yanma hissine sebep olabilir.
 • Disklerde daralma, Fıtıklaşmış ya da hasar görmüş diskler ya da omurilik kanalında gelişen daralma sinirlere baskı uygulayarak vücudun farklı bölgelerde uyuşmaya neden olabilir. Bu nedenle gelişen uyuşma daha çok bacak ve ayaklarda görülür.
 • Şişlikler, Herhangi bir nedenden dolayı genişleyen damarlar, skar dokusu, kitle ve enfeksiyon nedeniyle gelişen şişlikler sinirsel sıkışmaya yol açarak ayakta uyuşmaya neden olabilir.
 • Oksijen ve besin eksiklikleri, Sinirlere yetersiz ulaşan oksijen nedeniyle uyuşma yaşanabilir. Oksijen yetersizliğine bağlı olarak gelişebilen uyuşma nedenleri şu şekilde sıralanabilir;
 • Donma, Raynaud sendromu gibi bazı durumlar kan damarlarında büzülmeye, sinirlerde fonksiyon bozukluklarına yol açarak uyuşmaya sebep olabilir.
 • Beyne ulaşan oksijen miktarının az olması ya da beyne hiç oksijen gitmemesi vücutta ayaklar dahil olmak üzere başka alanlarda uyuşmaya sebep olabilir.
 • B12 ve tiamin gibi vitamin eksiklikleri ayaklarda uyuşma nedenleri arasındadır. Alkol tüketimi fazla olan kişilerde bu vitamin eksikliklerine fazla rastlandığı için uyuşma sık görülür.

Sinir hasarı

Sinirlerde gelişen hasar ya da iltihap uyuşukluk için nedenler arasındadır. Sinir hasarı nedeniyle ortaya çıkabilecek uyuşma nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Diyabet ayaklar, el ve ayak parmakları gibi alanlarda hasara yol açarak uyuşukluk yaşanmasına neden olabilir.
 • Yanıklar ve ışın tedavisi sinirlere zarar vererek ayak ya da vücudun farklı alanlarında his kaybıyla birlikte uyuşukluğa sebep olabilir.
 • Zona hastalığı ve Lyme gibi hastalıklar ya da enfeksiyonlar ayak ve farklı alanlarda uyuşma nedenleri arasındadır.

Beyin problemleri

Beyinle alakalı olarak gelişen sorunlar ayak uyuşmasına sebep veren faktörler arasında yer alır. Beyinle alakalı gelişebilecek ve uyuşmaya yol açacak hastalıklar şu şekilde sıralanabilir;

 • Ms hastalığında yaşanabilecek en bilindik belirti uyuşmadır. Uyuşma ayaklar ve vücudun farklı alanlarında görülebilir.
 • Migren, inme ve tümör gibi problemler beyinde sinyal iletimini olumsuz yönde etkileyerek kalıcı olmayan uyuşmaya neden olabilir.
 • Anksiyete, gibi rahatsızlıklar kalıcı olmayan ani uyuşmalara sebep olabilir.
 • Hipotiroidi, tiroid bezinin az çalışması olarak tanımlanan hastalık ayaklarda uyuşmaya yol açabilen hastalıklar arasındadır.
 • Kullanılan bazı ilaçlar sinir sistemini olumsuz etkileyerek ayaklarda uyuşmaya sebep olabilir.

]]>
Ayak Tabanı Çatlakları https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-tabani-catlaklari.html Sun, 23 Sep 2018 07:41:51 +0000 Ayak tabanı çatlakları, genellikle insanların topuk bölgelerinde yaygın olarak meydana gelmektedir. Ayak tabanı çatlaklarının topuk bölgelerinde yoğun olarak görülmesinin nedeni ise tabi ki bu bölgelerde vücudun uygulamış old Ayak tabanı çatlakları, genellikle insanların topuk bölgelerinde yaygın olarak meydana gelmektedir. Ayak tabanı çatlaklarının topuk bölgelerinde yoğun olarak görülmesinin nedeni ise tabi ki bu bölgelerde vücudun uygulamış olduğu basıncın çok daha yüksek olmasıdır. Bu durum aynı zamanda daha çok gün içerisinde sürekli ayakta duan insanlarda görülmektedir. Çünkü bu insanlarda vücut ayak bölgesine sürekli baskı yaparak burada bulunan dokuların zarar görmesine neden olur. Eğer sizlerde de ayak tabanı çatlakları varsa ilk olarak günlük ayakta durma sürenizi azaltmalısınız. Toplumumuzda yaygın bir problem olarak görülen bu rahatsızlık ayak tabanında çok derin çatlakların oluşmasına ve hatta bu çatlakların kanamalar şeklinde etkiler oluşturmasına neden olmaktadır. Ayak tabanı çatlakları beraberinde birçok rahatsızlığı meydana getirmektedir. Bu nedenle en hızlı şekilde tedavi edilmesi kişilerde meydana gelecek rahatsızlıkların önüne geçilmesini sağlayacaktır. Ayak tabanı çatlaklarına gerekli olan müdahaleler yapılmadığında ileri ki zamanlarda ciddi enfeksiyon rahatsızlıkları ortaya çıkacaktır. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda enfeksiyon sorunlarının ortaya çıkması muhtemel bir durumdur. Bu nedenle bağışıklık sistemi zayıf olan insanların çok daha dikkatli olması gerekir. 

Ayak tabanı çatlakları nedenleri nelerdir

Aşırı kilolar: Özellikle obezite sorunları olan insanlarda ayak tabanına çok fazla basınç uygulandığı için burada ciddi çatlaklar meydana gelmektedir. Özellikle derinin esnek olmadığı zamanlarda uygulanan yüksek basınç ciddi çatlakların oluşmasına neden olarak sizleri zor durumlarda bırakabilir.
Arkası açık ayakkabılar: Genellikle topuklarda meydana gelen çatlakların nedeni arka kısmı açık olan ayakkabılardır. İnsanlarda topuk altında bulunan yağlı tabakanın iki tarafa ayrılması durumunda  bu çatlaklar oluşarak birçok probleme neden olur.
Şeker hastalığı: Başta şeker hastalığı olmak üzere bazı sağlık problemleri, deride kurulukların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Şeker hastalığı özellikle az terlemeye neden olduğu için insanlarda cilt kuruluğuna neden olur. Kurumuş ciltler ise en küçük durumda bile çatlayabilir. 
Bazı deri hastalıkları: Başta sedef ve egzama hastalıkları insanlarda yine cilt kuruluklarına neden olarak ayak tabanı çatlakları oluşmasına neden olmaktadır. Bu durumlarda gerekli olan müdahalelerin yapılması hastalıkların daha da büyümesini engelleyecektir. 
Ter bezlerinin düzensiz çalışması: Terlemenin düzenli olmaması insanlarda deri kurumasına ve devamında çatlamaların oluşmasına neden olmaktadır. 

Topuk çatlakları nasıl tedavi edilir

Bu gibi durumlarda yapılması gereken en önemli şey tıbbi destek almaktır. İlk olarak gerekli tıbbi desteği alarak ayak tabanı çatlakları sorununun önüne geçebilirsiniz. Özellikle de doktorunuzun verdiği ilaçlar ve kremler çok önemli faydalar meydana getirecektir. Tıbbi tedavinin yanında ayak tabanınıza bol bol nemlendirici uygulayarak buraların kurumasını engelleyebilirsiniz. Bunun yanında ayrıca sabunlu su ile günde 15 dakika ayaklarınızı yıkayarak yine ayak tabanı çatlaklarının önüne geçebilirsiniz. Bu durumlarda yapılabilecek son şey ise ayaklara günde iki kere olmak üzere zeytinyağı sürmektir. Bu şekilde oldukça olumlu sonuçlar alabileceğinizi unutmayın. Bu işlemleri kesinlikle düzenli bir şekilde yapın. 
]]>
Ayakta Kireçlenme https://www.ayakhastaliklari.com/ayakta-kireclenme.html Sun, 23 Sep 2018 08:46:34 +0000 Ayakta kireçlenme insan yaşamında günlük hayatı olumsuz bir şekilde etkileyen çok önemli bir rahatsızlıktır. Ayaklarımız hayata tutunmamızı sağlayan, vücudumuzdaki en önemli organlarımızdan biridir. Ayaklarımız olmaksız Ayakta kireçlenme insan yaşamında günlük hayatı olumsuz bir şekilde etkileyen çok önemli bir rahatsızlıktır. Ayaklarımız hayata tutunmamızı sağlayan, vücudumuzdaki en önemli organlarımızdan biridir. Ayaklarımız olmaksızın herhangi basit bir işi yapmak dahi mümkün değildir. Ayakta yaşanabilecek rahatsızlıkların belki de en rahatsız edici olanı kireçlenmedir. Kireçlenme kişinin hareketlerinin kısıtlanmasına ve ağrılara neden olur. Bu ağrılar kimi zaman çok şiddetli olabilir ve geceleri uyku düzeninize dahi etki edebilir. Ayakta kireçlenme, ayak parmak kemiklerinin arasında kalan beyaz kıkırdağın hasar alması ve bu hasar sonucunda, ekleme binen yükü karşılayabilmek için meydana gelen düzensiz kemik gelişimidir. Bu durum hastada yürüyememe, ağrı ve bulunduğu eklemi hareket ettirememe gibi sorunlarla ortaya çıkar.

Ayakta kireçlenme nasıl meydana gelir Ayakta kireçlenme genel olarak 30 yaşından sonra ortaya çıkabilir. Genel olarak erkeklere oranla, kadınlarda ayak kireçlenmesi daha sık görülmektedir. Ayakta kireçlenmenin başlıca sebepleri olarak genetik yatkınlık, sigara içmek, aşırı kilo almak, eklemleri sürekli hareket ettirmek, hareketsiz bir yaşam tarzı olarak sıralanabilir. Özellikle kadınlarda menopozdan sonra östrojen hormonunun daha az salgılanması nedeni ile ortaya çıkabilir. Eklemlerde ses, şekil bozuklukları, eklemlerde ve yanlarında oluşan şişlikler, yana doğru eğilmeler, eklemlerde ağrı ve kızarıklık, eklemde güvensizlik hissi ve de hareket zorluğu başlıca belirtilerindendir. 

Ayakta kireçlenme erken teşhis ve önlemler: Ayakta kireçlenmede tedaviden ziyade rahatsızlık öncesi önlem çok önemlidir. Tedaviden önce oluşmaması için ve hastalığın geciktirilmesi mümkündür. Eklemlere fazla yüklenilmemeli, 40 yaşından sonra sık sık yürüyüş yapılmalı, aşırı kilolu olanların kilo vermesi, yağlı, şekerli, tuzlu ve unlu yiyeceklerden uzak durulması ve uygun bir diyet yapılması, genellikle sebze ve yeşillik tüketilmesi, kas kütlelerini kuvvetlendirmek, egzersiz yapmak rahatsızlığı önleme de yardımcı olabilecek detaylardır. Egzersiz yapılırken eklemleri aşırı zorlamak ve aşırı yormak ters bir tepki verebilir. Namaz kılmak bu konu da insan vücudundaki bütün kas sistemlerini çalıştırdığı için ideal bir egzersiz örneğidir. Ayakta kireçlenmenin meydana geldiği durumlarda ise tedavi olarak hastaya, eklem kıkırdağının aşınmasını önleyen ve hastayı bir nebze olsun rahatlatabilecek ağrı kesiciler önerilir. Bunların da yetersiz kaldığı durumlarda ise, rahatsız olan eklem kıkırdağının aşınmasını önleyici ve eklemin içini kayganlaştırıcı, kıkırdağı besleyen enjeksiyonlar uygulanır. Daha da ileri ki durumlarda protez tedavisi uygulanır. Ekleme binen yükün azaltılması için baston kullanımı da ayrıca bir alternatiftir. Eklemler son derece yıpranmış ve bozunmuş ise ortopedik müdahaleler gerektirebilir. Eklemlerdeki şişlik içinse buz tedavisi uygulamak etkili bir yöntemdir. 
]]>
Ayak Kokusu Nasıl Geçer https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-kokusu-nasil-gecer.html Sun, 23 Sep 2018 16:57:02 +0000 Ayak kokusu nasıl geçer, İnsan vücudunda bulunan ter bezlerinden 250 bin tanesi bir ayakta bulunur ve günde ortalama yarım litre ter üretirler. Yoğun terleme ve ayaktaki bakteriler çok kötü bir koku oluşturabilir. Ayak tab Ayak kokusu nasıl geçer, İnsan vücudunda bulunan ter bezlerinden 250 bin tanesi bir ayakta bulunur ve günde ortalama yarım litre ter üretirler. Yoğun terleme ve ayaktaki bakteriler çok kötü bir koku oluşturabilir. Ayak tabanında ürüyen bakteriler peynirin mayalanmasında meydana çıkan gazlar gibi kokulu bir gaz üretirler. Nemli ve karanlık ortamlarda bakterilerin katlanarak çoğalması için müsait bir ortam oluşturmaktadır. Çorapsız biçimde giyilen ayakkabılar rutubeti arttırarak, derideki yağlar ve ölü hücrelerle beslenen bakterilerin çoğalmasını hızlandırır. Bir kısım insanların ayakları daha çok kokmaktadır; çünkü bünyeleri daha fazla ter üretir. 

Ayak kokusu nasıl geçer
 • Ayak kokusunun en yaygın nedeni ayakların terden ıslanmasıdır. Ayakkabıya ve çoraba ihtiyacınız olmadığında ayaklarınızı havalandırın.
 • Özellikle ayakları kuru tutmak için tasarlanmış çoraplar vardır. Çoraplar nemi emeceği için bakteri oluşumunu azaltacaktır.
 • Ayakları tuzlu suda yıkarsanız rutubeti azaltabilirsiniz, bakteri üremesini engelleyebilirsiniz. Ayaklarınızı ılık tuzlu suyla yıkadıktan sonra durulamadan kurulayın.
 • Ayaklarda oluşan bakterileri yok etmek için ayaklarınızı sirkeli su ile yıkayabilirsiniz. Sirke kokusunu gidermek için ayaklarınızı sabunla yıkayın.
 • İçeriğinde tanik asit bulunan siyah çay bakterileri azaltarak ve ayak derisindeki ter gözeneklerini küçülterek terlemeyi azaltır. Demlenen çayı su doldurduğunuz leğene boşaltıp, ayaklarınızı 15 dakika kadar bu suda bekletin.
 • Zencefil, lavanta, turp ve limon gibi ferahlatıcı ürünlerle ayağınızı ovalayarak yıkayarak tamamen temizlenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Rutubeti içinde tutmayan ayakkabılar hava alarak terlemeyi ve bakteri oluşumunu engellemiş olursunuz.
 • En az günlük iki çift ayakkabınız olmalıdır. Ayakkabılarınızı sıraya koyarak giyiniz. Giymediğiniz ayakkabıyı hava alan bir ortamda tutunuz.
 • Kapalı ayakkabıları çorapsız giymek ayaklardaki terlemeyi artırır, daha çok bakteri ürer ve kokuya sebep olur. 
 • Özel olarak üretilmiş olan ayak ve ayakkabı deodorantlarından kullanmak kokuyu giderir.
 • Ayak kokusu olan bireylerin beslenmede yeterince çinko almıyorlarsa, çinko ilavesi yapılmalıdır.
 • Ayakları günde en az bir kere bakteri önleyici sabunla yıkayın. Yapılması gereken ilk iş ayaklarınızı temiz tutmak. Ayakları yıkadıktan sonra da mutlaka kurulayınız.
]]>
Ayak Bileği Burkulması https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-bilegi-burkulmasi.html Sun, 23 Sep 2018 23:03:40 +0000 Ayak bileği burkulması, hayatın her yerinde karşımıza çıkabilecek bir durumdur. Bu durum her yerde karşımıza çıkabileceği gibi her yaşta da karşımıza çıkabilir. Bu nedenle ayak bileği burkulmasının günlük yaşantımız Ayak bileği burkulması, hayatın her yerinde karşımıza çıkabilecek bir durumdur. Bu durum her yerde karşımıza çıkabileceği gibi her yaşta da karşımıza çıkabilir. Bu nedenle ayak bileği burkulmasının günlük yaşantımızda çok karşılaşılan durumlardan olduğu söylenebilir. Fakat özellikle sporcuların çok karşılaştığı bu durum, bazen çok ciddi şekillerde zararların ortaya çıkmasına neden olabilir. Ayak bileği burkulması, el bileği ve diğer eklemlere göre çok daha fazla karşılaşılabilir. Çünkü ayak bilekleri, insan vücudundan en çok baskıya maruz kalan bölgelerde bulunmaktadır. Gün içerisinde egzersiz ve diğer spor etkinlikleri yapan insanlarda genellikle koşma sırasında ayak bileği burkulması çok meydana gelmektedir. Meydana gelen burkulmalar kimi zaman çok şiddetli bir şekilde meydana gelirken kimi zamanda  oldukça basit bir şekilde ortaya çıkar. Ayak bileği burkulması sorunlarında meydana gelen belirtiler zaman geçtikçe tam olarak kendisini ortaya çıkarmaktadır. Yani ayak bileği burkulması durumunda herhangi bir ağrı vs. hissetmemek normaldir. Fakat vücut soğuduktan sonra kişiler dinlendikten sonra ayak bileğinde çok şiddetli belirtiler ortaya çıkabilir. Ayak bileği burkulması tıbbi olarak iç farklı derecede sınıflandırılmıştır. Bu derecelerden şu şekilde bahsedebiliriz. 

1. Derece ayak burkulması: Bu derecede meydana gelen ayak burkulmaları genellikle oldukça hafif bir şekilde meydana gelen burkulmalardır. Bu gibi durumlarda genellikle kişi dinlendikten sonra hafifte olsa şişikler ve morluklar olabilir. Tabi ki durum hafif ağrıların da ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bunun için birinci dereceden bile olsa ayak bileği burkulması durumunda ayak üzerine baskı yapmamalısınız. 
2. Derece ayak burkulması: Birinci derece burkulmalara göre biraz daha şiddetli olarak görülen bilek burkulmaları, bağların çok faza gerilmesine bağlı olarak daha fazla zararlara neden olur. İkinci derece ayak bileği burkulması durumlarında kısmen de olsa bağlarda yırtılmalar meydana gelmektedir. Bu nedenle ayak bileği etrafında orta dereceli şişlikler ve ağrılar meydana gelir. 
3. Derece ayak burkulması: Bu bilek burkulması genellikle tıbbi olarak ciddi burkulmalardır. Bağın tamamen yırtılması sonucunda üçüncü derece yırtılmalar ortaya çıkar. Ayak bileği etrafında görülen şişme, morluk ve ağrı durumları ciddi seviyede meydana gelir. Bunun için acil müdahaleye ihtiyaç duyulabilir. 

Ne gibi belirtiler ortaya çıkar
Ayak bileği burkulması durumunda birçok farklı belirti ortaya çıkar. Ortaya çıkan belirtiler bazen insanlarda çok büyük rahatsızlıklara neden olabilir. 
 • Ağrı, ayak bileği burkulması durumlarında yaygın olarak karşılaşılan belirtilerden biridir. Ağrı sorunlarına gerekli olan müdahalelerin yapılmaması durumunda ağrılar daha da artacaktır. 
 • Şişlik ve morarma: Ayak bileği burkulması durumunda ikinci ve üçüncü derecelerde şişlikle morarma meydana gelebilmektedir. Fakat bu durumları buz tedavisi yaparak ve diğer önlemleri alarak önleyebilirsiniz. 
 • Bölgedeki dokuların zarar görmesine bağlı olarak insanlar rahat bir şekilde hareket edemezler. Bu nedenle eklemin biraz dinlendirilmesi gerekmektedir. Bölgenin hareket ettirilememesi ayak bileği burkulması sorununun önemli bir belirtisidir. 
 • Burkulma sırasında herhangi bir yırtılma sesinin duyulması da ayak bileği burkulması belirtilerinden biridir. 
 • Ayak üstüne basamama yaygın olarak görülen belirtiler arasında yer almaktadır. Bu durumlarda basmak için uğraşmak yerine bol bol istirahat etmelisiniz. 
]]>
Ayak Rahatsızlıkları https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-rahatsizliklari.html Mon, 24 Sep 2018 10:35:33 +0000 Ayak rahatsızlıkları: Ayak, vücudun tüm yükünü taşıyan topuk bölgesi, ayak ölümü ve orta ayak bölümünden oluşan bir organımızdır. Vücuttaki yükü eşit derecede ve dengeli olarak dağıtan ayakların sağlı Ayak rahatsızlıkları: Ayak, vücudun tüm yükünü taşıyan topuk bölgesi, ayak ölümü ve orta ayak bölümünden oluşan bir organımızdır. Vücuttaki yükü eşit derecede ve dengeli olarak dağıtan ayakların sağlığı vücudumuzdaki organlar için oldukça önemlidir. Ayak bakımınızı zamanında yapmanız gerekmektedir.

Ayak rahatsızlıkları nelerdir

Ayak arka bölümü rahatsızlıkları:

 • Plantar fasiit: Obez ve yaşlı kişilerde travmalardan ve uzun süre ayakta durmalarından dolayı oluşur. 
 • Subkalkaneal topuk sendromu: Topuk kemiğinin altındaki yağ bezesinde oluşan dejenerasyon ve bel kemiğini saran zarın iltihaplanmasından dolayı oluşur.
 • Ağrılı topuk yağ dokusu: Bölgelerinin iç kısmının yan tarafında oluşan ağrılardir. İstirahat ve tedavi gereklidir.
 • Topuk dikeni: Topuk bölgesinde olan rahatsızlıktır. Topuk dikeninde fizik tedavi, lokal enjeksiyonlar, orta kısmı delik keçe ya da sünger kullanımı ile tedavi edilebilir.
 • Yüzeysel Aşil bursiti: İltihap reaksiyonudur. Bunun sebebi uygun olmayan ayakkabılar giyinmesidir. Tedaviyle ve istirahat yaparak hastalık ortadan kalkabilir.
 • Aşil tendiniti: Topuk arkasında bulunan insanın en kuvvetli ve kalın bağın mikrop kapmasıdır. Bu hastalıkta tedavi ve ilaç kullanımı gereklidir.

Arka orta bölümü hastalıkları nelerdir

 • Metatarsalji: Ayak tarak kemikleri arasında ki sinir sıkışmalarından dolayı ayakta ağrılar meydana gelmektedir
 • Posterior tibial tendon yetersizliği: 50 yaşından sonra ortaya çıkabilen ve ayak kavisini yukarıya kaldırmaya yardımcı olan tendonların bu işlevi yapamaması hastalığıdır
 • Lisfrank eklem instabilitesi: Ayak tarak kemikleri ve orta bölüm arasındaki bağları korumaya yardımcı olan eklemin zarar gördüğü hastalıktır.

Ayak ön bölümü rahatsızlıkları nelerdir

Başparmak ve küçük parmakların deformiteleri: Ayaklarda küçük yada başparmakta dışarı doğru kıvrılmasıyla meydana gelen bozukluklardır. Genellikle yüksek topukla uzun süre ayakta duranlar da ortaya çıkar. Bu yüzden sivri burunlu ayakkabılar ve yüksek topuklu ayakkabılar giymek sakıncalıdır.

Ayak rahatsızlıklarının nedenleri nelerdir

 • Deformaliteler;
 • Düz tabanlık: Ayaktaki açının değişmesiyle tabanda yerinde sağlayan arkın çökmesi halidir. Bu hastalık doğuştan ya da sonradan kazanılabilir
 • Pes kavus: Yayvan ayak olarak da bilinir. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte nörolojik hastalıklarla birlikte görülebilir.

Travmaya bağlı rahatsızlıklar;

 • Kırık: Bu durum ayak tarak kemiklerinde meydana gelir.
 • Kronik ayak zorlanması: Ayak bileğinde oluşan burkulmalar, bağların zarar görmesine neden olmaktadır.
 • Sistematik inflamatuar rahatsızlıklar;
 • Romatoid artrit: Eklemlerde iltihaplı romatizma bir rahatsızlıktır.
 • Seronegatif pondiloartritler: Eklemlerde enformasyon ile ortaya çıkan rahatsızlıktır..
 • Vasküler bozukluklar;
 • Tromboanjitis abliterans: Atardamarın iltihaplanması ve iltihaplarla tıkanması sonucu oluşur.
 • Raynaud hastalığı: Elleri ve ayakları etkiler. Soğuktan kan damarları büzüşen bir rahatsızlıktır. Ayak rahatsızlıkları cözümüolan rahatsızlıklardandır. Tedavisi kolaydır.

]]>
Ayak Uyuşması https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-uyusmasi.html Mon, 24 Sep 2018 16:14:21 +0000 Ayak Uyuşması; Tek bir ayakta ya da her iki ayakta görülebilen ayak uyuşmaları ayaktaki sinirlerin sıkışmaları ve hastalanmaları ile ortaya çıkan bulgulardır. Vücudumuzdaki sinirler içinden geçen uyarıları belli bir hızda i Ayak Uyuşması; Tek bir ayakta ya da her iki ayakta görülebilen ayak uyuşmaları ayaktaki sinirlerin sıkışmaları ve hastalanmaları ile ortaya çıkan bulgulardır. Vücudumuzdaki sinirler içinden geçen uyarıları belli bir hızda iletirler, bu iletimin belirli yerlerde bloke olması sinirlerde bir yavaşlamaya neden olur. Yavaşlayan sinirler ise el ve ayaklarda uyuşmalara neden olmaktadır. Bazı durumlarda uyuşmanın yanında hissizlik, karıncalanma, iğne batması ya da yanma gibi rahatsızlıklar da eşlik edebilir. Genellikle ayak uyuşması kendi başına bir hastalık olmamakla birlikte vitamin- mineral eksiklikleri, sinir sisteminde tümör varlığı, fıtık, şeker hastalığı, omurilik iltihabı, oksijen eksikliği ya da tiroid bozulukları gibi başka hastalıkların belirtisi olabilir. Ayak uyuşmasının yaygınlaştığı, ayda birkaç defa görüldüğü, kişinin hareketlerini sınırlandırmaya başladığı durumlarda kişi bir nöroloji uzmanına görünmelidir.  

Sık görülen ayak uyuşması nedeni olan faktörler;

Kadınlarda uzun süre topuklu ayakkabı giymekten kaynaklanan tarsal tünel sendromu ayak uyuşmalarının yaygın sebeplerinden biridir. tarsal tünel sendromunda ayak bileğinin iç kısmında yer alan sinirler sıkışarak ayak tabanında ve bilek etrafında uyuşmaya neden olur. 
Yine kadınlarda adet dönemine yakın dönemler içinde ayak uyuşmaları yaşanıyorsa bunlar vitamin mineral eksikliğine bağlıdır. 

Omurgada iltihap, fıtık, disk kayması gibi sorunlar omurilik kanalında yer alan sinirlere baskı yaparak ayak ve bacaklarda uyuşmalara neden olur. 
Sürekli kapalı alanda çalışmak, vücudun ihtiyacı olan yeterli oksijeni alamamak periferik alterlerde kolesterol birikmesine yol açar. Periferik arter hastalığı olarak da bilinen bu rahatsızlıkta kan akışı dengesi bozulur ve ayaklarda uyuşmaya yol açar. 
Uzun süre soğuk havaya ya da buz yanığına maruz kalmak kan damarlarında büzülmeye neden olur ve ayaklarda uyuşma nedenlerinden biri de büzülmeye bağlı gerçekleşen bu oksijen eksikliğidir. Buz yanıklarında uyuşmalar soğuk havaya her maruz kalındığında yeniden ortaya çıkabilir. 
Uzun süreli alkol tüketiminde B12 ve Tiamin eksiklikleri ortaya çıkar. Bu vitaminlerin eksiklikleri ayak ve bacaklarda uyuşmalara neden olmaktadır. 
Diabet hastalığında sinir sistemi tahribata uğramaktadır. Yeterli oksijen vücuda dağıtılamaz ve ayaklarda uyuşmalara neden olur. 
Kene ısırmalarına bağlı olarak gelişen Lyme gibi bakteriyel hastalıklarda gelişen enfeksiyonlar ayak ve bacaklarda uyuşmalar ortaya çıkarabilir. Uyuşmanın yanında yüksek ateş görülebilir. 
Virüs kaynaklı zona gibi hastalıklar kalıcı sinir tahribatlarına yol açarak uzun süre tekrarlayan ayak uyuşmalarının sebebi olabilir. 
Bağışıklık sisteminin sinirlere saldırdığı bir rahatsızlık olan MS hastalığının ilk belirtisi ellerde ve ayaklarda kendini gösteren uyuşmalardır. 

Ayak Uyuşması Tedavisi; İlk olarak uyuşmaya neden olan hastalığın tanısı konmalıdır. Bir nörolog eşliğinde detaylı testler istenebilir. Uyuşmanın geçmişi, sıklığı, şiddeti tedavi sürecini ve şeklini belirler. Bazen basit vitamin destekleri, düzenli yürüyüşler ve masaj uyuşmanın geçmesinde etkili olurken bazı durumlarda cerrahi operasyonlar önerilebilir. Bakteri ve virüs kaynaklı uyuşmalarda ise antibiyotik tedaviler önerilebilir. Temelde uyuşmaya neden olan hastalık tespit edildiğinde hastalığın tedavisi uyuşma gibi belirtileri de ortadan kaldıracaktır.

]]>
Ayak Kaşıntısı Neden Olur https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-kasintisi-neden-olur.html Mon, 24 Sep 2018 23:22:24 +0000 Ayak kaşıntısı neden olur, günümüzde herkesin aklına takılan bir sorudur ve bu dertten şikayet eden insanların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Ayak kaşıntısı insanların günlük yaşantısında büyük bir problem teşk Ayak kaşıntısı neden olur, günümüzde herkesin aklına takılan bir sorudur ve bu dertten şikayet eden insanların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Ayak kaşıntısı insanların günlük yaşantısında büyük bir problem teşkil eder. Ayak kaşıntısı sanılanın aksine kronik değildir. Eğer ayak kaşıntısının altında yatan sebepler belirlendiğinde uygulanacak tedavi yöntemleri ile bu rahatsızlıktan kurtulmak mümkündür. Ayak kaşıntısını tetikleyen birçok faktör vardır. Bunlar alerjik reaksiyonlar, ayak mantarı, tahta kurusu, arı sokması, bit, kontakt dermatit, egzama, kullanılan ilaçların yan etkileri, uyuz, sivri sinek ısırması, genel temizlik ve hijyen olarak sıralanabilir. 

Ayak kaşıntısı neden olur

Alerjik reaksiyonlar: Belirgin şekilde kaşınmalar başta olmak üzere, kurdeşen, ağızda ve boğazda oluşan şişmeler, hırıltılı solunum, aksırma, nefes darlığı, sersemlik, düşük kan basıncı ve bayılmalar belirtileridir. Alerjik reaksiyonlar sonucunda oluşan ayak kaşıntısını gidermek için doktorlar tarafından çeşitli testler yapılarak uygun tedavi yöntemi bulunmalıdır. Bu testler sonucunda tedavi için yaygın olarak anti-histamin ilaçlar, steroidler, histamin 2 blokörleri, epinefrin, intravenöz sıvılar ilaç olarak kullanılabilir.

Ayak mantarı: Deride oluşan kızarıklıklar, kabarma, pullanma ve ayak parmakları arasında yanma ve kaşınma, su toplaması, deride kuruma ve çatlama başlıca belirtileridir. Çoğu ayak mantarı vakası reçetesiz satılan tropikal ilaçlar ile yüz güldüren sonuçlar ile çözülebilir. Eğer ayak mantarınız ilerlediyse ve bakteriyel bir enfeksiyondan şüphe edilir ise doktor tavsiyesi ile bazı antibiyotikler de kullanılabilir.

Tahta kurusu: Deride şişlik, kızarma, kaşınma belirtileri ile ortaya çıkar. İnsan vücudunda en fazla eller, ayaklar, kollar ve bacaklar etkilenir. Tedavisi için hidrokortizon ve oral anti-histaminler ve tropikal steroid kremler kullanılır.

Arı sokması: Arının soktuğu bölgede meydana gelen kızarma, şişme, ağrı ve bazı yerlerde kaşınma arı sokması belirtileridir. Bu etkileri ortadan kaldırmak için ilk yapılması gereken arı iğnesinin çıkarılmasıdır. Arı tarafından sokulan kişinin semptonlarının ciddiyetine göre epinefrin, kortikosteroidler, inravenöz sıvılar kullanılabilir.

Bitler: Ayaklarda dahil insan vücudundaki yoğun kaşıntılar belirtileridir. Özellikle kıyafet temizliği tedavi için en önemli kuraldır. Bitler giyeceklerin üstünde bulunduğu için öncelikle bu giysiler yıkanmalıdır. Ayrıca kafada oluşan bitler için uygun şampuan ve losyonlar kullanılabilir.

Egzama: Deride kuruma, kızarma ve çok şiddetli şekilde kaşınma belirtileri egzamaya işaret edebilir. Eller, kollar, dirsekler, yüz ve ayaklar egzamadan en çok etkilenen bölgelerdir. Keskin sabunların kullanılmaması, vücudu temiz ve yağlı tutmak tedavide önerilen uygulamalardır. Eğer hastanın durumu kötüleşiyorsa hasta kimyasallardan kaçınılmalı ve kumaş giysiler tercih edilmelidir. Daha dirençli vakalarda ise kortikosteroid kullanımı gerekli görülebilir.
]]>
Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-sismesine-ne-iyi-gelir.html Tue, 25 Sep 2018 18:20:11 +0000 Ayak şişmesine ne iyi gelir, ayakta uzun süre kalanlarda veya hareketsiz oturanlarda sıklıkla rastlanan bir durumdur. Çok önemli olmamakla birlikte bazen de ciddi hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Yaralanma sonucu şişme olmad Ayak şişmesine ne iyi gelir, ayakta uzun süre kalanlarda veya hareketsiz oturanlarda sıklıkla rastlanan bir durumdur. Çok önemli olmamakla birlikte bazen de ciddi hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Yaralanma sonucu şişme olmadığı sürece ağrıya pek rastlanmaz.
Hamilelerde, fazla tuzlu gıdalar alındığında, tansiyon ilaçları, diyabet ilaçları, antidepresanlar kullananlarda bu duruma rastlanmaktadır. 

Ayak şişmesi belirtileri:
 • Deride renk değişir (koyu veya saydam)
 • Parmak hareketlerini zorlaştırır.
 • Gebeliğin 20.haftasında şişlikler olabilir.
 • Zehirlenmeden dolayı deri siyahlaşabilir.
 • Mantar veya enfeksiyon belirtileri köyü sarı renkli şişkinliğe sebep olabilir. 
Ayak şişmesine ne iyi gelir 

Fazla hareketsiz kalmanın sonucunda şişlikler oluştuğu için egzersiz yapmak, yürüyüşe çıkmak biraz olsun şişkinliği hafifletebilmektedir. Ayrıca kilodan kaynaklı şişlikler için de sağlıklı bir kiloda olmak ve kalmak fayda sağlayabilir. Tansiyon artışına sebep olan tuz, ayakta şişliğe de sebep olmaktadır. Tuzu fazla kaçırmamak her zaman için sağlıklı bir hayat sürmemizde bize yardımcı olur. 
Ayaktaki şişliği geçirmenin birkaç kolay yolu daha bulunmaktadır ki onlar şöyledir:
 • Tuz+karbonat karışımında ayakları yarım saat bekletmek,
 • Ilık su ile ayaklara masaj yapmak rahatlatır.
 • Maydanoz ve nane yemek veya bunları suda kaynatıp biraz ılıdıktan sonra içmek enfeksiyondan kaynaklı şişliklere iyi gelir.
 • Her koşulda zararını gördüğümüz sigarayı bırakmayı düşünmeliyiz.
 • Su içmek şişe neden olan zararlı maddeleri vücuttan atmakta oldukça faydalı bir yöntemdir.
 • Günde 350 mg magnezyum takviyesi yapmak ayaktaki şişliğe iyi gelir. İçinde magnezyum bulunan gıdalar ise ıspanak, yeşil fasulye, soya fasulyesi, susam, kaju, ceviz, fındık, fıstık, kekik, kimyon, rezene, fesleğen, muz, kabak, ton balığı, buğday, badem, patates...
 • Uzanıp bacakları kalbin yukarısına doğru yükseltmek de şişlikleri geçirmeye oldukça yardımcı olur. 
Doktora başvurmak

Ayaktaki şişlikler,kötü sonuçlar doğurmamakla birlikte bazen de belli başlı bazı hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Ayakta şişliğin yanı sıra göğüs ağrısı, sıkılık hissi, baş dönmesi, bayılma hissi, nefes darlığı varsa mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.
]]>
Ayak Çatlaması https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-catlamasi.html Wed, 26 Sep 2018 02:04:54 +0000 Ayak çatlaması, insanların çoğunu etkileyen bir problemdir. Genellikle ayak topuğunda ortaya çıkar ve estetik olarak pek hoş durmaz. Ayak çatlaması özellikle ciltte aşırı kuruma, topuklu ayakkabıların uzun süre giyilmesi nede Ayak çatlaması, insanların çoğunu etkileyen bir problemdir. Genellikle ayak topuğunda ortaya çıkar ve estetik olarak pek hoş durmaz. Ayak çatlaması özellikle ciltte aşırı kuruma, topuklu ayakkabıların uzun süre giyilmesi nedeniyle vücudun ağırlığının etkisiyle oluşan baslı, çıplak ayakla yere basma gibi sebeplerle ortaya çıkar. Bu nedenle çatlamanın giderilmesi için ayak bakımın düzenli olarak yapılması, ayak cildinin devamlı nemli tutulması önemlidir.

Ayak çatlaması çeşitli sebeplerden olabilir. Daha çok kışın kurumuş, nemi azalmış olan ayaklara evde haftada bir bakım yapılması önerilir. Nemlendirici kremle ya da vazelinle bakım uygulamak faydalı olur. Ayak çatlağı görsel olarak sorun olduğu kadar, ağrıya da yol açabilir. Bu nedenle öncelikle ayak çatlağına yol açan etken belirlenmelidir. Vücudun yükünü taşıyan ayaklarınıza iyi bakmalısınız.

Ayak çatlaması neden olur

Ciltte kuruma ve fazla kilo: Kilosu fazla olan kişilerin ayaklarında daha fazla basınç meydana gelir. Basıncın etkisiyle çatlamalar oluşabilir. Eğer ciltte kuruma da olursa, ayak çatlama riski artar.

Ayak mantarı: Mantar ayak cildinde kalınlaşmaya, kurumaya ve pullanmaya yol açabilir. Ciltteki bu deformasyonlar çatlağa neden olabilir.

Sedef hastalığı: Ciltte kuruluğa neden olan bu rahatsızlık, ayak çatlamasına yol açabilir.

Şeker hastalığı ve tiroid bezi hastalıkları: Metabolik hastalıklar sınıfında olan bu rahatsızlıklar cildin kurumasına neden olur. Bu etkiler ayak çatlaması sebebi olabilir.

Egzama: Ayak cildinin kurumasına yol açan bu rahatsızlıkta çatlakların oluşmasına neden olabilir.

Menopoz: Kadınların yaşadığı bu doğal süreç çeşitli sıkıntıların yaşandığı bir dönemdir. Bu sıkıntılar arasında cilt kuruluğu da bulunur. Bu yüzden kadınlarda menopoz döneminde ayak çatlaması sorunu daha fazla görülür.

Ayak nasırları: Ciltte kurumaya, şişmeye, yağ dokusu birikimine neden olan nasırlar, çatlak oluşumuna zemin hazırlar.

Ayak çatlaması nasıl önlenir

Ayak çatlamasını önlemek için ayak bakımı ve ayak sağlığına özen göstermek gerekir. Ayak cildinin nemli tutulması önemlidir. Çıplak ayakla yere basmak çatlama riskini arttırır. Ayrıca ayakkabı seçimini de dikkat etmek gerekir. Alçak topuklu olanlar ve iç astarı sert olan ayakkabılar tercih edilmemelidir. Özellikle bir hastalıktan kaynaklanmayan çatlamalar için evde ayak bakımı yapılmalıdır. Eğer hastalıklar nedeniyle ayak çatlaması oluyorsa, bu hastalıkların tedavi edilmesi gerekir. Şeker hastası olan kişiler ayak bakımına daha fazla dikkat etmelidir.

Ayak çatlaması sorununda çatlakların ilerlemesiyle mikroorganizmalar damarlarla, kan yoluyla vücudu etkileyebilir. Buradaki sinir uçlarında ağrı ve enfeksiyon sorunu yaşanabilir. Bu nedenle öncelikle ayaklara binen basınç azaltılmalıdır. Bunun en önemli yolu da fazla kiloların verilmesinden geçer. Ayaklarda pamuklu çoraplar kullanılmalı, ayak temizliğinde kokulu sabunlar tercih edilmemelidir. Bütün gün ayakkabı içinde kalan ayaklara akşamları ılık bir suyla banyo yaptırılması da önerilir. Vazelin ayaklar için mükemmel bir nemlendiricidir. Bunu akşamları yatmadan önce ayaklara sürmek, sabaha kadar aya cildinin yumuşamasına neden olur. Ayak çatlaması oluşursa, bunun için zeytinyağı, badem yağı, aloe vera jel gibi doğal ürünlerle tedavi edebilirsiniz. Balda antibakteriyel etkisiyle çatlak tedavisinde önemli bir yardımcıdır. Bu önlemlere rağmen ayak çatlaması durumunda kanama, sızlama gibi sorunlar yaşıyorsanız, mutlaka doktora gitmelisiniz.
]]>
Ayak Bileği Çıkması https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-bilegi-cikmasi.html Wed, 26 Sep 2018 02:49:28 +0000 Ayak Bileği Çıkması, Ayak bileği; vücut yükünü taşıyan, dengeli bir şekilde yürüyebilmemiz için ayakların rahat hareket etmesini sağlayan, ayak ve dizleri birbirine bağlayıp eğilip bükülmesine yardım eden kemiktir. Ayak Ayak Bileği Çıkması, Ayak bileği; vücut yükünü taşıyan, dengeli bir şekilde yürüyebilmemiz için ayakların rahat hareket etmesini sağlayan, ayak ve dizleri birbirine bağlayıp eğilip bükülmesine yardım eden kemiktir. Ayak kemikleri ayak bileğinin etrafına sıkı bir vaziyette sarılmış durumdadır. Buda ayağın aşağı yukarı hareket etmesini sağlayarak köprü görevi üslenir. Kemikler güçlü lif bağları ile birbirine bağlı ve elastik bir yapıdadır. 

Güçlü bağlara sahip olsa tüm hareketleri yapamaz veya hareket imkanını sınırlı haldedir. Zamanla kemikleri zorlayacak bu hareketleri yapmak Ayak bileği çıkmasına neden olur. Bazen zorlama sonucu değilde ayak bileğine alınan sert bir darbe de çıkma sebebi olabilir. Ayak bileği, kamış kemiği, kaval kemiği ve aşık kemiği olmak üzere üç ayrı kemikten oluşur. İç ve dış yan bağlar ile de birbirine bağlıdır ve bu bağlar bağlantı noktalarında bulundukları için birçok zorlamayla karşı karşıyadır. Bu yüzden de fazla esnek bir yapıda değildir. Zorlanma karşısında oldukça hassastır, hatta zorlandığı zaman çıkma meydana gelebilir. Ayak bileğinde bir hasar oluştuğu zaman tedavi edilmezse ve zorlanmaya devam edilirse kalıcı hasarlar meydana gelebilir. 

Ayak Bileği Çıkması Belirtileri,
 • Ayak bileği ve çevresinde oluşan şiddetli ağrı,
 • Ayak bileği, çevresi ve ayak üzerinde görülen şişme,
 • Ayak bileği ve çevresinde görülen morarmalar. Genelde ayak çevresinde görülür,
 • Dokunmaya karşı bir hassasiyet olması ve ağrı hissedilmesi,
 • Ayağın üzerine basıldığı zaman veya ayak hareket ettirildiği zaman ağrı hissedilmesi,
Ayak Bileği Çıkması Tedavisi,

En önemli belirti ayak bileği ve çevresindeki şiddetli ağrıdır. Ayak bileği vücuttaki en hareketli bölge konumundadır ve vücut ağırlığının büyük bir kısmını taşımaktadır. Ayak Bileği çıkması durumunda eğer tedavi edilmezse, yürüme işlevi önce zorlanarak yapılsa da bir süre sonra tamamen kaybolur. Çıkma sonucu tedavi edilmez veya tedavide geç kalınırsa kırığa dönüşebilir. Bu durumda tedavi daha da zorlaşacaktır. İşte bu yüzden yukarıda belirtilen durumlardan herhangi biri söz konusuysa veya ayak bileği zorlandıysa vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekmektedir. Ayak bileğinin röntgeni çekilmeli ve durumun ciddiyetine göre bir tedavi yöntemi belirlenmelidir.

Ayak bileği çıktıktan sonra soğuk tedavi uygulanabilir. Soğuk tedavi; bileğin üzerine buz torbası konulup bekletilerek yapılır. Acı biraz hafifledikten sonra çıkan bilek sargıya alınarak belli bir süre hareket ettirilmeden bekletilmelidir. Doktorun önerdiği krem ve ilaçlar düzenli olarak kullanılmalı ve acil bir durum olmadığı sürece hasta yatarak dinlenmeli ve ayağının üzerine basmamalıdır. Tedavi süresi ayağın çıkma durumuna göre değişiklik gösterebilir. Bazı durumlarda ayak bileği bir iki ayda iyileşme gösterirken bazı durumlarda zorlamanın şiddetine bağlı olarak iyileşme süresi daha da uzayabilir ve dikkat edilmez ise eski sağlığına kavuşamayabilir. Bu sebeple tedavi süresince ayak zorlanmamalı ve ayağa kalkılmamalıdır.
]]>
Ayak Tabanı Yanması https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-tabani-yanmasi.html Wed, 26 Sep 2018 04:58:55 +0000 Ayak Tabanı Yanması, Ayak tabanı yanmasını bilinen bir çok nedeni vardır genellikle ayak tabanı yanması şeker hastalığı, menopoz dönemine giren ve B12 vitamini eksikliği görülen hasta kişilerde ayak tabanı yanması görülm Ayak Tabanı Yanması, Ayak tabanı yanmasını bilinen bir çok nedeni vardır genellikle ayak tabanı yanması şeker hastalığı, menopoz dönemine giren ve B12 vitamini eksikliği görülen hasta kişilerde ayak tabanı yanması görülmektedir. Özellikle diyabetik hastalıklarında hastanın sinir uçlarında hasarlar oluştuğundan ayak tabanı yanması görülür. Bu tür hastalıkların ilerlememesi için hemen tedavi edilmesi ve diğer sinir uçlarına da hasar vermemesi çok önemlidir. Özellikle ayak tabanı yanması şikayetleri 30 yaş ve üzeri hastalarda çok görülmektedir. Ayak tabanı yanması kişinin uyku kalitesi düşürerek uyuyamama, kişide stres ve yaşamdan zevk alamama gibi sorunları da birlikte getirir. Ayak tabanı yanması özellikle insan vücudunda bulunan ince sinir uçlarında meydana gelen hasarlardan dolayı kaynaklanmaktadır. Ayak tabanı yanması günümüzde genellikle aileden gelen genetik bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Ayak tabanı yanmasının nedenini bulmak için kan testi yaptırılması yeterlidir.

Ayak Tabanı Yanması Nedenleri; Genellikle kan dolaşımı ile oluşan sorunlar ayak tabanı yanması nedenleri arasındadır. Ayak tabanında yanma nedenleri arasında böbrek ve karaciğer hastalıkları da vardır. Ayrıca ayak tabanı yanması sigara ve alkol kullanımının aşırı olduğunda da görülmektedir. 

Ayak tabanı yanması belirtileri 
 • Menopoz
 • Diyabet 
 • Siyatik sinir hasarı
 • Böbrek yetmezliği
 • Duysal polinöropati
 • Travmalar
 • Sinir sıkışması
 • Vitamin eksikliği (B12)
 • Küçük lif nöropatisi
 • Huzursuz bacak sendromu 
 • Hipotroidi
 • Ayak mantarı
 • Aşırı yürüme ve koşma
 • Ayakkabı seçimi
 • Alerjik reaksiyonlar

Ayak Tabanı Yanması Teşhisi

Ayak tabanı yanması teşhisi çok kolay ve çabuk olmaktadır. Hastaya uygulanan MR, EMG, Kan testi ve ayak grafisi yapılarak ayak tabanı teşhisi konulmaktadır. Ayrıca hastanın uzman bir nöroloji uzmanı tarafından muayene edilmesi ayak tabanı yanması hastalığı teşhisi için önem arz etmektedir.

Ayak Tabanı Yanması Tedavisi

Ayak tabanı yanması tedavisi için öncelikle uzman doktor tarafından ayak yanması nedenleri araştırılarak uygun bir tedaviye yöntemi ile başlanmalıdır. Ayrıca tedavi süresinde hasta mutlaka vitamin takviyesi almalı ve özellikle ayak bakımına dikkat etmelidir. Ayağın daima serin tutulması ve ayakta oluşan yanma sebebi ile oluşacak ağrılara karşı ağrı kesiciler verilmelidir. Ayrıca ayak tabanı yanması tedavisi için ayakların sürekli yıkanması pamuklu çorap giyilmesi ve ayakların hava almasının sağlanması gerekir. Ve ayak yanması rahatsızlığı tedavisinde kişinin giysileri bile kişileri rahat ettirecek şekilde özenle seçilmelidir. Son olarak ayak tabanı yanması tedavisinde ayakların rahat olması gerekmektedir bunun için gerekiyorsa ayak tabanlığı kullanılması gerekebilir.

]]>
Ayak Şekilleri https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-sekilleri.html Wed, 26 Sep 2018 11:08:28 +0000 Ayak Şekilleri, Ayaklar tüm canlılarda olduğu gibi insanlar içinde çok önemlidir. İnsanların ayakları kişiye göre değişkenlik gösterir. Bazı insanlar ayakları ile övünürken bazı insanlar ise şeklini beğenmeyebilir Ayak Şekilleri, Ayaklar tüm canlılarda olduğu gibi insanlar içinde çok önemlidir. İnsanların ayakları kişiye göre değişkenlik gösterir. Bazı insanlar ayakları ile övünürken bazı insanlar ise şeklini beğenmeyebilir. Ama ayak şekillerinin hepsinin ayrı ayrı özellikleri vardır. Hem kişilik olarak hem de ırk olarak ayak şekline göre yıllardır araştırma yapan birçok bilim adamı bu konu ile ilgili olarak kafa patlatmış ve genelleme yaparak bir kanıya varmıştır. Bunlar için tamamen doğrudur denilmese de bir parça inanma payımız olabilir. Şimdi tek tek ayak şekillerini anlatalım.

Ayak Şekillerine Göre Irklar

Latin Ayak Şekli; Bu ayak şeklinde başparmak hizasında diğer tüm parmak boyutları küçük parmağa doğru kısalır. Bu ayak tipi genel olarak Kökeni Latin insanlarda görünür. Genel bu ayak tipine sahip insanların boyları kısadır. Mutlaka bunun istisnaları da vardır. Bu kişiler için zor bir hayat sürecekleri de bir söylentidir.

Romalı Ayak Şekli: çoğunlukla Roma ayağı özelliklerine sahip olanlar, eşit uzunluktaki ayak tiplerine sahiptirler. Bu ayaklara sahip kişilerin düzenli bir karakter yapısı vardır. Bu kişiler herkes tarafından hayatları boyunca sevilip özenilen kişilerdir.

Asya Ayak Şekli: Bu ayak tipinde ikinci parmak, diğer tüm parmaklardan daha uzundur. Aslında en beğenilmeyen ayak tiplerinden biridir. Ama bu ayak tipine sahip kişilerin kendilerinin lider insan yapısına sahip olduklarının kanıtıdır.

Orta Avrupa Ayak Şekli: Orta Avrupa ayak tipinde olan ayaklarda, başparmaklar diğer parmaklara oranla daha büyüktür. Bu da kişilik olarak daha akil bir kişiliğe sahip olduğunu gösterir. Sorunlara anında çözüm üretebilen pratik bir zekaya kişilerin sahip olduğu söylenmektedir.

Kuzey Avrupa Ayak Şekli: Bu ayak yapısında boyutlarının, hepsi farklı olan parmağa sahip insanlar aynı şekilde, parmakları gibi karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu yapıdaki insanlar, biraz daha iki yüzlü olarak bilinmekte, çok kararsız yapıları ile ilgi çeken özellikleri vardır.

Diğer ayak şeklinde olanları da unutmayalım. Şayet ayaklarınız kemikli ve içe dönük ise çok zengin bir hayat süreceğiniz ve servetinizin çok olacağı söylenir.


 

 

]]>
Ayak Tırnak Mantarı https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-tirnak-mantari.html Thu, 27 Sep 2018 03:18:31 +0000 Ayak Tırnak Mantarı, Mantarlar ayak derisinde çok karşılaşılan enfeksiyonların genel sebebidir. Bu hastalıkta mantarlar derinin en dış tabakası olan keratine yerleşir ve burada yaşarlar. Ancak tırnak gibi sert keratinin içine Ayak Tırnak Mantarı, Mantarlar ayak derisinde çok karşılaşılan enfeksiyonların genel sebebidir. Bu hastalıkta mantarlar derinin en dış tabakası olan keratine yerleşir ve burada yaşarlar. Ancak tırnak gibi sert keratinin içine de girebilirler ve bu durum da tırnağın mantar enfeksiyonu ile neticelenir. Tırnak mantarı çoğunlukla tırnak altında başlar, tırnağın dibine doğru lateral kısmı boyunca çizgisel olarak yayılır, kalınlaşır ve tırnağı gevşetir. En sonunda ise tırnak tamamen hasar görür. 

Ayak Tırnak Mantarı Belirtileri: Başlangıçta herhangi bir belirti vermez. Daha sonra tırnaklarda kalınlaşma, renk ve şekillerinde bozulma ve ayakkabı baskısına bağlı olarak ağrı başlar. Tırnağın kesilmesi zorlaşır. Hasta tırnağın görünümü de rahatsız edicidir. Hasta olan tırnaklar sarımsı beyaz bir renk alır, kalınlaşır ve küçülürler. Tırnak etrafındaki deride kızarıklık, şişlik ve ağrı da alabilir. Birçok tırnak hastalığının görüntüsü başlangıçta mantar hastalığına benzer. Fakat bu hastalıklar mantar ilaçlarıyla iyileşmez. Bu sebeple mantar hastalığının tanısı tedaviye başlamadan önce kesinlik kazanmalıdır. 

Ayak Tırnak mantarı  tedavisi:
 • Teşhisi kültür ile doğrulanır. 
 • İtrakonazol pulse tedavisi olarak uygulanır.
 • Tırnak mantarı için en etkili tedavi terbinafindir. Ancak hastaların sadece yaklaşık olarak yarısı bu ilaç ile tamamen iyileşir. 
 • Topikal tedavi  tırnağın distal ucu ile sınırlı mantar hastalığında etkili olabilir. 
 •  İtrakonazolun kullanılan diğer ilaçlar ile etkileşimini göz önüne alınmalıdır.
 • Deforme tırnaklarda bir ayak hastalıkları uzmanı tarafından uygulanan üre merhemi tedavi sonuçlarını iyileştirebilir. 
 • Yaşlı hastalarda tırnak mantarının tedavisi  gençlerde olduğundan daha zordur.
Tırnağın mantar enfeksiyonları kendi kendine düzelmez, mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Tedavi edilmediği zaman yumuşak doku enfeksiyonlarına neden olabilir. Tedavinin gayesi tırnak mantarından kurtulmaktır. Tırnaklar tedaviden sonra normal görünümüne kavuşacaktır. Fakat  tırnak mantar oluşmadan önce de anormal yapıda ise tamamen temizlenmesi ve normal halini alması oldukça zordur. Tırnak üzerine sürülerek uygulanan tedaviler, ağızdan alınan haplara nazaran çok daha az etkilidir. Mantarlı tırnağın düzenli olarak tırnak makası veya törpü ile temizlenmesi yardımcı olsa bile sürülerek uygulanan tedaviler tek başlarına enfekte olan tırnağın derindeki kısımlarını düzeltemezler. Terbinafin ve Itrakonazol Tırnağın mantar enfeksiyonlarında en etkili ilaçlardır. Mantar enfeksiyonları çoğu zaman ağızdan hap tedavileriyle düzeldiği için doktorunuzun gerekli gördüğü durumlar haricinde tırnakların cerrahi yolla çıkarılması gerekmez. Tırnaklarınızı kısa, kuru ve temiz bulundurunuz.. Sadece tırnağın tedavisi yeterli olmaz, mantar ve enfekte ayak deriniz için de mantar kremleri kullanınız. Ayaklarınızı kuru tutup, pamuklu çorap giyin, çoraplarınızı her gün değiştirin ve hava giren ayakkabılar giymeyi tercih ediniz.
]]>
Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-burkulmasina-ne-iyi-gelir.html Thu, 27 Sep 2018 09:51:33 +0000 Ayak burkulmasına ne iyi gelir, ayak burkulması herkesin başına gelebilir. Bu problem çoğunlukla iyileştirilebilir. Genellikle burkulma ayak bileğinin içe doğru dönmesi ve dıştaki bağların zedelenmesi sonucunda oluşur. Dışta Ayak burkulmasına ne iyi gelir, ayak burkulması herkesin başına gelebilir. Bu problem çoğunlukla iyileştirilebilir. Genellikle burkulma ayak bileğinin içe doğru dönmesi ve dıştaki bağların zedelenmesi sonucunda oluşur. Dışta oluşan şişkinlikle belli olan, ayağa ve topuğa yayılan morlukla rahatlıkla gözlenen ayak burkulması fazla ciddi olmadığı sürece birkaç günde iyileşmeye başlar. Hatalı bir hareketle oluşan akut ayak burkulması ya da devamlı şekilde yapılan eylemler sonucunda bölgedeki gerilmeyle meydana gelen kronik ayak burkulması bazı önlemlerle daha kolay iyileşebilir. Eğer burkulma sırasında ayaktaki liflerde kopmalar olursa, bu eklemlerde ağrıya, morarmaya yol açabilir. Ayaklar hareketli bir eklem olduğundan ve vücudun ağırlığını taşıdıklarından burkulma herkesin başına gelebilir.

Ayak burkulmasına ne iyi gelir, neler yapılmalıdır

Ayak burkulmasının derecesine göre tedavisi de, alınacak önlemlerde farklı olur. Burkulma hafif derecede olursa, ayağın bir süre hareketsiz tutulması, istirahat edilmesi iyileşmesine yardımcı olacaktır. Bu esnada hasarlı bölgeye buz uygulanması faydalı olur. Buzu bir bezin arasında alarak, aralıklı olarak bölgede tutmak gerekir. Bu uygulama genişleyen damarların daralmasını sağlayarak, kan akımını yavaşlatır. Dolayısıyla bölgede şişlik ve morarma önlenmiş ya da azaltılmış olur. Ayrıca sinir uçlarındaki sıvı birikiminin azaltılması için ayağa bandaj yapılmalıdır. Ancak ayaktaki basıncın artmaması için, bandajın sıkı olmaması gerekir. Burkulan hasar gören yerin daha hızlı iyileşmesini sağlamak amacıyla fazla sert olmayacak şekilde masaj yapılması da önerilir. Kişideki ağrıların hafifletilmesi amacıyla ağrı kesici ilaçlardan faydalanılabilir. Ancak ayaktaki ağrının azalmasını fırsat bilerek, ayağın üzerine basılmaması gerekir. Hasta dinlendiği sürece ayak burkulması hızla iyileşme gösterir. İyileşme fark edilecek seviyeye geliğinde, hafif hareketlerin yapılmasında sakınca olmaz. Eğer ayakta dinmeyen ağrı, şiddetlenen şişlik ve morarma gibi etkiler olursa mutlaka doktora gidilmelidir. Bazen şiddetli ayak burkulmasında eklemde çatlama, eklemdeki zarın genişlemesi, kıkırdak doku kırığı gibi ciddi etkiler olabilir. Bunlar tespit edilerek tedaviye başlanmalıdır.

Ayak burkulmasına ne iyi gelir, bitkisel öneriler nelerdir

Ayak burkulması için 1 tane kuru soğanı mümkünse elinizle parçalayın. Bunu 2 bardak zeytinyağı içinde soğan iyice yumuşayıncaya kadar ağır ateşte pişirin. Daha sonra temiz bir beze bu karışımı koyun ve ayağınızdaki burkulan bölgeye sararak bir gece bekletin. Bu hem ağrınızı hafifletecek, hem de ayaktaki şişliğin hafiflemesini sağlayacaktır.

Ayak burkulması için başka bir bitkisel öneride, zeytinyağı ile unu lapa kıvamında yoğurun. Bu karışımla ayağınızın burkulan bölgesine hafif masaj yapın. Etkisini hemen göreceğiniz bu karışımı ayağınız düzelene kadar uygulayabilirsiniz.

Toz haline getirilmiş kenevir tohumuyla sütü merhem kıvamında karıştırın. Bu karışımla burkulan ayağınıza hafif hareketlerle masaj yapabilirsiniz.

Kuşkonmazı suyla kaynatarak yumuşatın. Bunu ayağınıza burkulan bölgeye sarın. En az 3 gün süreyle kuşkonmazı ayağınıza uygulayabilirsiniz. Şişlik ve ağrı sorunlarından kurtulursunuz.

Ayak burkulmasına iyi gelecek öneriler arasında, ezilmiş soğan ve sarımsak, zeytin ve tuzla hazırlanan bir karışımda var. Bu malzemeleri karıştırarak ayağınıza sarabilirsiniz. Bunun dışında çekirdeksiz üzümü ezerek, çiğ lahana yaprağını ayağınıza sararak fayda sağlayabilirsiniz. 1 bardak alkolle karıştırdığınız yarım kalıp sabunu merhem gibi burkulmuş ayağınıza sürün. Kısa sürede ayak burkulması etkisinden bu önerilerle kurtulabilirsiniz.
]]>
Ayak Masajı https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-masaji.html Fri, 28 Sep 2018 03:52:33 +0000 Ayak masajı, yapmak, uzun süre ayakta kalmış kalan ve ayakkabıların içinde havasız kalan ayaklar için oldukça önemlidir. Ayakkabıların içinde oldukça havasız kalan ayaklarda ölü deri artar, ayaklar yıpranır ve yorulur. Gün Ayak masajı, yapmak, uzun süre ayakta kalmış kalan ve ayakkabıların içinde havasız kalan ayaklar için oldukça önemlidir. Ayakkabıların içinde oldukça havasız kalan ayaklarda ölü deri artar, ayaklar yıpranır ve yorulur. Gün içerisinde sıklıkla kullanmak zorunda olduğumuz ayaklarımız bence güzel bir masajı hakediyor. Tayvanlı doktorlar ayak masajını alternatif tıptan çıkararak onu günlük bir ihtiyaç ve hergün yapılması gereken en önemli şeylerden biri olduğunu vurgulamaktadırlar. 

Ayak masajı faydaları:
 • Stresi azaltır.
 • Kan dolaşımını hızlandırır.
 • Ayak kaslarının gevşemesinde yardımcı olur.
 • Masajın yavaş yapılması gıdıklanmayı önler.
 • Ayakları ovma hareketleri toksinleri arındırır.
 • Günde 2-3 defa masaj yapmak depresyon belirtilerini azaltır.
 • Ayakların yanı sıra tüm vücuda dinginlik kazandırır, rahatlatır ve tarif edilemez bir keyif sunar. 
 • Ayak tabanımızda bir takım sinirler bulunmaktadır. Ve bu sinirlerin uyarılması organların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Tabi bu da ayaklara masaj yapmaktan geçer. 
 • Krem veya yağ kullanmak ayağı yumuşatır. 
Ayak masajı nasıl yapılır 
 • Arkanıza yaslanın ve ayağınızı kucağınıza alın. Ayaklarınızın üst bölgesini onun.Bu onun toksinlerden arınmış, sağlıklı bir ayak olmasina yarayacaktır. 
 • Ayak parmaklarınızı çekin ve sıkın. Ayakların ihtiyacı olduğu kadar parmaklarında bu masaja oldukça ihtiyacı vardır. 
 • Ayaklarınızın altına masaj yapın. Ayakların altında bulunan onca organın siniri bu masajla birlikte daha düzenli çalışacaktır. 
 • Krem veya yağ kullanarak ayaklara yumuşaklık hissi kazandırın ( Zorunlu değildir). 
Ev yapımı ayak masajı yağı:
 • 2 çay kaşığı saf zeytinyağı
 • 2 çay kaşığı susam yağı
 • 2 damla lavanta esansı yağı
 • 1 damla papatya esansı yağı
 • 1 damla ıtır esansı yağı 
Önce ayaklar güzelce yıkanır ve ardından havlu yardımı ile kurulanır. Hazırlanan malzemeler cam bir kasede karıştırılır ve ayaklara sürerek masaja başlanır. Ovma hareketleri çok önemlidir. Günde 2-3 defa tekrarlanabilir. Ayak masajının ardından kendinizi tüm günün yorgunluğunu atmış ve huzur içinde hissedebilirsiniz.
]]>
Ayak Kasılması https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-kasilmasi.html Sat, 29 Sep 2018 00:49:01 +0000 Ayak Kasılması, bacaklardaki kas gruplarının istek dışı kasılarak insanlara ağrı vermesi durumu olarak tanımlanmaktadır. Fazla rahatsız edici bir ağrıya neden olan kramplar belli bir yaş grubun olmamasına rağmen genç insanla Ayak Kasılması, bacaklardaki kas gruplarının istek dışı kasılarak insanlara ağrı vermesi durumu olarak tanımlanmaktadır. Fazla rahatsız edici bir ağrıya neden olan kramplar belli bir yaş grubun olmamasına rağmen genç insanlarda daha fazla görülür. Kasılmanın belli bir süresi olmayıp birkaç saniye ile iki dakika arasında değişiklik göstermektedir. Kramplar genellikle gece olması durumunda daha fazla ağrı vererek kişinin kıvranmasına neden olmaktadır. Bacak sendromunda yaşanan kasılmalar ile gece yaşanan kramplar karıştırılmamalıdır. Özellikle gebelik döneminde gerçekleşen kramplar üzüntü, sıkıntı ve stres nedenli geçirilen kramplardır.

Ayak Kasılması Nedenleri:

Kramplar hafif kas seyirmesi ile başlayarak dayanılması güç olan kramplara dönüşmekte olan ani rahatsızlıklardır. Kaslarda hassasiyet, kas gerilmesi, kas yorgunluğu, fazla kilo almak, hormonal dengesizlik, vücudun aşırı susuz kalması, ağır yapılan idmanlar, kan dolaşımının zayıflaması, bacağın uyuşması ayak kasılmasının en bilindik nedenleridir. Yüksek miktarda ve sık alkol tüketimi, fiziksel egzersizlerin eksikliğinde ayak kasılmasına doğrudan etki eden nedenler arasındadır. Gün içinde yeteri kadar çalışmayan bacaklar gece vücudun rahatlaması sonucu seğirme ve ağrı yapmaya başlar. Addison ve parkinson gibi hastalıkların belirtisi de olabilir. Özellikle gece yaşanan kas kasılmalarında mutlaka en kısa zamanda uzman bir hekime başvurmak gerekmektedir. Gece kramplarını yaşamamak için gün içinde alabileceğimiz önlemler vardır. Günlük yaşama uygun ayakkabılar giyilmeli, bisiklete binmek gibi bacak kaslarının rahat ve zorlanmadan hareket edeceği sporlar tercih edilmelidir. Yalnız kramp başladığı zaman kasılmalara yapılabilecek bir müdahale yoktur. Ağrının geçmesi beklenir. Akşamları yatmadan nemlendirici krem vb. şeylerle bacağa masaj yapılması veya yatmadan önce ılık bir suyla duş almak gece kramplarının önüne geçmektedir. Özellikle akşam saatleri vücuda aşırı yoracak, zorlayacak egzersizleri yapmaktan kaçınmamız gereklidir. Spor yapılacağı zaman esneme ve ısınma hareketleri mutlaka yapılmalı ihmal edilmemelidir. Ayakları tuzlu suda bekletmek ayak kramplarına karşı alınan önlemlerden sayılmaktadır.

Ayak Kasılması Tedavisi:

Ayak kasılması yaşayan kişiler özellikle beslenmelerine dikkat etmeli sıvı tüketimine daha fazla önem vermesi gerekmektedir. Kasılmalar daha fazla sıvı kaybı nedenli oldukları için bol su, soda, meyve suyu gibi sıvı gıdalar bol tüketilmelidir. Sıvı kaybı kesinlikle kafein veya alkol içeren sıvılarla karşılanmamalıdır. Bol miktarda taze sebze ve meyve yenmeli gerekirse ara öğünler belirlenerek bu gıdalar daha fazla tüketilmelidir. Kalsiyum ve potasyum açısından zengin beslenilmelidir. Başlayan bir kasılmanın ağrısını hafifletmek için vücudun eğilimine göre kasın gerildiği şekli almamız gereklidir. Sıkışan kasa hafif bir şekilde masaj yapılabilir. Sıcak suyla banyo yapmak yürüyebilecek duruma geldikten sonra tercih edilebilir. Gerilen kasın rahatlaması için soğuk kompres yapılabilir. Sıcak bir havlu veya tuluk gibi şeylerle kasılan kasın üstüne gelecek şekilde nesneler koyarak tedavi işlemi tamamlanabilir.
]]>
Ayak Karıncalanması https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-karincalanmasi.html Sat, 29 Sep 2018 07:22:03 +0000 Ayak Karıncalanması, sorunu genellikle uzun süre boyunca hareketsiz kalan kimselerde sık sık yaşanan bir sorundur. Bu bu rahatsızlık durumu genellikle hareketsizlik halinde ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra ayak karıncala Ayak Karıncalanması, sorunu genellikle uzun süre boyunca hareketsiz kalan kimselerde sık sık yaşanan bir sorundur. Bu bu rahatsızlık durumu genellikle hareketsizlik halinde ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra ayak karıncalanması sorunu kişinin ayağını kendi vücudu üzerinde tutması ya da terlik ile çorap gibi nesnelerin içinde uzun süre tutması sonucu oluşur. Kişinin dikkatsizliği ve ihmal etmesi sebebi ile ayak karıncalanması sorunu yaşaması söz konusudur. Bu sebepten ötürü ayak karıncalanması sorununa karşı daha dikkatli olmak gerekmektedir. Özellikle de bu sorunun kendini sık sık göstermesi durumuna karşı mutlaka tedbir alması şarttır. Aksi takdirde ilerleyen süreçlerde daha büyük sorunlar ile karşılaşması içten değildir. Bu yüzden ayak karıncalanması sorunu kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir. Ayak karıncalanmasının nedenlerini ve bu rahatsızlık karşısından nasıl davranmamız gerektiğini iyi bilmemiz işimize yarayacaktır.

Özellikle kişinin aşırı yorgunluk, halsizlik ve hareketsizlik gibi durumlarında meydana gelen bu rahatsızlık kesinlikle ciddiye alınması gereken bir durumdur. Bu duruma karşı hiç vakit kaybetmeden önlem almak gerekmektedir. Bu durumdan muzdarip olan kimselerin mutlaka alanında uzman bir hekime başvurmaları gerekmektedir. Doktorunun belirtmiş olduğu hususlara dikkat ederek hareket etmesi halinde tekrardan bu sorun ile karşılaşması söz konusu olmaz için de daha dikkatli olması hayatını kolaylaştıracaktır. Burada dikkat edilmesi gereken husus ayak karıncalanması sorununun hangi durumlarda ve ne sıklıkla görüldüğüdür.

Bu makalemizde sizlere ayak karıncalanması durumunun sebepleri ve bu soruna karşı neler yapılması gerektiğini ile ilgil olarak bilgi vereceğiz. Bahsedeceğimiz hususlara dikkat etmeniz halinde bu sorundan kurtulmanız söz konusudur.

Ayak Karıncalanması Nedenleri

Ayak karıncalanmasının en temel sebebi hareketsizlik halidir. Özellikle kişinin hiç kalkmadan yerinde oturması halinde bacaklarında ve ayaklarında karıncalanmaların meydana gelmesi söz konusudur. Bunun için de daha dikkatli olması kendi sağlığı açısından oldukça faydalı olacaktır. Bazı hususlara dikkat etmesi halinde ayak karıncalanması sorunun çözmesi söz konusu olacaktır. Bunun için de ayak karıncalanması sorununun nedenlerini iyi bilmesi gerekir. Kişi uzun süre hareket etmesi halinde ve ayağına herhangi bir darbe alması ile birlikte bu sorunla karşılaşması söz konusudur. Bunun içinde daha temkinli davranması şarttır. Aksi takdirde bir takım ayak problemleri yaşaması mümkündür.

Ayak Karıncalanması İçin Yapılacaklar

Bir kimse sürekli olarak ayak karıncalanması sorunu ile karşılaşıyorsa mutlaka önlem alması gerekmektedir. Bunun  içinde ayak karıncalanması ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmalıdır. Sürekli ayak karıncalanması yaşayan kimseler mutlaka alanında uzman kimselerden destek alması işine yarayacaktır. Ancak bu sayede daha kısa içerisinde iyileşmesi söz konusu olacaktır. Bunun ile birlikte ayak karıncalanması için bitkisel çözümlere de başvurması önemli bir husustur. Aynı zamanda da kısa yürüyüşler yapması işine yarayacaktır. Kişinin yaşadığı sorun halen devam ediyor ise mutlaka doktorundan destek alması şarttır.

]]>
Ayak Parmağı İltihabı https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-parmagi-iltihabi.html Sat, 29 Sep 2018 18:01:13 +0000 Ayak parmağı iltihabı, Ayak parmağı iltihabı, farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkan ve oldukça acı veren bir hastalık türüdür. Çoğu zaman bu iltihaba maruz kalan kimse günlük yaşantısında birçok aktivitesini yerine ge Ayak parmağı iltihabı, Ayak parmağı iltihabı, farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkan ve oldukça acı veren bir hastalık türüdür. Çoğu zaman bu iltihaba maruz kalan kimse günlük yaşantısında birçok aktivitesini yerine getirmekte güçlük çekerek zorlanır.  Ayak parmağında tırnak iltihabı genellikle tırnak batması durumunda ortaya çıkan bir durumdur. Bu tırnak batması bütün parmaklarda görüleceği gibi genellikle baş oarmakta daha çok görülüyor. Tırnak uzadıkça yan tarafta derinin içine gömülerek içe doğru uzar ve bu durum iltihaba yol açar.

Eğer ayak parmağı iltihabı tedavisi edilmezse bu enfeksiyon vücutta başka bölgelere yayılıp büyüyebilir ve aksi halde tırnakta şekil bozukluğuna sebep olabilir. Tedaviye geç kalınması durumunda tırnağın çekilmesi bile söz konusu olabilir. Ayak parmağı iltihabına sebebiyet vermemek için tırnaklarınızı düzgün bir şekilde kesmek gerekir. Ayak parmağı iltihabını hiç ihmal etmeden mutlaka doktora gidip tedavi etmeniz gerekmektedir. Önemsenmez ise tedavi süreci biraz uzayabilir.

Ayak parmağı iltihabı nedenleri nelerdir:
 •  Tırnak batması halinde görülür
 • Tırnağın derin kesilmesi durumunda ortaya çıkar
 • Parmaklıklarda ortaya çıkan sakatlıklar
 • Farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan enfeksiyon
 • Yanlış ayakkabı seçimi
 • Ayakların gerektiği kadar hijyeninin sağlanmaması gibi durumlardan dolayı ayak parmağı iltihabına rastlanır.
Ayak parmağı iltihabı tedavisi:
Ayak parmağı iltihabında şiddetlenip ve yayılmaları görüldüğü için bu konuda evde bakım yapmak doğru değildir. Bu nedenle hastalığın gerçek sebebini öğrenmek ve tedavisi için mutlaka bir sağlık kuruluşuna ve uzman bir doktora gidip tedavi altına alınmalıdır. 
]]>
Ayak Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-agrisina-ne-iyi-gelir.html Sat, 29 Sep 2018 20:22:14 +0000 Ayak Ağrısına Ne İyi Gelir; Ayak ağrısı bizi en çok etkileyen ağrılardan biridir. Gün boyu bizi üzerinde taşıyan ve dengede durmamıza yardımcı olan ayaklarımızda bir sorun olduğunda, işlerimiz de doğal olarak aksamaya ba Ayak Ağrısına Ne İyi Gelir; Ayak ağrısı bizi en çok etkileyen ağrılardan biridir. Gün boyu bizi üzerinde taşıyan ve dengede durmamıza yardımcı olan ayaklarımızda bir sorun olduğunda, işlerimiz de doğal olarak aksamaya başlamaktadır. Ayak ağrısı yürümemizi ve ayakta durmamız zorlaştırdığı için, kimi işlerimizi de halletmekte zorluk çekeriz.Ayak ağrısı pek çok nedenle olabilmektedir. Fakat genel olarak yanlış ayakkabı seçimi ve bir takım fiziksel aktivitelerden dolayı kaynaklanmaktadır. 

Peki ayak ağrısına ne iyi gelir;

Sıcak ve Soğuk Su; Bu uygulama ile ayak ağrıları için rahatlatıcı tedaviler mümkündür. Bir kovaya soğuk diğer kovaya sıcak su koyup, daha sonrasında ayaklarımız önce soğuk daha sonra sıcak su da bekletilir. Her iki kovada 5 dakika bekletmek yeterli süredir. Bu uygulama ile kan dolaşımını hızlandırıp, kaslarımızın rahatlamasına yardım etmiş oluruz.

Buz Tedavisi; Bu uygulama ayaktaki ağrıları hafifletmek için etkili bir çözümdür. Buz biliyorsunuz ki şişlikleri azaltmaya yardımcıdır. Biraz buz küpünü plastik bir torba içine koyarak, ağrı hissedilen bölgeye kompres yapılır. Hafif bir şekilde masaj da uygulanabilir. Ya da bu buz küpleri yerine buzlukta doldurulmuş olan sebzeler de tercih edilebilir.

Sirkeli Su; Sirke çeşitli tedaviler ile kullanılan ve iltihap oluşmaması için kullanılan bir maddedir. Aynı zamanda ayak ağrılarını da dindirici özelliğe sahiptir. Eşit miktarda sirke ve su ısıtılıp, bu karışım ile ıslanması sağlanan havlu ayaklara uygulanır. Havlu ayaklarımızda 5 dakika kadar bekletilmelidir. Bu işlem soğuk su ile de yapılabilir.

Epsom Tuzu;  İngiliz tuzu olarak bilinen epsom tuzu ayak ağrılarımızı yatıştırmaktadır. Ayaklarımızı rahatlatır, dinlendirir ve ağrıyı hafifletmeye oldukça yardımcıdır.

Temel Yağlar; Biberiye ve nane yağı vb. yağlar, ağrı ve şişkinlik oluşan ayaklara oldukça yardımcıdır. Sıcak su içerisine bu yağlardan 4 damla eklenerek, ayaklarımızı bu suda 10 dakika kadar bekletmemiz gerekmektedir. Ayak ağrılarımızın giderilmesinde oldukça etkili bir çözüm olarak bilinmektedir.

Egzersizler; Oldukça etkili bir çözümdür. Özellikle topuk ağrılarında oldukça fayda sağlar. Bir sandalyede oturulup, bacaklar birbirine paralel bakacak şekilde tutulur. Daha sonra bacaklarımız göğüs bölgesine çekilerek, gerilimi sağlanır. 60 saniye kadar bu işlemi uygulamamız gerekmektedir. Bu işlem günde en az 5 defa uygulanmalıdır.

Adaçayı; Ayaklarımızda, yorgunluk ve burkulmalardan kaynaklı bir ağrı bulunuyorsa adaçayı bitkisi oldukça rahatlatıcı bir çözümdür. Birkaç tane adaçayı yaprağını ezerek, tencereye koyun. İçine bir miktarda elma sirkesi ilave edin. Karışımını kaynatıp, 5 dakika ısıtın. Ve ağrı bulunan bölgeye uygulayın.  Bu işlemi birkaç defa uyguladığınız zaman ayak ağrınızda rahatlama hissi verecektir.
]]>
Ayak Burkulması https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-burkulmasi.html Sun, 30 Sep 2018 18:38:00 +0000 Ayak Burkulması, Ayak bileği etrafındaki bağ dokunun zarar görmesi sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Bağ doku, eklemde bir kemiği diğer kemiğe bağlayan lif dokusudur. Ayak burkulması oluşumlarına göre kendi aralarında üç Ayak Burkulması, Ayak bileği etrafındaki bağ dokunun zarar görmesi sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Bağ doku, eklemde bir kemiği diğer kemiğe bağlayan lif dokusudur. Ayak burkulması oluşumlarına göre kendi aralarında üç sınıfa ayrılmaktadır.

Birinci Derece Burkulma: Hafif olan ve bilekteki bağın fazla gerilmesi sonucu oluşan burkulmalardır. Ayak bileği etrafındaki şişlik, morluk ve hafif ağrı olabilir. Birinci derece burkulmalarda ayak üzerine basılabilir. Günlük hayatı çok fazla olumsuz yönde etkilemese de ayağın üzerine basılması kısa bir süre sonra daha fazla sorun teşkil etmektedir.
İkinci Derece Burkulma: İkinci derecede burkulma orta dereceli burkulmalardır. Bağın fazla gerilmesi veya kısmen yırtılması sonucu oluşan burkulmadır. Ayak bileği etrafında görülen şişme, morluk ve hissedilebilir ağrı şeklinde belirtileri vardır. Ayak üzerine basmakta zorluk yaşanabilir.
Üçüncü Derece Burkulma: Burkulmanın en ciddi halidir. Ayak bileği çevresindeki bağın tamamen yırtılması sonucu oluşan burkulmadır. Ayak bileğindeki şişme, morluk ve ağrı genellikle durulamaz şekilde ciddidir. Ayak üzerine basmak mümkün değildir.

Ayak burkulması burkulmanın derecesine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bazı belirtileri şunlardır:
 • Ağrı
 • Şişme
 • Morarma
 • Ayak üzerine basmakta güçlük çekme
 • Ayak hareketlerinin kısıtlanması rahat hareket edememek
 • Kaza anında gerçekleşen yırtılmanın sesinin duyulması 
Tedavi: Ayak bileği burkulması ihmale gelecek, küçümsenecek bir rahatsızlık değildir. Teşhis konulduktan sonra hemen tedaviye başlanmalıdır. Erken tedavi ayak bileğinin iyileşmesinde hızlandırıcı etki göstermektedir. Burkulma sonrasında ilk 48-72 saat arasında yapılan müdahale ile bundan sonrasında yapılacak tedaviler arasında farklılıklar vardır. 48-72 saat arasında yapılacak müdahale çok önemli olup erken iyileşmede önemli bir etkendir. Çoğu zaman burkulmalarda bu müdahale olumlu sonuçlar vermektedir. 

48-72 Saat Arası Yapılacak Müdahale: Ayak bileğini yeniden incitmemek için gerekli müdahale alınmalı ve ayak üzerine basılmamalıdır. Ayak bileğini korumak için esnek bir bant veya sabitleyici bir bant kullanılabilir. Bu önemli iki üç gün arası alındıktan sonra ayak kaslarının güç kaybetmemesi için hafif egzersizlere başlanmalı ve ayak hareket ettirilmelidir. Yaralanan bölgeye buz tedavisi uygulanmalı ve buzun cilde zarar vermemesi için direk deri ile temasından kaçınılmalıdır. Buz tedavisinin amacı ayağın daha fazla şişmesini önlemektir. Ayak bileğinin sargı beziyle desteklemek gerekmektedir. Bu sargı belirli aralıklarla gevşek bırakılmalı kan dolaşımı sağlandıktan sonra tekrar sarılmalı ve gece yatarken kesinlikle çıkarılmalıdır. Ayak kalp hizasından yukarıda tutularak şişmenin önüne geçilmelidir. Şişlik inene kadar mümkün olduğu kadar yukarıda tutulması gerekmektedir.

72 Saat Sonrası Yapılacak Müdahaleler: Tuluk, sıcak su şişesi veya ısıtıcı kremler uygulanarak ayak sıcak tutulmalıdır. Ayrıca sıcak banyo yapmaktan ve sauna kullanımından uzak durmak gerekir. Kanın burkulan bölgeye akmasına sebep olacak olaylardan uzak durulması gerekir. Alkol kesinlikle kullanılmamalıdır. Alkol kanama ve şişmeyi artırarak iyileşmeyi yavaşlatır. Yorucu ve ağır egzersizlerden uzak durulmalı ve kesinlikle masaj yapılmamalıdır. Masaj kanamayı ve şişliği artırıcı etki göstermektedir. Yalnız bu  önlemler birinci ve ikinci derece burkulmalarda tavsiye edilen tedavi yöntemleridir. 

Üçüncü derece ayak burkulmasında kesinlikle uzman bir doktor tarafından destek alınmalıdır. Üçüncü derece burkulmalarda alçı ile ayak sabitleme ve bunun sonrasında fizik tedavi daha sonrasında ise hala bir düzelme görülmezse doktor tavsiyesi ile ameliyat olmak bile düşünülebilecek ciddi bir rahatsızlıktır.
]]>
El Ayak Kaşıntısı https://www.ayakhastaliklari.com/el-ayak-kasintisi.html Sun, 30 Sep 2018 22:42:37 +0000 El ayak kaşıntısı, her insanda meydana gelebilecek bir durumdur. Fakat bu durum bazen insanlarda bir hastalık nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. İnsanlarda yaygın olarak ortaya çıkan bazı hastalıklar, bu şekilde ellerde ve ayaklar El ayak kaşıntısı, her insanda meydana gelebilecek bir durumdur. Fakat bu durum bazen insanlarda bir hastalık nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. İnsanlarda yaygın olarak ortaya çıkan bazı hastalıklar, bu şekilde ellerde ve ayaklarda kaşıntılara neden olarak belirtiler göstermektedir. Ellerde ve ayaklarda meydana gelen kaşıntılar 24 saati geçkin bir süre devam ederse kesinlikle uzman bir doktora gidilmelidir. Aksi durumlarda belli bir süre sonra birçok farklı hastalık insanlarda etkilere neden olabilir. İnsanlarda son derece rahatsız edici ve aynı zamanda bazı endişelere neden olan ellerde ve ayaklarda kaşıntı sorunu, çoğu durumlarda bölgede devamlı kaşımaların gerçekleşmesi nedeniyle sorunlara neden olmaktadır. Özellikle cilt üzerinde oluşan tahrişler, ciddi olarak ağrıların başlamasına ve hatta enfeksiyon durumlarının meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle normalde oldukça basit bir nedenden ortaya çıkan kaşıntı sorunları kısa bir sürede ciddileşerek sorun haline gelmektedir. Üstelik daha da kötüleşen kaşıntı sorunu, beraberinde şişlik, kızarıklık, sulanma ve buna benzer birçok sorunu da getirmektedir. Bu nedenle el ayak kaşıntısı olan insanların kesinlikle bu bölgelerde şiddetli kaşımaları yapmamalısınız. El ayak kaşıntısının birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Kimi zaman alerjilerden kaynaklanan bu durum kimi zaman da bir hastalık habercisi olarak ortaya çıkabilir. Şimdi bu hastalık nedenlerine de daha yakından bir göz atalım. 

El ayak kaşıntısı nedenleri nelerdir
 • Dermatit: İnsanlarda meydana gelen dermatit durumları genellikle sabun, boya, sarımsak ve bunlara benzer diğer maddelerle temas sonrasında ortaya çıkmaktadır. Birçok zaman alerjik bir şekilde ortaya çıkarak etkilerini gösteren dermatit el ayak kaşıntısı üzerinde ciddi etkilere neden olmaktadır. 
 • Cilt kuruluğu: Genel olarak vücudunda cilt kuruluğu sorunu olan insanlarda el ayak kaşıntısı yaygın olarak meydana gelir. Cilt kuruluğu ellerin nemsiz kalarak kolayca tahriş olmasıyla ortaya çıkar. Bu durumda cilt üzerinde oluşan kaşıntılar insanlarda ciddi olarak kaşıntılara neden olur.
 • Aşırı stres: El ayak kaşıntısı sorununda meydana gelen kaşıntı aynı nedenlerden dolayı vücudun diğer bölgelerinde de olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Bu durum genellikle stres nedeniyle oluşan kaşıntı durumlarında görülmektedir. 
 • Sistemik nedenler: İnsan vücudunda birden daha fazla organı ve dokuyu etkileyen sistemik hastalıklar el ayak kaşıntısı üzerinde de olumsuz sonuçlar göstermektedir. Bunlar özellikle kronik böbrek yetmezliği, tiroit yetmezliği, hormonal hastalıklar, lenfoma ve bunlara benzer birçok hastalık kaşıntı oluşumuna neden olabilir.
 • Hijyen problemleri: Özellikle tarımla uğraşan insanlarda hijyen eksikliklerinden dolayı bu gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. 
Neler yapılabilir

 • Dışarı çıkmadan önce kaşıntının görüldüğü bölgeleri nemlendirmek cilt kuruluğundan kaynaklanan kaşıntıların ortadan kalkmasını sağlayacaktır. 
 • Antidepresan ilaçlar daha çok kaşıntıların stres nedeniyle oluşması durumunda insanlar tarafından kullanılmaktadır. Eğer stres ve anksiyete rahatsızlığınız varsa bu ilaçlardan kullanmak olumlu etkiler gösterecektir. 
 • Ilık suyla duş alarak vücudun sıcaklık derecesinin dengelenmesi el ayak kaşıntısı sorunlarının önüne geçebilir. 
]]>
Ayak Altı Ağrısı https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-alti-agrisi.html Mon, 01 Oct 2018 12:51:55 +0000 Ayak Altı Ağrısı, İnsan iskelet yapısının en önemli unsurlarından olan ayak altında çeşitli sebeplerden dolayı oluşan ağrılar olmaktadır. Ayak altı ağrısı ayağın yere basan kısmında görülmektedir. insan vücud Ayak Altı Ağrısı, İnsan iskelet yapısının en önemli unsurlarından olan ayak altında çeşitli sebeplerden dolayı oluşan ağrılar olmaktadır. Ayak altı ağrısı ayağın yere basan kısmında görülmektedir. insan vücudunun bütün yükünü çeken ayak ve özellikle ayak altı çok streste olduğundan her yaş grup insanda ayak altı ağrısı görülmesi olasıdır. Ayak altı ağrısı özellikle kişilerin yanlış ayakkabı seçimlerinden kaynaklı olacağı gibi kişinin düz tabanlı olması ve uzun süreli yürümesi ve çok fazla ayakta kalmaya bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Ayrıca ayak altı ağrısı çeşitli hastalıklardan dolayıda olmaktadır. Ayak altı ağrısı hastalıklarından örnek verecek olursak en önemlisi tendinitis ve captulitis rahatsızlıklarıdır. Bu tür ayak altı rahatsızlıkları ile oluşan ayakaltı arıları ilerledikçe ayak parmaklarına kadar gidebilen ve ayak kasalarının bağlandığı yerler olan tendonları ve ligamenterin iltihaplanmasına sebep olur ve ayak altında şiddetli ağrılar oluşmasına sebep olur. Ayakların altında zorlamaya bağlı olarak zonklama gibi ağrı ortaya çıkar. Ayak altında oluşan ağrıların en önemli sebeplerinden biriside ayakkabı secimi demiştik.  Yanlış ayakkabı secimi sonucunda ayak parmakları alt kısmında bulunan metatars adı verilen bölgede şiddetli ağrıya neden olmaktadır. Bunun için özellikle bayanların yüksek topuklu ayakkabı giymemeleri ve dar ayakkabıların giyilmemesi ayak altı ağrılarının yaşanmaması için önem arz etmektedir..

Ayak Altı Ağrısı Nedenleri
 • Plantar fasiit
 • Metatarsalji
 • Topuk dikeni
 • Morton nörinoma
Plantar fasiit;Ayakların alt kısmında bulunan fasya adı verilen kalın bağ dokudur. Ayak altının ağrımasına bu bağların zedelenmesi ve zarar görmesi neden olmaktadır. Bu bağ ayak topuk kemiğini parmaklara bağlamaktadır.

Metatarsalji; Ayak altı parmak kısımlarına doğru oluşan ağrılardır. Ayak altında orta parmaklar arasında görülen bu ayakaltı ağrısı bulunduğu bölgede his kaybı ve yanma şeklinde de kendisini gösteren ağrılardır.

Topuk dikeni; Topuk dikeni sebebi ile oluşan ayak altı ağrıları bilindiği üzere bir kemik hastalığı değildir. Ayak altında bulunan kasın kısalık sonucun da ortaya çıkan bir ayak altı ağrısı rahatsızlığıdır. Ayak altında ağrıya sebep olan topuk dikeni ani bir hareket sonucunda yırtılma ve batma sonucu ortaya çıkan ayak altı ağrısıdır.

Morton nörinoma; Ayak altından geçen ve parmak aralarına devam eden sinirlerin sıkışması sonucunda ayak altında ağrıya sebep olan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık ayak altında oluşan şiddetli ağrılara neden olduğu gibi bir ayakta his kaybı ve yanmaya da neden olmaktadır. Bu rahatsızlığın en büyük nedenleri arasında ayak parmak kısımları dar ayakkabılar ve yüksek topuklu ayakkabıların giyilmesi neden olmaktadır.
  
Ayak Altı Ağrısı Tedavisi
Ayak ağrısı tedavisi için önerilen tedavilerin ilk başında fizik tedavi yöntemi gelmektedir. Ayrıca ayak altın da oluşan ağrıya soğuk uygulama yapılması olumlu tedavi yöntemlerinden olmaktadır. Bunların yanı sıra çok şiddetli ve ilerlemiş durumlarda ayak altı ağrılarında cerrahi operasyonda tedavi için uygulanmaktadır. Ayak altı ağrıların uygulanacak tedaviler arasında birde morton nöroma tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu morton nöroma tedavisinde hastaya özel tabanlı ayakkabılar giydirilerek kişinin parmak açıklığının bulunması le başlanır. Daha sonra bu bölgeye uygulanan sinirin baskısı azaltılır. Fakat uygulanan bu tedavi bir sonuç vermezse işte o zaman kortikosteroid enfeksiyonu uygulanarak bölgede oluşan ödem azaltılır ya da hastaya uygulanan alkol enfeksiyonu ile sinirler yakılarak ayak altında ağrıya neden olan şikayetler tedavi edilir. Son olarak ayak altı ağrısı için uygulanan bütün bu tedavi yöntemleri olumlu sonuç vermezse ayak altında ağrıyan herhangi iki parmak arası cerrahi müdahale ile açılarak bölgede bulunan sinir kısmı çıkartılır.
]]>
Ayak Kasları https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-kaslari.html Mon, 01 Oct 2018 15:09:20 +0000 Ayak kasları, ayak parmaklarının bükülmesine ve açılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda tonuslarıyla ayak kavislerinin belirlenmesini sağlarlar. Ayak kasları sadece ayağı ilgilendiren kaslardan ve bacağı ilgilendiren kaslardan Ayak kasları, ayak parmaklarının bükülmesine ve açılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda tonuslarıyla ayak kavislerinin belirlenmesini sağlarlar. Ayak kasları sadece ayağı ilgilendiren kaslardan ve bacağı ilgilendiren kaslardan meydana gelir. Bacakla bağlantılı olan kaslar ayak bileğini sağ ve sola doğru bükmeye, geriye ve ileriye hareket ettirmeye yardımcı olur. Bacağı ilgilendiren kaslar arasında baldır kası, fibula ve tibia kemiklerinin önündeki tibialis antrerior kası bulunur. Ayak kasları ayak yapısını şekillendirdiği gibi ayak hareketlerini düzenler.

Ayak kasları hangi özelliklere sahiptir

Ayak kemikleri arasındaki eklemlerin ve ayak bileği ekleminin üzerindeki kasların yapısı kısa ya da uzundur. Ayak kaslarının yapısı ellerdeki kaslara çok benzer. Uzun kaslar genellikle birden fazla eklemi etkiler. Bu nedenle fonksiyonları çok değişik olur. Bu kaslardan bir bölümü sonuç kirişleri yardımıyla ayak kubbesinin desteklenmesine yardımcı olur.  Ayak bileği ekleminde fleksiyon ve ekstension denilen bu tarz iki temel hareket oluşur. Ayak bileği ekleminin anatomik yapısından dolayı bu hareketler olmalıdır. Ayağın bu hareketleri plantar fleksiyon ya da dorsal fleksiyon olarak adlandırılır. Ayaktaki büyük kemiklerden olan talus kemiği os naviculare ile calcaneus arasında bulunan eklemi meydana getirir. Bu eklemde ayaktaki pronasyon ile supinasyon hareketlerini gerçekleştirir. Ayak bileği eklemindeki ana hareketleri gerçekleştiren önemli kas grupları bulunmaktadır. Bu kaslardan bazıları yalnız ayak ekleminde etkilidir. Bunun dışındaki kaslarda uzun ve güçlü kirişler yardımıyla ayak parmaklarına kadar uzanır. Kasların bir bölümü de bacak kemiklerinden başlar. Bir kısmı da bacak kemikleri arasında bulunan aponevrotik yapıdan başlar. Ayak kaslarının çok az bölümü de uyluk iskeletinden başlar.

Ayak kasları hareketlerin nasıl yapılmasını sağlar

Ayak kaslarının bacakların ön tarafına lokalize olmuş olanları ayağa dorsal fleksiyon, arka tarafına lokalize olanlarda planter fleksiyon hareketin yapılmasını sağlar. Bacakta dış kısımdaki kaslarda pronasyon hareketin yapılmasını sağlar. Kasların çoğunluğu ayak bileğine doğru kirişleşir. Ayakta olan kasların güçlü olanları ile ince olanların kirişleri bulunur. Bu nedenle daha kolay hareket yapılması ve güçlerin nakli üst düzeyde olur.

Ayakların normal görünümde olması ve ayak fonksiyonlarının yapılmasında etkili olan kubbemsi yapının her zaman korunması gerekir. Bacaklardan ayaklara inen kas girişleri bu kubbemsi yapının korunmasında etkili olur. Kas girişleri ayağı iki taraftan sararak, aynı üzengi gibi askı vazifesi görür. Bu şekil ayak kubbesinin aşağıya çöküşüne engel olur. Bu kaslar görevini yapmadığı takdirde, düz tabanlık denilen pes planus sorunu yaşanır. 

Ayak iskeletindeki kısa kemiklerle ayak parmaklarının arasından küçük ve kısa kaslarda değişik görevleri üstlenmiştir. Kasların başlangıcı ve bitişi de ayak iskeletindeki küçük kemiklerinin üstündedir. Ayak tabanındaki kaslar ayak sırtındaki kaslardan daha fazladır. Ayak tabanındaki kaslar burada boşlukları doldurur, ancak ayak hareketlerinde etkili olmazlar. Görevleri kemiklerin arasındaki ilişkiyi sağlama ve ayak kubbesini destekleyerek ortaya çıkacak sorunları önlemektir. Yürüme esnasında ayak parmaklarının bükülmesinde ve ayağın yere temasını sağlamada etkili olurlar.
]]>
Karbon Ayak İzi https://www.ayakhastaliklari.com/karbon-ayak-izi.html Mon, 01 Oct 2018 23:04:10 +0000 Karbon ayak izi, karbondioksit birimi cinsinden ölçülen, üretilen sera gazı miktarı açısından insanların doğaya ve çevreye verdiği zararın ölçüsüdür. Ortalama bir insanın karbon ayak izi hesaplanırken tükettiği yi Karbon ayak izi, karbondioksit birimi cinsinden ölçülen, üretilen sera gazı miktarı açısından insanların doğaya ve çevreye verdiği zararın ölçüsüdür. Ortalama bir insanın karbon ayak izi hesaplanırken tükettiği yiyecek içecek miktarı, kullandığı elektrik, uçağa binme ve araç kullanma sayısı gibi bir çok bilgi gerekmektedir. Karbon ayak izi iki ana başlık altında incelenmektedir: birincil/doğrudan ayak izi ve ikincil/dolaylı ayak izi.
Birincil/doğrudan ayak izi, evdeki enerji tüketimi ve uçak, araba kullanımı gibi fosil yakıtların yakımıyla doğrudan ortaya çıkan CO2 emisyonlarının ölçümüdür.

İkincil/dolaylı ayak izi, kullandığımız ürünlerin tüm hayat döngülerinden bu ürünlerin imalatından bozulup ölmelerine kadarki olan süreç ile ilgili olan CO2 emisyonlarının ölçümüdür. Dünyayı korumak ve doğal kaynaklara zarar vermemek adına kişiler karbon ayak izlerini olabildiğince küçültmelidirler. Bu amaçla alınabilecek bazı önlemler bulunmaktadır. Mesela araba kullanmak yerine bisikleti tercih etmek bu konuda önemli bir adımdır. Fakat mutlaka motorlu bir kullanılması gerekiyor ise otobüs kullanılmalı ya da az yakan otomobiller tercih edilmelidir. Kullanılan aracın başkalarıyla paylaşılmasının da yararı olacaktır. Ayrıca çeşitli ürünlerin imalatçılarının kullandıkları ambalaj malzemelerini doğada kolayca çözünebilecek ve daha fazla karbon salınımına neden olmayacak şekilde üretmeleri doğru olacaktır. Geri dönüşüme önem vermek, ısınmak için doğal gaz yerine güneş enerjisi kullanmak, tasarruflu ampul ve elektrikli aletleri tercih etmek, satın alacağımız ürünlerin küçük küçük çok ambalajlı olmasındansa büyük tek bir ambalajda almak da karbon ayak izimizi küçültmekde küçük de olsa bir adım olacaktır.
]]>
Ayak İncinmesi https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-incinmesi.html Tue, 02 Oct 2018 04:03:09 +0000 Ayak İncinmesi, ayak incinmesi ayak bileği ile alakalı bir sorundur. Daha çok spor etkinlikleri sırasında düşme yada çarpma ile ortaya çıkar. Ayak eklemleri bağ doku denilen dokular ile desteklenmektedir. Bağ dokular Ayak İncinmesi, ayak incinmesi ayak bileği ile alakalı bir sorundur. Daha çok spor etkinlikleri sırasında düşme yada çarpma ile ortaya çıkar. Ayak eklemleri bağ doku denilen dokular ile desteklenmektedir. Bağ dokuların görevi kemikleri birbirinden ayırmaktır. Bu dokuların gerilmesi ve yırtılması sonucu ayak incinmesi denilen durum ortaya çıkar. Ayak incinmesi oynar eklemlerin bulunduğu bilek kısmında meydana gelir. Bağ dokulardaki gerilme sonrasında yırtılma kısmi yırtılma yada tam yırtılma şeklinde olabilmektedir. Ayağın iç tarafa doğru dönmesi ile bileğin dış kısmındaki bağ dokular gerilir ve böylece incinme durumu meydana gelir. İncinme oluştuğunda kaslarda, tendonlar da ve dokularda kılcal damar kanamaları ortaya çıkar. Ayağın bir hareket esnasında normal dışında gerilmesi ayak incinmesi sebebidir.

Ayak incinmesi belirtileri nasıldır

İncinen kısımda direk ağrı, sızı ve hassasiyet oluşur. Derin yada yüzeysel bir şişme ile kendini belli eder. İncinen yere dokunulduğunda sertlik direkt ele gelir. Deri altında gözle görülür şekilde kırmızı, mavi, siyah renk değişimleri gözlenir. Kişi incinen ayağının üzerine basamaz bastığı zaman canı yanar.

Tedavi yöntemleri ve nelere dikkat edilmeli

Böyle bir durumla karşılaşıldığında ağrınız sizi çok rahatsız edecek duruma gelebilir. Hemen doktora başvurmalısınız. Doktorunuz el ile yaptığı muayene bulgularına dayanarak kırık çıkık olup olmadığını tespit edebilmek için röntgen filmi isteyebilir. Röntgenle ağrının tam olarak yerini tespit etmek incinmenin olduğu bölgeyi belirler. Hassasiyet miktarına göre incinmenin şekli ve derecesi belirlenmiş olur.

Eğer doktorunuz incinmenin yanı sıra kemiklerle alakalı bir hasar olduğunu da düşünürse sizi MR çekimine yönlendirebilir. Ayak incinmesinde hissetmiş olduğunuz ağrı ve sızı bağ dokularınızın ne kadar gerildiği ve yırtıldığı ile doğrudan alakalıdır. Yürüdüğünüz zaman ağrınız artıyor ise bir süre koltuk değnekleri ile yürümeniz tavsiye edilebilir. İncinmeyi takip eden 3-4 günlük sürede ayaktaki şişlik ve ağrı hafiflemeye başlar. Yine incinmenin derecesine ve şiddetine göre şişme atel yada alçı botları gibi plastik cihazlarla tedaviye devam edilebilir. Ayakta oluşan sertleşmeleri gidermek için egzersizlere başlanabilir. Yaptığınız egzersizlerle ayak bileğinizi hissedersiniz. Yapmış olduğunuz egzersiz hareketleri ile ayak bileğiniz tekrardan esnekliğini kazanmaya başlar. Ayrıca istirahat etmenizde çok işe yarayacaktır. Bu sırada doktorunuzun vermiş olduğu ağrı kesici ilaçlar da rahatlamanıza yardımcı olacaktır. 

Ayak incinmesini önlemek için bastığınız yüzeylere çok dikkat etmeniz gerekir. Ayak incinmesi sorunu kişinin yaşam kalitesini düşürerek gereksiz yere sıkıntı çekmesini sağlar. Özellikle spor yapıyor iseniz, kas balansınızı iyi ayarlamanız gerekir. Yeterli kuvvet ve esnekliği sağlayabilmek için mutlaka ısınma hareketleri yaparak başlamalısınız. Ayakkabı seçimi de son derece önemli olup spor, egzersiz ve yürüyüş sırasında ayak bileğinizi tamamen saracak ayakkabılar tercih etmelisiniz. Yorulduğunuzu hissettiğiniz anda dinlenmek için kendinize fırsat vermelisiniz.

]]>
Ayak Neden Terler https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-neden-terler.html Tue, 02 Oct 2018 15:51:52 +0000 Ayak Neden Terler, terleme ter bezlerinin beden ısısını korumak için yaptığı doğal bir fiildir. Ayak terlemesi ise son derece doğal bir durumdur. Terleme ile koku oluşması, insanları rahatsız eden bir durumdur. Aslında te Ayak Neden Terler, terleme ter bezlerinin beden ısısını korumak için yaptığı doğal bir fiildir. Ayak terlemesi ise son derece doğal bir durumdur. Terleme ile koku oluşması, insanları rahatsız eden bir durumdur. Aslında ter kokusu, vücudun olmayan bir salgıdır. Ter bakteri nedeniyle kokmaktadır. Bu problem kadın, erkek herkesi etkiler. İnsanlar bu mesele nedeniyle fiziki, sağlık ve psikolojik olarak olumsuz etkilenir. Ayakta terleme olması hem mantar enfeksiyonu olması, hem de çok kötü koku oluşmasına sebep olur. Küçük yaşlardan beri herkesi tesiri altına alabilen bu mesele, insanları sosyal yaşamdan uzaklaştıran bir durumdur. Bu sebeple sorun belirlenerek, kesinlikle tedavi edilmesi şarttır.

Ayak Terlemesinin Sebepleri: Ayak terlemesinin birçok sebebi olabilmektedir. Ayakta çok miktarda terleme oluşması, ter bezlerinin aşırı olarak çalışması nedeniyle olabilir. Ter bezleri normal halde, vücut ısısını sabitlemek nedeniyle terleme eylemine girer. Vücudun bazı kısımlarında özellikle ayaklar ve ellerde çok fazla ter bezi bulunmaktadır. Bu sebeple ayaklarda terleme çok miktarda olabilir. Ayak ısısının gerektiğinden fazla olması, ter bezlerinin aşırı olarak çalışmasına neden olacaktır. Bunun yanında kalın çorap giyilmesi, vücut ısısının düşmesi ya da ateşli bir hastalık geçirilmesi de ayak terlemesinin sebebi olabilir. Bu faktörler ayaklardaki ısıyı yükselttiği için, terlemede artışa neden olur. Ayağa yaz veya kışın uygunsuz ayakkabı giyilmesi de ayakları terletebilecek nedenler arasında yer alır. Kullanılan ayakkabıların suni deriden olması, ayağın hava almaması, ayaklardaki ısıyı yükselteceği için terlemesine sebep olur. Ayakların uzun süre ayakkabıların içinde kapalı kalması, hem terlemeye ve hem de bakteriler de kötü bir kokuya neden olur. Ayak terlemesinin sebeplerinden biri de sistematik hastalık olabilir. Obezite, diyabet, tiroit bezi hastalıkları da bu şekilde ayaklarda terlemeye neden olabilmektedir.

Ayak Terlemesi Önlenmesi: Ayak için uygun ayakkabı seçimi yapılması, ayakların ısınarak terlemesine engel olabilir. Kapalı olan ayakkabılar ayakların hava almasını sağlayacak bir yapıda olmalıdır. Bu şekilde olan bir ayakkabı ile ısı oranı ayarlanabilir. Terleme kontrol altına alınmadığı takdirde, bakteri üremesi artar ve ter kokuya neden olacaktır. İklim ve mevsim koşullarına uygun çorap ve ayakkabı giyilerek, ter bezlerinin çok fazla miktarda çalışmasına engel olunabilir. Ayakların terlemesi, yalnızca ayak ısısının normal seviyede tutulması ile önlenebilir. Terlemeye sebep olduğu için, aşırı kiloların verilmesi, ayrıca rahatsızlık varsa tedavi olunmalıdır. 

]]>
Taraklı Ayak https://www.ayakhastaliklari.com/tarakli-ayak.html Wed, 03 Oct 2018 02:56:58 +0000 Taraklı ayak, geniş bir yapıya sahip olan ayaklardır. Baş parmak yanında çıkan kemikli yapısı onu diğer ayaklardan ayıran başlıca bir sebeptir. Tarak kemikleri geniş olduğu için de haliyle görünüş olarak pek hoş gözükm Taraklı ayak, geniş bir yapıya sahip olan ayaklardır. Baş parmak yanında çıkan kemikli yapısı onu diğer ayaklardan ayıran başlıca bir sebeptir. Tarak kemikleri geniş olduğu için de haliyle görünüş olarak pek hoş gözükmez. Uzun yıllar boyu sürekli olarak geniş spor ayakkabı giymek ayaklara bu görünümü kazandırabilir. Taraklı ayağın kişilere pek bir zararı yoktur yani kısacası taraklı ayağa sahip olmak bir hastalık belirtisi değildir ve hastalığa sebep olmaz. Ayakkabı tercihlerinde yapılan bazı tercihler hariç. 

Taraklı ayağın insan hayatına kattığı bir takım zorluklar:

Taraklı ayak sahibi kişilerin ayakkabı seçimleri zor olur. Bu ayaklar her ayakkabı kalıbında rahat etmez. Ayakkabı seçiminde öncelik rahat ayakkabı giymek olmalıdır. Dar ayakkabı tercih etmek ayak parmaklarını ön taraftan sıkıştırır. Bu hem ayağın ayakkabı içerisinde rahat olmamasına hemde sonunda nasır oluşmasına sebep olabilir. Nasır haricinde kemik çıkıntısına sebep olabilir. Aslında bu var olan çıkıntının daha da büyümesi demektir. Daha büyük bir sorun olarak göreceğimiz bazı hastalıklara da yol açabilir. Örnek vermek gerekirse sinir iltihabına ve sinir sıkışmasına yol açar. Buda beraberinde ağrı ve acı getirir. Cerrahi yöntemlere dahi başvuracak duruma getirebilir. O yüzden dar ayakkabılar yerine sıklıkla babet tercih edilmelidir. Babetlerin ayağa verdiği rahat yapısı sayesinde, taraklı ayaklar için oldukça iyi bir tercih olabilir. Ancak dikkat etmemiz gereken bir konu daha vardır ki oda küçük burunlu babetlerden de uzak durmaktır. 

Ayakkabı tercihlerini bir numara büyük ayakkabılardan yana kullanmak taraklı ayaklar için büyük fayda sağlar. Ayak içerden sıkışmaz ve rahatlıkla hareket edebilmemizi sağlar.

Dar kalıplı ve sivri burunlu ayakkabılar tercih edilmemesi tabiki de topuklu ayakkabılardan tamamen uzaklaşmayı gerektirmez. Genç kızların sıklıkla tercih ettikleri bir ayakkabı çeşidi olan topuklu ayakkabıların önü geniş yapılı olduğu sürece giyilmesinde hiç bir sıkıntı yoktur. Ve tabi her fırsatta da topuklu ayakkabı giyilmemelidir. Son zamanların modası haline gelen stiletto ayakkabılardan elimizden geldiğince uzak durabiliyorsak bu sorunu halletmiş sayılırız. Stiletto ayakkabılar bilindiği gibi hem ayak parmakları topuktan oldukça aşağıda tutar hem de oldukça sivri olan burnu ayak parmaklarını sıkıştırarak yürümeyi zorlaştırır. Belli başlı ayak hastalıklarını da beraberinde getirir. 

]]>
Ayak Bileği Eklem Ağrısı https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-bilegi-eklem-agrisi.html Wed, 03 Oct 2018 12:35:37 +0000 Ayak Bileği Eklem Ağrısı, Ayak bileği ağrısı bir çok sebebi olan ve günümüzde çok fazla sayıda insanda rastlanan bir rahatsızlıktır. Uygun bir tedavi izlenmesi içim ağrının neden kaynaklandığını iyi teşhis etmeli ve Ayak Bileği Eklem Ağrısı, Ayak bileği ağrısı bir çok sebebi olan ve günümüzde çok fazla sayıda insanda rastlanan bir rahatsızlıktır. Uygun bir tedavi izlenmesi içim ağrının neden kaynaklandığını iyi teşhis etmeli ve ona göre bir tedavi yöntemi seçilmelidir. Eklem ağrılarını beş ana başlık altında inceleyebiliriz.

Ayak bileği eklem ağrısı nedenleri

Artrit Kaynaklı Eklem Ağrısı: Eklemlerde vücut tarafından üretilen iltihapların ortaya çıkması durumuna artrit denir. Ayak bileği kıkırdağının yıpranmasına neden olur ve genellikle çok şiddetli ağrılar olarak ortaya çıkmaktadır. Ayak bileği artriti daha önce ayak bileğinde incinme olan hastalarda normal insanlardan daha fazla görülmektedir

Burkulma Nedenli Ağrılar: Burkulmalar çok fazla görülen eklem ağrılarından biridir. Genellikle insanlar tarafından çok önemsenmeyen tedavisi için çaba harcanmayan bir rahatsızlıktır. Ayak bileği etrafındaki bağ dokularının zarar görmesi ile meydana gelir Şişme, morluk ve derecesine göre ağrı hissi verir ve kesinlikle erken tedaviye başlanması gereken bir durumdur.

Çatlak Kaynaklı Ağrılar: Ayak bileği çatlakları sık görülen bir rahatsızlıktır. Bir çok türü olduğu gibi bunların her biride ayrı ayrı tedavi edilmelidir. Bu çatlaklar bazı zamanlar endişe edilecek duruma gelirler. Böyle ciddi durumlarda ameliyatlarla sonuçlanabilir.

Tendon İltihabı Kaynaklı Ağrılar: Eklem etrafındaki herhangi bir sinir etrafında meydana gelebilir ve eklem ağrısında neden olabilir. Tendonların kasların kemiğe olan bağlantılarının tahriş olup iltihaplanması ile meydana gelen bir ağrı türüdür.

Kıkırdak Hasarları Kaynaklı Ağrılar: Ayak bileği burkulması, kırılması veya başka bir sakatlık geçirmeniz durumunda ayak bileği eklemi kıkırdağı sakatlığa yatkın bir duruma gelmektedir. Kıkırdak sakatlanmalarında belirli hasar vermesinden tutunda çok daha geniş kapsamlı durumlara yol açabilir.

Gut: Ayak bileği ağrısına neden olması alışılmamış bir durumdur. Buna rağmen bu teşhis konulmuş hastalarda ağrının sebebi olarak yeni bir sebep olarak ortaya çıkmıştır dikkate alınması gereken bir durumdur.

Ayak bileği eklem ağrısı tedavi:

Tedavi tamamen rahatsızlığın sebeplerine bağlıdır. Bu yüzden tedaviye başlamadan önce nedenini mutlaka öğrenmek gerekir. Ağrıya neden olan en yaygın sorunların ilk tedavisi eklemi dinlendirmek ve şiddetli iltihabın çekilmesine izin vermektir. Ağrıyı dindirmek için atılacak en önemli adımdır. Eger mutlaka ayağın üzerinde durulması gerekliyse koltuk değneklerinden yardım alınmalıdır. Duruma göre buz veya sıcak ped kullanılması kullanılan en yaygın yöntemlerden biridir. Hastalığın ciddiyetine göre fizik tedavi uygulanabilir. Hastaların gücünü artırmak ve hareketliliği geri kazandırmak için hastalara farklı fizik tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. İltihaplı durumlarda ise mutlaka doktora başvurup tavsiyelere göre iltihap sökücü ilaçlar kullanılmalıdır.

]]>
Ayak https://www.ayakhastaliklari.com/ayak.html Thu, 04 Oct 2018 06:46:45 +0000 Ayak, vücudumuzun en altında bulunan dik durmamızı ve yürümemizi sağlayan organdır. Ayak bağ, kas ve 26 tane kemikten meydana gelmektedir. Ayakta bulunan en büyük kemik ise topuktur. Ayakta bulunan en küçük kemik ise parmaklardı Ayak, vücudumuzun en altında bulunan dik durmamızı ve yürümemizi sağlayan organdır. Ayak bağ, kas ve 26 tane kemikten meydana gelmektedir. Ayakta bulunan en büyük kemik ise topuktur. Ayakta bulunan en küçük kemik ise parmaklardır. Vücudun bütün ağırlığını taşıyan organ ayaktır. Mekanik olarak diğer organlara göre en çok zorlanan organdır. Yerle olan teması sağlayan ayağın yere gelen bölgesi taban, kabarık olan bölgesine topuk, sırt tarafına ise ayak sırtı denilir. Ayağın tüm görevlerini yerine getirebilmesi için kuvvetli bir yapıya sahip olması gerekir. Kuvvetli bir yapıya sahip olamayan ayak görevlerini yerine getiremez. Ayak vücudumuz organlarından önemli bir yerdir ve dikkat edilmesi gerekir. BU nedenden dolayı ayağa giyilen terlik ve ayakkabının iyi olması gerekmektedir. 

Ayak yapısı, Ayağın arka kısmını aşık ve topuk kemiği oluşturur. Baldır bölümünün çatısını kavak kemiği oluşturur. Ayağın alt bacak ile tek bağlantısı vardır. Bu da aşık kemiğidir. Aşık kemiğinin ön tarafında ayak sandal kemiği bulunur. Zar kemiği, topuk kemiğinin ön tarafındaki çıkıntı bölümündedir. Cerrahi açısından en önemli olan kemik ise, zar kemiği ve topuk kemiği arasındadır. Ayağın kesilmesi gerekilen hastalıklarda bu eklem bölümü açılır. Bu eklem bölümünde bulunan bağlar kesildiğinde, hattın önünde olan bölümü ayırmak çok daha kolay olur. Aşık ve topuk kemiği arasında bulunan ekleme topuk eklemi adı verilir. Sandal kemiğinin önünde 3 adet konik kemik bulunur. Üçüncü konik kemik zar kemiğine sıkı bir şekilde bağlanmıştır. Bu yüzden ayak bileği sağlam bir yapıya sahiptir. Ayakta bulunan kaslar iki türlüdür. Bunla kısa kaslar ve uzun kaslardır. Alt bacakta uzun kaslar, ayak iskeletinde ise kısa kaslar bulunur. 

Ayak hastalık belirtileri

Ayak vücudun mekanizmasıdır. Bütün yüklenmeler ayağa olur. Bu yüklenmeler sonucu bazı çeşitli hastalıklar meydana gelebilir. Şeker hastalarında, ayak derisinde iyileşmeyen hastalıklar meydana gelir. Akciğer ve kalp hastalıklarında ayakta hatalık oluşabilir. Kansızlık gibi durumların ilerlemesinde ayak tırnaklarında sorun, ayakta şişme, ayak krampları, ayakta soğukluk gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir. Ayağın ani hareketleri sonucu, düşme, spor, düşme gibi sorunlardan ayakta kırılma, çıkma, incinme gibi rahatsızlıklar oluşabilir. Yanlış ayakkabı giymek, rahatsız edici ve tehlikeli ayakkabı giymek ayakta rahatsızlık, ağrı, koku oluşturabilir. Ayakta bulunan şişlik, ağrı, hareket ettirememe, mor renk gibi durumlar ayakta bulunan çıkık veya kırığın belirtilerindendir. Böyle durumda ayak hareket ettirilmemeli ve en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. 

Ayak sağlığı için ayakkabı seçiminde dikkat edilecek hususlar
 • Ayağın rahat hareket edebileceği, ayağı terletmeyecek, buharlaştırmayacak ayakkabılar tercih edilmelidir.
 • Ayak parmaklarının uç kısımları geniş olmalı ve ayak parmakları rahat hareket edebilmelidir. 
 • Çocuklarda, gençlerde geniş ökçeli ayakkabı tercih edilmelidir.
 • Yetişkin ve yaşlı insanlarda topuk 3 cm boyutunu geçmemelidir.
 • Ayakkabının üst tarafı ayak parmaklarına basınç yapmamalıdır.
 • Ayakkabı yeterli esnekliğe sahip olmalıdır.
 • Yazları giyilen ayakkabı hava almalıdır.
Ayak günlük yaşantıda çok fazla terlememeli ve gerektiğinde çıplak bırakılmalıdır. Sürekli ayakkabı içerisine maruz bırakılmamalıdır. Ilık su ve tuzlu su ayağa iyi gelmekte ve ayağı dinlendirmektedir. Naylon olan çoraplar tercih edilmemeli, pamuk çoraplar tercih edilmelidir. Çoraplar sık sık değiştirilmelidir. Günlük olarak ayak bakımı yapılmalıdır.
]]>
Ayak Kokusuna Bitkisel Çözüm https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-kokusuna-bitkisel-cozum.html Thu, 04 Oct 2018 08:55:50 +0000 Ayak Kokusuna Bitkisel Çözüm, genel olarak pek çok kişinin ortak sorunu olan ayak kokusunu gidermek için birçok bitkisel doğal çözüm yöntemleri vardır. Ayrıca Ayak kokusunu gidermek amaçlı kullanılan deodorantlar ve kremler be Ayak Kokusuna Bitkisel Çözüm, genel olarak pek çok kişinin ortak sorunu olan ayak kokusunu gidermek için birçok bitkisel doğal çözüm yöntemleri vardır. Ayrıca Ayak kokusunu gidermek amaçlı kullanılan deodorantlar ve kremler benzeri ürünlerin yanı sıra bitkisel çözümlerden de yararlanmak isteyenler için vereceğimiz bitkisel çözümlerle ayak kokusu problemlerini kesinlikle çözebilirler. Ayaklarda istenmeyen kötü kokunun meydana gelmesinin en önemli sebebi ise aşırı terlemeden kaynaklanmaktadır. Bu durumda ayakkabıların içinde uzun süre kalan ayakların terlemesi sonucunda oluşan bakteriler sebebiyle kötü ve hoş olmayan koku oluşmaktadır. Kokuyu önlemek amaçlı kokuya neden olan ortamın giderilmesi için tedbirler alınmalıdır. Tedbir amaçlı kullanılan ayakkabıların ayaklara uygun seçilmesi, sıcak yaz günlerinde ayakların hava almasına yardımcı olacak açık ayakkabılar giyilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca ayakların sıklıkla bol suda yıkandıktan sonra nemini alması için kurulanması da oldukça önemlidir. Kişilerde  ayak kokusu sosyal yaşamdan uzaklaştıran bir problem olarak kabul edilir. Ancak alınacak basit önlemlerle sorunu ortadan kaldırmak mümkündür.

Ayak Kokusuna Bitkisel Çözüm

Elma sirkesi ve üzüm sirkesi: Ayak kokusuna karşı oldukça iyi sonuçlar veren üzüm veya elma sirkesi ile ayakları haftada 3-4 kez yıkamak ayak kokusuna karşı iyi gelecektir. Sirkeli kür için küçük bir leğene bir litre kadar ılık su koyduktan sonra üzerine 1 su bardağı sirke ilave ederek sirkeli suyun içinde ayaklarınızı 15-20 dakika kadar bekletmeniz ayak kokularının giderilmesinde yardımcı olacaktır.

Zencefil: Ayak kokusuna bitkisel çözümlerden bir tanesi de zencefil bitkisidir. 2-3 adet zencefil kökünü ufak ufak doğrayarak temiz bir tülbentin içine sararak dökülmemesi için bağlayın. Ardından 1-2 litre kadar kaynar suyun içine tülbenti 20-25 dakika kadar bekletin. Ardından verilen sürenin sonunda bu suyun içine ayaklarınızı sokarak masaj uygulayın. Yapılan bu masaj sonrasında ayak kokuları engellenmiş olacaktır. Bu uygulamayı ayda iki kez yapabilirsiniz.

Mısır nişastası: Ayak kokularına karşı iyi bir çözüm olan mısır nişastasını ayakkabılarınızın içine serpiştirerek istenmeyen kokulardan kurtulmak mümkün olacaktır. Uygulama için 2 çorba kaşığı nişastayı ayakkabıların içine serperek deodorant etkisi sağlamış olacaksınız.

Siyah çay: Ayak kokusu için evde demlenen siyah çayın kalanıyla ayaklarınızı yıkamanızı tavsiye ediyoruz. Siyah çayın içeriğinde yer alan tanik asit maddesi ayaklarda meydana gelen terlemeye mani olarak bakteri üremesine engel olacaktır. Siyah çayın uygulanması esnasında içine bir miktar buz eklemeniz önerilmektedir. 

Turp: Ayak kokularını gidermek için 1 kilo turpu kabuklarıyla birlikte rendeleyip suyunu sıkarak çıkartın. Elde edilen turp suyun üzerine yarım kahve kaşığı gliserin ilave ederek karıştırın. Elde edilen bu karışımı bir şişenin içine koyarak ayaklarınızın tamamına ve özellikle parmak aralarınıza püskürterek uygulayın. Bu bitkisel yöntem sayesinde ayaklarınızda meydana gelen kokuyu önlemiş olacaksınız.
]]>
Ayak Şişmesi https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-sismesi.html Thu, 04 Oct 2018 21:39:20 +0000 Ayak Şişmesi,Vücudun herhangi bir yerindeki şişlik vücutta sıvı birikmesi sonucu oluşan bir durumdur. Şişlik tıbbi olarak ödem olarak bilinir. Ödem oluşan organ normal halinden daha büyük hale gelir. ödem bazen s Ayak Şişmesi,Vücudun herhangi bir yerindeki şişlik vücutta sıvı birikmesi sonucu oluşan bir durumdur. Şişlik tıbbi olarak ödem olarak bilinir. Ödem oluşan organ normal halinden daha büyük hale gelir. ödem bazen sadece şişlik olarak meydana gelebileceği gibi bazen de ateş, ağrı, sızı ve kaşıntı, sertlik, morarma, hassasiyet gibi durumlar ortaya çıkar. Ama içinizin rahat olması bakımından ayak şişmesinde çoğu durum da  hayati bir durum söz konusu olmaz. Doku hasarı ve kanamanın olduğu durumlar var ise acil olarak tıbbi bakım gerekir. 

Ayak şişmesi problemi ile doktora başvuran bir kişide her iki ayağında da şişme var ise kalp ve böbrek yetmezliği gibi hastalıklar düşünülebilir. Her iki ayakta da şişme  varsa vakit kaybetmeden bir dahiliye uzmanına başvurulmalıdır. Şişlik için basit bir test yapılabilir. Dizin altındaki kemikli bölgede parmakla bastırıp çekince bir çukurluk oluşuyor ve bu çukurluk kalıyorsa iz bırakan ödem söz konusudur. Eğer her iki ayakta da iz bırakan ödem var ise kalp yetmezliği rahatsızlığı yada toplar damarların genişlediğini gösteren bir durum var demektir.

Ayak şişmesi neden oluşur

Ancak tek ayakta oluşan bir ödem söz konusu ise o zaman sorunun ne olduğunu ortaya koymak için, kişinin ayrıntılı muayenesi ultrason ve tomografik tetkikler yardımı ile ortaya koyulur.  

Ayak şişmesi çok çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Kişi eğer gün içinde çok uzun süre ayakta ise, geceleri yeteri kadar dinlenemiyorsa, gebelik durumu, farkında olmadan bir burkulma, uzun süreli topuklu ayakkabı giyme, kalp ve dolaşım sistemine bağlı bozukluklar gibi durumlar ayak şişmesi nedenleri arasında sayılabilir. Bundan dolayı ayak şişmesi durumlarında her iki ayak birdenmi şiş, yoksa tek ayakta mı şişlik var Teşhis açısından bu durum çok önemlidir. İki ayakta oluşan şişlikler daha tehlikelidir diyebiliriz. Şişmenin büyüklüğü ve şiddeti şişmeyi yaratan sebebe bağlıdır. Yaralanma gibi durumların meydana getirdiği şişlik aniden ve çabucak oluşur. Fakat fonksiyonel bozukluklardan kaynaklı şişlik yavaş, yavaş meydana gelir ve süreklidir. Ana  damarlarda oluşan kan pıhtıları damarları tıkayarak ödem oluşturur. Genelde tek bacakta ortaya çıkan bu durum, ayak parmaklarınızı kendinize doğru çektiğiniz zaman ağrı daha da artar.Başka rahatsızlıklar içi kullanılan bazı ilaçlar yan etki yaratarak, vücuttaki su tutulmasını artırarak ayaklar da ödeme neden olur. Gebelik ise ödemi oluşturan başka bir nedendir. Gebelikle birlikte alınan fazla kilolar, ayaklara çok fazla yük bindirir ve ödem oluşur. Gebelikte salgılanan hormonlar vücudun su tutarak ödem oluşturmasının başka bir nedenidir. Ayrıca ayaklardaki şişlikle gebelikte meydana gelen preeklemsinin de nedeni olabilir. Acil doktor müdahalesi gerektirir.

Böbreklerin en önemli görevi vücutta biriken fazla sıvıyı atarak vücudun elekrolit ve tuz seviyesini ayarlamaktır. Böbrekler gerektiği gibi çalışmazsa yeteri kadar tuz ve sıvıyı vücuttan atamaz ve ödem oluşur. Yine aynı şekilde karaciğer hastalıkları vücudun hormon ve sıvı düzenleyicilerinin seviyelerinde değişiklik oluşturarak vücutta ödem meydana getirir. Eklem zarının iltihaplanmasına bağlı olarak romatoit  artrit kaynaklı ödem oluşabilir.

]]>
Ayaklar Neden Şişer https://www.ayakhastaliklari.com/ayaklar-neden-siser.html Fri, 05 Oct 2018 19:56:47 +0000 Ayaklar neden şişer, ayak şişmesi çoğu zaman basit nedenlerden dolayı ortaya çıkarak kolaylıkla tedavi edilebilir. Fakat bazı durumlarda ayak şişmesi ciddi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir ve bu g Ayaklar neden şişer, ayak şişmesi çoğu zaman basit nedenlerden dolayı ortaya çıkarak kolaylıkla tedavi edilebilir. Fakat bazı durumlarda ayak şişmesi ciddi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir ve bu gibi durumlarda tedavi edilmesi gerekir. Ayaklarda meydana gelen şişmeler genelde küçük damarlardan sızan sıvının yumuşak dokularda toplanmasıyla ortaya çıkar.

Ayaklar neden şişer

Ayaklarda görülen şişme tek ayakla sınırlıysa, herhangi bir sakatlık ya da damarlarda lokal bir problemden kaynaklanabilir. Eğer şişme tek ayakla sınırlı değil her iki ayağı birden etkiliyorsa sistematik bir hastalığın habercisi olarak yaşanabilir.

Sakatlıklar: Alt bacak ve ayakta bulunan dokularda meydana gelen sakatlanma ayakta şişmeye yol açabilir. Bu durumda şişme genelde tek ayağı etkiler. Şişme sakatlığın türü ve şiddetine göre aniden ortaya çıkabileceği gibi ara ara da yaşanabilir. Ani şişme, eklem içinde gerçekleşen kanama sebebiyle meydana gelir. Bu durumdaki şişme hemartroz olarak tanımlanır. Bağ dokusu yırtılması ve kemik kırılmasından kaynaklanır. Bu durumda yaşanan şişmeler için acil tıbbi destek alınması gerekir. Gecikmeli şişme, Ara ara ya da yavaş şekilde gelişen şişmeler gecikmeli şişme olarak tanımlanır. Sakatlık geliştikten birkaç saat ya da gün sonra ortaya çıkan şişmelerdir. Eklem yapılarında tahriş nedeniyle oluşur.

Tıbbi durumlar: Ayak şişmesi bazı hastalıkların belirtisi olarak yaşanabilir. Kalp problemleri arasında olan konjestif kalp yetmezliği, hipertansif kalp hastalığı ayak ve bileğinde şişmeye neden olabilecek kalp rahatsızlıklarıdır. Kalp fonksiyonunu tam olarak yerine getirmediğinde vücudun ihtiyacı kadan kan pompalanamaz ve basınç birikerek çevre dokulara sıvı sızıntısı oluşur. Yer çekimi ise bu sıvının ayaklarda toplanmasına ve beraberinde ayakta şişmeye yol açar.

Böbrek hastalıkları yine aynı şekilde ayaklarda şişmeye yol açabilir. Böbrek aktif bir şekilde çalışmıyorsa, yeteri kadar sıvı ve tuz atılımı gerçekleşmez. Bu durumda damarlarda basınç oluşur. Ayak şişmesi böbrek rahatsızlıklarının ilk belirtileri arasındadır ve sabahları şişme daha şiddetli olur.

Karaciğer hastalığı ayaklarda şişmeye yol açabilecek bir diğer sorundur. Karaciğerde gelişen hastalık hormon ve sıvı düzenleyici kimyasalların seviyelerinde değişmeye yol açarak ayaklarda ödeme sebep olabilir.

Gut hastalığı sebebiyle ürik asit ayak başparmağı ve bunun gibi eklemlerde kristalleşmeye sebep olur. Bu durumda eklem iltihabı oluşur ve oldukça ağrılı bir durumdur. Yaşanan belirtiler geceleri daha da şiddetlenir.

Artrit hastalığı ayak başta olmak üzere vücudun farklı alanlarında şişmeye yol açar. Eklem zarını saran zarda gelişen iltihap ayrıca oldukça ağrılı bir rahatsızlıktır.

Hamilelik: Hamilelik dönemi vücutta fiziksel ve duygusal anlamda birçok değişime neden olabilir. Fiziksel değişimlerden biri de ayaklarda şişmedir. Ayak şişmesi, aşırı kilo alımı, genişleyen rahmin bacak ve ayaklara baskı uygulaması ve vücudun sıvı tutmasıyla gerçekleşebilir.

Kullanılan ilaçlar: Kullanılan bir takım ilaçlar yan etki olarak vücutta sıvı tutumuna neden olabilir. Bu gibi durumlarda özellikle ayak bileği ve ayaklarda şişme görülebilir. Ayak şişmesine yol açabilen ilaçlar, iltihap söktürücüler, hormon içerikli ilaçlar, antidepresanlar, tansiyon ilaçları, diyabet ilaçları olarak sıralanabilir.

Uzun süre hareketsiz kalmak: Vücutta sıvıların dolaşabilmesi için hareket edilmesi gerekir. Uzun süre hareketsiz kalmak ya da aynı pozisyonda durmak ayaklarda şişmeye yol açabilir. Örneğin uzun mesafeli araç ya da uçak yolculukları buna örnek olarak verilebilir.

Tüm bu nedenlerin haricinde lenfödem, obezite, cinsiyet ve uzun saatler ayakta kalmak yine ayak şişmesine yol açabilir. Obezite nedeniyle ayaklara binen fazla yük bilek ve ayakta şişmeye neden olur. Uzun saatler ayakta kalmak ya da yürümek yine ayak şişmesi için bir nedendir. Ayak şişmesi progesteron hormonu sebebiyle]]> Ayak Altı Çatlakları https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-alti-catlaklari.html Sat, 06 Oct 2018 12:51:07 +0000 Ayak altı çatlakları genellikle topuk kısımlarında ortaya çıkmaktadır. İnsanlara son derece huzursuzluk veren bu ayak altı çatlakları, bay veya bayan dinlemeden bütün herkesi ortak olarak etkilemektedir. Estetik bakımdan Ayak altı çatlakları genellikle topuk kısımlarında ortaya çıkmaktadır. İnsanlara son derece huzursuzluk veren bu ayak altı çatlakları, bay veya bayan dinlemeden bütün herkesi ortak olarak etkilemektedir. Estetik bakımdan oldukça kötü durduğundan dolayı, insanların bir çoğu bu durumu gizleme çabasına girmektedir. Ayakkabı seçimleri genellikle kapalıdır. Ayak altı çatlakları çoğunlukla uzun süre ayakları üzerinde duran kişilerde ve çıplak ayak ile çok dolaşan kişilerde sıklıkla görülmektedir.

Ayak Altı Çatlakları Nasıl Tedavi Edilir

Yeterli tedavi edilmediğinde veya hiç tedavi edilmediği zamanlarda ağrılı ve kuru bir görünüme bürünürler. Ayak altı çatlaklarının tedavisi çoğunlukla ayağı nemlendirmektir. Ayrıca ölü derilerin temizlenmesi de ayak altı çatlağı tedavisinde yer almaktadır. Alınacak basit tedbirler ile ve önlemler ile ayak altı çatlaklarından oldukça kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Ayak Altı Çatlakları İçin Alınması Gereken Tedbirler Nelerdir

 • Kesinlikle ayağa çorap takma alışkanlığı kazanılmalıdır. Çıplak ayaklar ile dolanmak ayak altı çatlaklarına sebebiyet vermektedir. Eğer sıcak bir hava var ise ve çorap giymiyor iseniz, gece vakti ayaklarınıza vazelin sürmek ayak altı çatlaklarına iyi gelmektedir.
 • E vitamini içeriği bulunan ayak bakım kremleri kullanmanız, ayak altı çatlaklarınıza iyi gelecektir.
 • Yapılan gözlemlere göre devamlı olarak sandalet tipi ayakkabılar tercih eden kişilerde ayak altı çatlakları oluşumlarının sıklıkla fazla olduğu fark edilmiştir. Bu durumda olan kişiler akşam vakti yatmadan önce ayaklarını içerisine deniz tuzu koydukları ılık suyun içine koyarak bir süre bekletmelidirler.
 • Gliserin ve limon suyunu karıştırarak ayaklarınıza sürünüz. Bir gece boyunca ayağınız bu karışım sürülü iken uyursanız, ayak altı çatlaklarınız azalacaktır.
 • Deniz tuzu ve zeytinyağını karıştırarak ayaklara sürmek, ayak altı çatlaklarını yumuşatmaya yarayacaktır.
 • 10 adet aspirini ezerek vazelin ile karıştırınız. Bunu ayaklarınıza sürünüz. Daha sonra ayağınıza çorap giyerek en az 6-8 saat arasında bu karışımı ayaklarınızda bekletiniz. Çoraplarınızı çıkardığınız zaman ayak altı çatlaklarınızın tam anlamıyla yumuşadığını göreceksiniz. Ayak törpüsü kullanarak ölü derinizden de kurtulabilirsiniz.
 • Elma sirkesi ile ılık su karışımını ayaklarınıza sürdüğünüzde çatlaklarınızın yumuşadığını hissedebileceksiniz.
 • Devamlı olarak açık ayakkabı giyenler, biraz açık ayakkabı giymeye ara vererek kapalı ayakkabı giymeye özen gösterirler ise, ayak altı çatlaklarının oluşumu azalacaktır.

 

]]>
Ayak Altı Yanması https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-alti-yanmasi.html Sat, 06 Oct 2018 16:27:05 +0000 Ayak altı yanması, farklı nedenlerden kaynaklanmaktadır. Kişide ayak altı yanması birden fazla sorunlarla karşılaşabilmektedir. Bayanlarda menopoz döneminde ayak altı yanması çok fazla görülmektedir. Ayak altı yanması ki Ayak altı yanması, farklı nedenlerden kaynaklanmaktadır. Kişide ayak altı yanması birden fazla sorunlarla karşılaşabilmektedir. Bayanlarda menopoz döneminde ayak altı yanması çok fazla görülmektedir. Ayak altı yanması kişide yaşam kalitesini düşürmektedir. B12 eksikliği ve romatizmal rahatsızlıklar da ayak altı yanmasını meydana getirmektedir. Diyabet hastalarında ise nöropati rahatsızlıklarda ayak altı yanması ve sinir hücrelerine zarar vermektedir. Ayak altı yanması genellikle 30 yaş üzerinde görülmektedir. Ayak altı yanması kişide bazı sorunlara yol açmaktadır. Bu sorunlar arasında hayat kalitesinde düşüş, stres ve yanmanın olduğu zaman ayakta duramama gibi sorunlara yol açmaktadır. Hamile bayanlarda ayak altı yanması hormonal değişimlerden dolayı kaynaklanmaktadır. Ayak altı yanması bazı insanlarda baldırlara kadar sıcaklık hissedilmektedir. 

Ayak altı yanması nedeni nedir 

Ayak altı yanması ayak tabanında ince sinirlerden kaynaklanmaktadır. Genellikle sinirlerin neden etkilendiği tespit edilmemiştir. Ayak altı yanması tiroid sorunu yaşayanlarda, çok fazla enfeksiyon geçiren kişilerde ve B12 vitamini eksikliği olan kişilerde daha çok görülmektedir. Ayak altı yanması genetik faktörlere bağlıdır. Ayak altı yanmasının nedenini sıralamak gerekirse;
 • Diyabet hastalarında nöropati
 • Küçük lif nöropati
 • Tiroid sorunları
 • Romatoid artrit
 • Bayanlarda menopoz dönemi
 • Vitaminlerin eksikliği
 • Çok yürümek ve rahat ayakkabı giyinmemek
Ayak altı yanması nasıl teşhis edilir 

Ayak altı yanmasında yanmanın altında yatan sebep araştırılmalıdır. Bu teşhis nöroloji uzmanı tarafından yapılmaktadır. Nöroloji uzmanı muayene ettikten sonra gerekli tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Bu tetkikler emar, kan ve grafi olarak yapılmaktadır. 

Ayak altı yanması nasıl tedavi edilmektedir 

Ayak altı yanmasında tedavi yanmaya neden olacak sorunların ortadan kaldırmaktan geçmektedir. Bu sorunlar ortadan kalkınca ayak altı yanması geçebilmektedir. Bunun yanı sıra vitamin takviyesi ve ayak bakımı dikkat etmek gerekmektedir. Ayak altı yanmasında en önemli etken ayakkabı seçiminin doğru olmasıdır. Ayakkabı ortopedik ve hava alması gerekmektedir. Ayrıca giyilen çorapların da pamuklu ve hava alması gerekmektedir. 
]]>
Ayağa Kalkınca Baş Dönmesi https://www.ayakhastaliklari.com/ayaga-kalkinca-bas-donmesi.html Sun, 07 Oct 2018 01:01:12 +0000 Ayağa kalkınca baş dönmesi, Günlük hayatta sıkça karşılaşılan bir problem olan ayağa kalkınca baş dönmesi özellikle uzun süre oturduktan sonra ayağa kalınca oluşan bir problemdir. Ayağa kalkınca yaşanan baş dönmesi g Ayağa kalkınca baş dönmesi, Günlük hayatta sıkça karşılaşılan bir problem olan ayağa kalkınca baş dönmesi özellikle uzun süre oturduktan sonra ayağa kalınca oluşan bir problemdir. Ayağa kalkınca yaşanan baş dönmesi göz kararması eşliğinde ise önem arz edebilen bir durumdur. Ayağa kalkınca baş dönemsi kişide bir çok nedenle oluşmaktadır. Kişinin tansiyonunda olan dalgalanmalar, basit soğuk algınlıkları, vitamin eksiklikleri kişide ayağa kalkınca baş dönmesi oluşmasına neden olmaktadır. Kişide bulunan bu rahatsızlık basit nedenlerle oluşabileceği gibi bazende ciddi hastalıkların belirtisi de olabilmektedir. Bunun için ayağa kalkınca baş dönmesi yaşayan kişi bu durumun tekrarlaması durumunda doktora giderek mutlaka nedenini araştırmalıdır. Doktorun yapacağı tahliller ve muayene kişide ayağa kalkınca baş dönmesi oluşma nedenini belirleyerek tedaviye yön vereceklerdir.

Ayağa kalkınca baş dönmesi oluşma nedenleri arasında yer alan faktörler:
 • Tansiyon: Kişinin yetersiz beslenmesi veya kalp damar hastalıklarından kaynaklanan tansiyon düşmesi veya yükselmesi gibi durumlarda ayağa kalkınca baş dönmesi oluşmaktadır. Bu durumdan dolayı kişi ayağa kalkınca baş dönmesinin yanı sıra bayılacakmış gibi bir hisse de kapılmasına da sebep olmaktadır.
 • Kişide bulunan şeker hastalığı: Kişide şeker hastalığı rahatsızlığı var ise ayağa kalkınca baş dönemsi ve göz kararmasına fazlasıyla neden olmaktadır. Vücuttaki şeker oranının yükselmesi veya düşmesi durumunda ayağa kalkınca baş dönemsi kişide oluşmaktadır.
 • Kansızlık: Kişide bulunan demir eksikliği sonucunda ayağa kalkınca baş dönmesi oluşmaktadır. Kişide bulunan baş dönmesi çoğu zaman göz kararması eşliğinde yaşanabilir. Yeterli ve dengeli beslenme sonucuna yeterli demir ihtiyacı karşılanmalı ve kesinlikle doktora baş vurmak gerekmektedir.
 • Kullanılan ilaçlar: Çeşitli nedenlerle kişinin kullandığı ilaçlar yan etkilerden veya vücuda ağır gelmesinden dolayı ayağa kalkınca baş dönmesi oluşabilmektedir. Kalp ilaçları, psikiyatri ilaçları, idrar söktürücü ilaçların yan etkileri ayağa kalkınca baş dönmesi eşliğinde göz kararmasına da neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda doktorla konuşulup bilgi verilmelidir.
]]>
Ayak Kokusu Giderici https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-kokusu-giderici.html Sun, 07 Oct 2018 11:55:16 +0000 Ayak Kokusu Giderici: Ayak kokmasının insana verdiği zararı düşündüğümüz zaman onu giderme arzusunun ne kadar çok önemli olduğunu herkes bilir. Ayak kokmasının kendine has bir durumu bulunmaktadır ve bu koku diğer hiç Ayak Kokusu Giderici: Ayak kokmasının insana verdiği zararı düşündüğümüz zaman onu giderme arzusunun ne kadar çok önemli olduğunu herkes bilir. Ayak kokmasının kendine has bir durumu bulunmaktadır ve bu koku diğer hiç bir kokuya benzememektedir. Aslında problemin kendisi de budur. sanırım hiç bir koku bunun gibi ayrıştırıcı olmamıştır.

Ayak Kokusu Sebepleri: Ayak kokusu gidericinin etkenlerinden önce, sebeplerinden biraz bahsetmek yerinde olur. Esasında ayak cildi kontrollü bakteri büyümesi için uygun bir ortamdır. Burada bakteri büyümesinin dengesiz hale gelmesi sonucu kötü kokular oluşturur. İnsan cildi, normal bakterilerin büyümesini destekler. Burada amaç patojenik bakterilerin büyümesini engellemektir. Yani bir çeşit tampon bakteri bölgesi oluşumudur.  Çevresel,yerel etkenler, bağışıklık yapısı, organizmanın varlık ve aktifliği deri enfeksiyonu ile alakalıdır. Gram pozitif bakterilerden Micrococcus, Staphylococcus  ile Staphylococcus aureus Corynebacterium sp. Strepto coccus pyogenes şöhret kazanmış patojenik bakterilerdir. Bu patojen bakteriler ev sahibi olan bir bölgeye yapışır ve sonra orada çoğalır ve en sonunda yayılırlar. Bakteriler kendi kendilerini bu biçimde dönüştürmeye eğilimi olabilen güçlü gen yapısına sahip olan mikro organizmalardır. İmpetigo (derinin yüzeysel tabakasında kabuklu püstüllerin oluşumuyla karakterizedir.),Ekzema benzeri hastalıkların olduğu epidermal deri enfeksiyonların sıklıkla S. aureus ve  S. pyogenes türü bakterilerden oluşur. S. pyogenes and S. aureus belli toksinler üretir. Bu toksinler sitokinlerin salınmasına sebep olan süper antijen karşı etkisine sebep olabilir. Stafilokal haşlanmış cild sendromu, toksik şok sendromu ile kızıl hastalığı süper antijen sonucunda oluşan sendromlardır. Pasteurella multocida, Pseudo monas aeruginosa, Bartonella sp., Capnocytophaga canimorsus, Vibrio vulnificus ile Klebsiella rhinoscleromatis bakteri çeşitleri deri mikroflorasına karşı güçlü değildir. Fakat buna rağmen cilt enfeksiyonuna sebep olabilirler.

Ayak kokusu giderici veya ayak kokusunun çözümleri için ne yapılabilir Esasen yak kokusunu gidermek için birçok çare bulunmaktadır. Önemli olan şey bu yollardan en kolay ve en etkili olanı seçmektir. Aslında yukarıda yazılı bulunan birçok bilgi ile bu sorunun çözümü yolunda hareket edilebilir. Burada ilk olarak mücadele edilecek durum ayak terlemesidir. Çünkü kötü kokunun sebebi bakterilerin ürettiği artıklardır. Yani terleyen ayaklar ile çalışmaktan kaçınmak gerekir. Bu durumda önerilecek şey, nemi bünyesine çekecek ürünleri bulundurmak gerekir. Örneğin; Pamuklu çorap, yün çorap bambu çorap benzeri doğal ürünlerden üretilen çoraplar giymek ayak kokusu giderici olabilir.

Ayak kokusu, ayak sorunları için başlangıç aşamasını da gösterebilmektedir. Çünkü ayaktaki mikrop yapısının değişimi de kötü kokulara sebep olabilmektedir. Örneğin; ayak mantarı oluşması. Bu tür durumlar için uzmana başvurmak önerilir.

En iyi ayak kokusu gidericisi nedir diye sorulsa. Ayak kokusu ile diğer ayak sorunlarının giderilmesi için gümüş teknolojisi önerilir. Sebebi; gümüş teknolojisi antimikrobiyal özellik gösterebilir. Gümüşle üretilen krem, çorap, sprey benzeri ürünler ayak kokusu başta olarak bir çok ayak problemine iyi geldiği bilinmektedir. Spor ayakkabıları düşük ısıda, otomatik çamaşır makinesinde yıkanabilir.

]]>
Bebeklerde Ayak Titremesi https://www.ayakhastaliklari.com/bebeklerde-ayak-titremesi.html Mon, 08 Oct 2018 04:12:54 +0000 Bebeklerde Ayak Titremesi; Yeni doğanlarda hareketlerin büyük bölümü refleksiftir. İlk aylarda el ve ayaklarda istemli ya da istemsiz hareketler gözlenebilir. Ayak titremeleri ise çocuk gelişim uzmanları tarafından tanımlanan iste Bebeklerde Ayak Titremesi; Yeni doğanlarda hareketlerin büyük bölümü refleksiftir. İlk aylarda el ve ayaklarda istemli ya da istemsiz hareketler gözlenebilir. Ayak titremeleri ise çocuk gelişim uzmanları tarafından tanımlanan istemsiz hareketler olarak kaydedilmiştir. Uzmanlar ilk ayların ardından bebeklerde ayak titremesinin azalacağını, bebeğin sinir sistemi geliştikçe refleksif olarak ortaya çıkan ayak titremelerinin kaybolacağını söylemektedirler. 

İlk 6 ayın ardından hala devam eden ayak titremeleri motor gelişim bozukluğu göstergelerinden biri olabilir. Düzenli doktor kontrolleri sırasında bebeğin devam eden ayak titremeleri olduğu doktora bildirilmeli ve gerekli tetkikler yapılarak titremenin arkasında başka bir neden olup olmadığı araştırılmalıdır. 

Refleksif olarak ortaya çıkan ayak titremeleri daha anne karnında başlayabilir. Anne adayı bunu hamilelik döneminde hissedebilir. Normal bir gelişim evresi olup doğumdan sonra da ilk 6 ay azalarak devam eder. Ayak titremeleri ortaya çıktığında anneler telaş etmemelidir. Doktorlar bu tür refleksif hareketlerle ilgili aydınlatıcı bilgileri verecek ve bebeğe nasıl davranılması gerektiği hakkında anneyi eğiteceklerdir. 

Bebeklerde ayak titremesi görüldüğünde yapılacaklar;

Ayak masajı; parmaklarınıza hafifçe yağ sürerek bebeğin topuklarından başlayarak parmak uçlarına doğru hafifçe okşayarak masaj yapın. Yavaş yavaş ovma hareketleri ile yapılan masaj bebeğin rahatlamasını sağlayacak, ayak titremesi azalacaktır. 

Oda sıcaklığı; bebeklerde ayak titremesi soğuk havadan kaynaklı olabilir. Bebeklerin vücudu ısıya karşı daha hassas olduğu için odanın sıcaklığı kontrol edilmeli, aynı zamanda bebeğin vücut ısısı da ölçülmelidir.  

Bebek kundağı
; bebeklerde ayak titremesinin bir nedeni de kundak olabilir. Sıkı bağlanan ve bebeğin hareket kabiliyetini sınırlayan kundak metotları bebekte kan dolaşımının aksamasına, vücut ısısının aşırı yükselmesine, sinir sisteminde kasılmalara neden olabilir. Bu kasılmalar sonucunda ise bebeklerde el ve ayaklarda titreme ortaya çıkabilir. Kan dolaşımının düzgünce gerçekleşebilmesi için bebekler rahat hareket edebildikleri ortamlarda bulunmalıdır. Geleneksel kundak bezi ile bebekleri sıkıca bağlamak birçok hastalığa yol açabildiği gibi fiziksel ve psikolojik gelişimini engeller. Bebekler için pamuklu kıyafetler tercih edilmeli, bebeğin el ve ayaklarını rahatça hareket ettirebileceği ortamlar hazırlanmalıdır. 


]]>
Ayak Topuk Çatlakları https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-topuk-catlaklari.html Mon, 08 Oct 2018 08:49:16 +0000 Ayak Topuk Çatlakları: Ayak bedenimizin en altında bulunan dik durmayı ve yürümemizi sağlar. Ayak topuk çatlakları ayak denildiğinde akla ilk gelen problemdir. Günlük yaşamında yürümek ve ayakta durmak zorunda kalanları z Ayak Topuk Çatlakları: Ayak bedenimizin en altında bulunan dik durmayı ve yürümemizi sağlar. Ayak topuk çatlakları ayak denildiğinde akla ilk gelen problemdir. Günlük yaşamında yürümek ve ayakta durmak zorunda kalanları zor durum da bırakabilen ayak cilt sorunudur. Topuklu ayakkabı giyen, çok yürüyen bayan ve erkeklerde ayak topuk çatlakları sık görülür. Ayak topuk çatlakları estetik problem değil, sağlıksal bir sorundur.Ayak topuk çatlakları genellikle ağrı oluştururlar. Ağrı ile birlikte şişme, kızarıklık varsa bu bir enfeksiyona işarettir. Topukta oluşan çatlaklardan deri içine sızan bakteriler bu rahatsızlıklara yol açmaktadır. Bayanların menopoz dönemi sonrası cildin kuruluğu artar. Vücuttaki fazla kilo nedeni ile topuklara yüklenen ağırlığın artması ile topuk çatlakları oluşur. Cilt tipi kuru olan kişilerde diğer cilt tiplerine göre daha fazla görülür. Ayak topuk bölgesini kalınlaşması, fazla süreli yürüme ve ayakta kalma sonucu topuklar çatlamalar başlar. 

Ayak topuk çatlakları, Bedenimizin ağırlığını taşıyan topuk bölgesinde yağ hücreleri ezilmeye başlar. Topuktaki deride nemsiz kalınca çatlamaya başlar. Ayaklarda olan mantar topuk çatlakları oluşmasının sebebidir. Ayak mantarı olan kişiler mantar kremlerini kullanmayı ihmal etmemelidirler. Bayanlarda topuk bölümü açık ayakkabıları sık kullanmak, şeker hastalığı ve troid hastalığı  olan ciltte fazla kuruma olduğundan ayak topuk çatlakları görünür. Ayrıca mantardan başka sedef ve egzama gibi cilt hastalıkları ayak topuk çatlakları oluşmasına etki eder. Sert tabanlı, kalitesiz ve astarlı ayakkabılarda ayağın tüm gün içinde kalması terleme yapar. Ayakta oluşan terleme ve havasızlık bakteriler oluşturur. Bu bakterilerde ayak topuğun tahribine ve çatlamasına yol açar. Çorapsız, çıplak ayak ile dolaşmak havanın etkisi ile ciltte kuruma oluşur. Buda ayak topuk çatlakları oluşmasının nedenlerinden biridir. 

Ayak topuk çatlakların önlenmesi, tedavi edilmesi kadar önemlidir. Topuklarda oluşan çatlakları önlemek için ayak bakımı yapılması gereklidir. Ayaktaki ölü deriler ponza taşı ile ovularak ayaktan ayrılmalıdır. Ayaklar yıkandıktan sonra iyi kurulanmalı, nemli bırakılmamalıdır. Zeytin yağı, jojobo yağı ve sıvı E vitaminleri kullanılarak ayaklar topuk derisini beslemeliyiz.

]]>
Ayak Yarası https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-yarasi.html Mon, 08 Oct 2018 10:47:11 +0000 Ayak yarası, ayağın bileğe kadar olan kısmı içerisinde çarpma, kesilme yada bir hastalık sonucu oluşan yaralardır. Bu yaralar ayağın hareketli kısımlarında meydana geldiğinde iyileşmeleri zaman almaktadır. Ayak yarası Ayak yarası, ayağın bileğe kadar olan kısmı içerisinde çarpma, kesilme yada bir hastalık sonucu oluşan yaralardır. Bu yaralar ayağın hareketli kısımlarında meydana geldiğinde iyileşmeleri zaman almaktadır. Ayak yarası öyle yada böyle herkeste mutlaka bir şekilde olmuştur. Ya klasik yöntemler ile tedavisi sağlanmış yada dinlendirme ile kendi kendine iyileşmiştir. 

Ayak yarası sebepleri 

Çarpma sonucu: Bu şekilde oluşan ayak yarası genellikle çarpmanın şiddetine göre hassasiyet oluşturacaktır. Örneğin daha çok ayak küçük parmağımızı kapı, yatak yada duvar kenarlarına vururuz. Uzun süre acı veren bu durum ayak parmağının ufak bir şekilde yaralanmasına neden olmaktadır. Yada denizde yüzerken ayağınızı keskin taşlara çarparak kesilmesine neden olabilirsiniz. Bu kesik kapıya vurmaya kıyasla daha sıkıntılı olabilir. Derin bir kesikte iyileşme süreci uzun süreceği için ayak sargıda kalabilir. 

Bir cisim düşmesi sonucu: Ayak yarasının oluşmasına neden olan fiziksel etkenlerin başında gelebilir. Ayağın üzerine taşınan bir cismin düşmesi en sık rastlanan kazadır. Daha çok meslek kazası olarak oluşan bu ayak yarası işlev kaybı, doku kaybı vb. benzeri bir durum meydana getirebilir. Bu tür ayak yaralanmasına karşı koruyucu ayakkabılar mevcuttur. 

Hastalıklar: Şeker hastalığı, sedef, egzama ve mantar gibi rahatsızlıklar ayakta yaralar meydana getirebilir. Özellikle ayak mantarları erken yada düzgün tedavi edilmediği zaman ciddi ayak yaraları meydana getirebilmektedir. Bu da ayak yarasında daha büyük bir enfeksiyon oluşturabilir. Sedef hastalığı ve egzama birbirine benzeyen cilt hastalıklarıdır. Zaman zaman kaşınma hissi oluşturabilen bu rahatsızlıklar, kaşıma sonucu yara haline gelebilmektedir. Bu ayak yarası da kanamaya kadar gidebilmektedir. O yüzden ayak bölgesinde sedef yada egzama var ise kaşımamaya ve kaşındırıcı çoraplar giymemeye özen gösterin. Şeker hastalığı ayak yarası oluşmasının bir diğer nedenidir. Bu yaralar genellikle topuk ve parmaklarda ortaya çıkar. Bu ayak yarası ciddiye alınması gereken bir yaradır ve ileri bir diyabetin habercisidir. Yara genellikle diyabete bağlı sinir ucu hasarı yada damar tıkanması nedeniyle oluşmaktadır. Yapılan testler sonucunda tıkanan damar yapılması sağlanabilecektir. Diyabet ayak yarasında hijyen çok önemlidir. Bu yaraların enfeksiyonlara karşı korunması gerekmektedir.


]]>
Ayak Kırılması https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-kirilmasi.html Tue, 09 Oct 2018 06:38:40 +0000 Ayak Kırılması, bir ayakta toplam 26 adet kemik bulunur. Ayaklar vücudun tüm ağırlığını taşıdıkları için ve sürekli hareket halinde oldukları için kırılma vakalarıda sıklıkla olabilmektedir. Ayak parmakl Ayak Kırılması, bir ayakta toplam 26 adet kemik bulunur. Ayaklar vücudun tüm ağırlığını taşıdıkları için ve sürekli hareket halinde oldukları için kırılma vakalarıda sıklıkla olabilmektedir. Ayak parmaklarında ve ön ayakta oluşan kırılmalar  çok ağrılıdır. Bu kırıklar bazen sakatlanma ile neticelenebilmektedir. Ayak kırıkları acil müdahale gerektiren durumlardan birisidir. Müdahale olmadığında yanlış kaynamanın bir sonucu olarak şekil deformasyonları ve yürüme ile alakalı sıkıntılara sebep olabilir.

Ayak kırılması çeşitleri,

Ayaklarda en sık rastlanan kırıklardan biri gerilim tipi kırıklar olup, ayak parmaklarından başlayıp ayağın orta bölümüne uzanan, ön ayak kemiklerinde oluşan kırıklardır. Gerilim kırıkları ayağın uzun süren yanlış hareketler sonucunda aniden meydana gelen kırıklardır. Diğer kırıklar ise kemiklerden daha ileriye giden kırıklardır. Kırılmış bir ayakta kemik deriden dışarı çıkmamış ise buna kapalı kırık adı verilir. Genelde bale yapan kişilerde kırık ön ayak kemiklerinden küçük ayak parmağına doğru uzanır. Ayak bileklerinde meydana gelen kırılmalar ise tendonların zarar görmesi sonucu kemiklerden küçük, küçük parçaların kopması sonucu oluşur. Ayak kırıklarının en belirgin özellikleri şiddetli ağrı, sızlama, ve şişmedir. Kırıklar ayak parmaklarında oluşmuş ise yürümeye engel olmaz fakat hissedilen ağrı çok daha fazla olur. Kırıktan sonra ayak ağrısı, şişme, ve renk değişiklikleri 2-3 gün boyunca devam eder. Bir an önce doktora başvurmanız gerekir. Eğer tedaviye bir an önce başlanmaz ise devamlı sürecek ayak ağrısına ve yürüyüş bozukluklarına neden olur.

Ayak kırılması tedavisi,

Doktorunuz ilk olarak ağrının yerini tespit etmek isteyecektir. Muayene ile sağlam ayağı ve kırılan ayağı incelemeye alır. Ve uygun tedavi için harekete geçer. Röntgen kırığın yerini tespit edebilir fakat kırılma şekli gerilim tipi bir kırılma ise kemik taraması yapılacaktır. Doktorunuz kırığa bağlı olarak ayak kemiklerinizi sıralasa da, kırığın derecesi çok şiddetli ve büyükse iyileşmenin gerçekleşmesi için vida kullanılması gerekebilir.

Ayağınızın kırık olabileceğini düşünüyorsanız,  ayağınızın üzerine hiç bir şekilde basmadan, baskı uygulamadan buz ve soğuk havlu tatbik ederek ilk yardımı yaptıktan sonra acil bir şekilde doktora gitmelisiniz. Buz uygulaması 20 dakikadan fazla olmamalıdır. Ağrıyı azaltmak için ağrı kesici ilaç alınabilir. Ayağınıza tabanı sert ve içi geniş bir ayakkabı giymelisiniz. Gerilim kırıklarının ilk tedavisi istirahattir. Gerilim kırıklarında yoğun spor faaliyeti ve aktivitelerden en az 1 ay süre ile uzak durulması önerilir. Yerinden çıkmış olan kemik kırılmalarında kemiklerin iyileşme süresince istirahat yapılmalıdır. Eğer kırılma ayak parmağında ise parmakların tamamı aralarına gazlı bez koyulmak suretiyle bant ile kapatılır. Eğer diyabet hastası iseniz bunu doktorunuzla mutlaka paylaşın ki çünkü parmaklarınızın bir arada olacak şekilde bant yapılmaması gerekir. Kırılma ayağın ön bölümünde meydana gelmişse alçı, sert ve düz tabanlı bir ayakkabı kullanılır. Ayaklarda meydana gelen kırılmalar tabi ki kırığın şiddeti ve derecesine göre maksimum 8 hafta gibi bir sürede iyileşme gösterirler. Kırıkla ilgili işlemler yapılıp tedavi başladıktan sonra maksimum  1 hafta içerisinde kontrol yapılarak, kemiklerin düzgün kaynayıp kaynamadığını tespit edebilmek için yeniden röntgen çekilir. Ayak kırıklarında ameliyat ön ayak kemikleri için bazen uygulanmaktadır.           

]]>
Ayak Terlemesi https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-terlemesi.html Tue, 09 Oct 2018 19:42:03 +0000 Ayak terlemesi, ter bezleri vücut ısısını koruyabilmek için terleme yapar. Ayak terlemesi de olması gereken çok normal bir olaydır. Ayaklarda meydana gelen terleme kişiyi rahatsız eden ve sosyal konumunu etkileyen sık Ayak terlemesi, ter bezleri vücut ısısını koruyabilmek için terleme yapar. Ayak terlemesi de olması gereken çok normal bir olaydır. Ayaklarda meydana gelen terleme kişiyi rahatsız eden ve sosyal konumunu etkileyen sıkıntılı bir durumdur. Çünkü uzun süre kapalı ayakkabı içinde kalan ayak terleme ile birlikte koku üretmeye başlar. Ve kokunun dışında bakteriler nedeni ile mantar üretimi de başlar. Ve maalesef önlemeyen bir durumdur. Bu sorun tedavi edilmeden geçmeyen bir rahatsızlıktır. Vücutta ter bezlerinin en fazla bulunduğu yerlerimiz eller ve ayaklardır. Ayak sağlığı için suni deriden imal edilmiş, hava alış verişini sağlayacak ayakkabılar tercih edilmesi çok önemlidir. Ayak terlemelerindeki nedenler den bazıları diyabet ve tiroitle ilgili rahatsızlıklar olabilir.

Ayak terlemesi için neler yapılabilir

Aşırı derecede dikkat edilse bile ancak kısa süreli ve kalıcı olmayan çözümler üretilebilir. Gün içinde çorapların sık değiştirilmesi ve ayakkabı değişikliği ile bir nebze rahatlama sağlanabilse de ilaç ve bitkisel çözümler yeterli değildir. Kişinin ayaklarında ki terleme çok fazla değilse nemlenme şeklinde ise bunun için özel olarak geliştirilmiş ter önleyici krem ve losyonlar, sabunlar uygulanarak terlemenin şiddeti azaltılabilir. Bu tür ürünler alüminyum kloroid içerdiğinden dolayı ter bezlerini tıkamak sureti ile terin dışarı atılmasını engelleme özelliğine sahiptir. Fakat terleme aşırı derecede ise bu ürünlerin sağlamış olduğu engel şiddetli ter ile atılır ve ürünler etkisini kaybeder. Bunun yanı sıra etkiye bir tepki olduğu için üstüne üstlük ciltte tahribat ve alerjiye yol açabilir.

Çok fazlaca olan aşırı ayak terlemelerinde iyontoforez adı verilen bir uygulama yapılabilir. Aynı şekilde botoks da etkilidir. Iyontoforez tedavisi bir cihaz yardımı ile ayak tabanlarına ve parmak aralarına düz akım elektrik verilerek yapılır. Ter bezleri bu şok yaratan elektrik akımını aldığı için terleme azalabilir hatta tamamen geçebilir. Bu işlem haftada 3 defa 30'ar dakika olmak üzere sürekli yapılması gereken bir uygulamadır. Maalesef zaman aldığı için kişiyi bıktırıcı bir yönü de bulunmaktadır. Yan etki olarak da ayaklarda yanma yapabilmektedir.

Ayaklara botoks işleminde ise yine taban ve parmak araları olmak üzere enjeksiyon yapılır. Botoks bilindiği gibi geçici felç demektir. Ayaklardaki ter bezleri de bu yöntemle kısa süreliğine durdurulmuş olur. 4 aylık sürelerle tekrarlanması gerektiği için hem maliyeti yüksek hem de ayaklarda bir süre sonra his kaybına yol açabilmektedir.

Aşırı derecede olan ayak terlemesinin tedavisi kalıcı olarak sadece lomber sempatektomi adı verilen bir ameliyat ile yapılabilmektedir. Ameliyatın başarı oranı % 92 civarındadır. Ameliyat aşağı yukarı 1 saat kadar sürer ve biter bitmez sonucu görülür.

]]>
Ayak Tabanı Ağrısı https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-tabani-agrisi.html Wed, 10 Oct 2018 11:28:12 +0000 Ayak Tabanı Ağrısı, Parmakların kök bölgesinden başlayarak topuklara dek inen ağrıya ayak tabanı ağrısı denir. Ayağın anatomik yapısı ile alakalı olarak ortaya çıkan bu ağrı Dünya çapında her sene on binlerce kişiyi Ayak Tabanı Ağrısı, Parmakların kök bölgesinden başlayarak topuklara dek inen ağrıya ayak tabanı ağrısı denir. Ayağın anatomik yapısı ile alakalı olarak ortaya çıkan bu ağrı Dünya çapında her sene on binlerce kişiyi olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Ayaklar yağ tabakaları, kaslar, parmak kemikleri ve tendon gibi çeşitli birçok kısımlardan oluşmuştur. Bu kısımlarda çeşitli birçok nedenler ile zedelenme, zorlanma, iltihaplanma ve sinirlerin zarar görmesi gibi benzeri durumlar meydana geldiğinde ayak tabanı ağrısı hissedilmektedir. Ayak tabanında hissedilen ağrı bazı zamanlar hafif nedenlerden dolayı ortaya çıksa bile bazende çok daha ağır sebepler ile ortaya çıkar. Devamlı uzun yürüyüşler yapmak mecburiyetinde olmak nasır oluşumuna neden olan oldukça basit sebepler arasında yer alır. Bunlardan çok daha farklı olarak ilerleyen yaş nedeni ile ayaklarda ortaya çıkan anatomik biçim bozukluğu ile aşırı zayıflıkta ağrıya yol açar. Devamlı dar ayakkabı yada topuklu ayakkabı giymek oldukça yanlış ayakkabı seçimine göre ayak tabanı ağrısına yol açmaktadır. Ayak tabanı ağrısına neden olan ağır sebeplere değinecek olur isek ilk önce bunyon rahatsızlığını örnek verebiliriz. Bu hastalık türünde ayak başparmağı kısmında yer alan kemik dış tarafa doğru çıkıntılı bir yapıda olur. Bu nedenden dolayıda devamlı baskıya maruz kalır ve ayak tabanı ağrısı olmasına neden olur. 

Ayak Tabanı Ağrısına Neden Olan Hastalıklar Nelerdir
Ayak tabanında ağrıya neden olan ciddi etkenler içinde yer alan çeşitli birçok rahatsızlık vardır. Bu rahatsızlıkların başlıcalarına biraz göz atmak gerektiğini düşünüyoruz. 

Ayakta Deformite Oluşması: Ayakta pençe parmak yada çekiç parmak rahatsızlığının ortaya çıkması sonucunda çok fazla zorlanmaya göre deformite rahatsızlığı ortaya çıkar. Deformite hastalığı ise git gide ilerlediği zaman ayak tabanı ağrısı oluşmasına neden olur. 

Romatizmalı Hastalıklar: Gut hastalığı, romatoid artrit ve osteoartrit gibi romatizmalı kemik rahatsızlıkları ayak tabanı altında oldukça yoğun ağrıya yol açan etkenler içinde yer alır. 

Plantar Fat Pad Atrofisi: Ayak tabanında yer alan yağ dokularının zaman içerisinde yıpranması ile ince bir tabaka haline gelir. Yaşanmış olan incelme nedeni ile yürüme anında hasta kişi kendini sanki çakıl taşı üstünde yürüyor gibi hisseder. 

Nasır: Ayak tabanı altındaki zorlanma ile basınç sonucunda ortaya çıkan nasır adı verilen kitleler ayak tabanı ağrısına neden olan daha farklı etkenler arasında yer alır.

Ayak Tabanı Ağrısı Nasıl Geçer

Ayak tabanı ağrısı hissedilmeye başlandıktan sonra hemen bir doktora başvurarak rahatsızlığın asıl nedenini tespit ederek ilaçlı tedavi sürecine başlanması gerekir. Ancak bu zaman içerisinde ayak tabanı ağrısının daha hızlı bir şekilde geçebilmesi için size birtakım önerilerde bulunmak isteriz. İlk önce ayak tabanı ağrısını hissetmemek için dar ayakkabılar yada çok yüksek topuklu ayakkabı giymekten mümkün olduğunca uzak durmanız gerekir. Çalışmanıza ara verdiğiniz zamanlarda içinde esnetme ve germe hareketleri ile kısa egzersizler yapmanız çok iyi olur. Eğer fazla kilolarınız var ise zayıflamaya başlayın. Sosyal ortamlar ve iş yerleri haricinde ev içinde yapabileceğiniz çeşitli birçok uygulamalarda sizi ayak tabanı ağrısı ne yapsam geçer acaba sorusu ile karşı karşıya gelmenizde ciddi oranda kurtarır. Yapabileceğiniz şeyler ilk önce evde ayaklarınızı bol, bol dinlendirmeli ve kalp seviyesinden daha yukarı da tutmalı bunların dışında soğuk uygulamada yapın. Ayaklarınıza çok sık bir şekilde masaj yapmalısınız ve ara, arada ılık su içinde ayaklarınızı bekletin. Ayaklarınızı soğuk uygulama yapmanız hissettiğiniz ağrıyı gidermektedir sıcak su içerisinde ayaklarınızı bekletmek ise gevşemeyi sağlar ve rahatlamaya neden olur. Bu uygulamaları uygular iken ayak tabanı ağrısı sorunundan tamamen kurt]]> Aşırı Ayak Kokusu https://www.ayakhastaliklari.com/asiri-ayak-kokusu.html Thu, 11 Oct 2018 00:21:11 +0000 Aşırı ayak kokusu, Ayak kokusu insanlar için hem rahatsızlık, hem de utandırıcı bir sorundur. Sorun anlaşıldığında ayak kokusunu gidermek için bazı önlemler alınabilir ama ayak kokusu, ama ayakların terlemesi ve giyilen a Aşırı ayak kokusu, Ayak kokusu insanlar için hem rahatsızlık, hem de utandırıcı bir sorundur. Sorun anlaşıldığında ayak kokusunu gidermek için bazı önlemler alınabilir ama ayak kokusu, ama ayakların terlemesi ve giyilen ayakkabı alanlar yüzünden oluşmaktadır. Ayakların belirlenmesi ve bunun, bakterilerle iletişime geçmesi yüzünden ayakkabı ve çorap içinde ürettiği kokudur. O yüzden ayaklarda terlemeyi önlemek ve ayakkabılara önem vermek gerekmektedir. Eller gibi ayaklarda, vücudun diğer bölgelerinde daha fazla sayıda ter bezi bulunmaktadır. Bunlar terleme için sürekli üretim yaparlar ama ellerinde her hava ile temas ettiğinden ama o kokuya sebep olmazlar. Ancak ayaklar kapalı kaldığından kokuya sebep olur. Ayak kokusunu önlemenin ilk şartı temizliktir ve daha sonra doğru seçilen ayakkabılar giyilmesi gerekmektedir.

Aşırı ayak kokusu nasıl giderilir

 • Parmak araları ve ayaklar mantar açısından kontrol edilmelidir. Ciltte kuruma veya kırmızılık görülürse hemen tedaviye başlanması gerekir.
 • Bakterileri azaltma konusunda, temizliğe önem verilmelidir.  Her gün orta sertlikte ve ılık suda sabunla, ayakları yıkamada alışkanlık haline getirilmesi gerekir.  Akabinde parmak araları ve ayaklar mutlaka  kurutulması gerekir.
 • Gün bitiminde ayakkabı ve çorapların değiştirilmelidir.
 • Ayaklar sıkça ayak pudrasıyla veya ilaçsız bebek pudrasıyla pudralanmalıdır. Antibakteriyel kremler de kullanılabilir.
 • Yumuşak pamuklu ve kalın çoraplar tercih edilmelidir. Bunlar nemi çekmek için yardımcı olurlar.
 • Aynı ayakkabı en fazla iki gün giyilmelidir. Gün aşırı değiştirilen ayakkabılar nemi kuruyacaktır.
 • Ayakkabı ayağa nefes aldıracak şeklinde olmalıdır. Yaz döneminde ayakkabılara daha fazla önem gösterilmesi gerekir. Sıcağın etkisiyle daha fazla terleme olacağından ayakkabıların hava alan malzemeden imal edilmiş ve rahat olmalıdır.
 • Ayakların kokusu gitmesi için üzüm veya elma sirkesi ve atılan suyun içinde dillendirilmesi gerekir.
 • Ayakkabıların içinde mısır nişastası ve yemek sodası serperek bu koku engellenebilir. Yemek sodanın ılık suyun içine koyarak, ayaklar bu suyla yıkanabilir.
 • Ayaklar yıkanacağı zaman suyun içine limon suyu koymak, ayak kokusuna iyi gelecektir. Suyun soğuk veya ılık olması fark etmez.
 • Ayaklar rutin şekilde her gün yarım saat siyah çayın içinde tutarak bakterileri yok edecektir. Çayın içinde bulunan tanik asit bakterileri öldürüp, cildi kuru tutmaya çalışır. Evde demlenmiş ve biriken çayları bu şekilde değerlendirme fırsatı da olacaktır. 

]]>
Ayak Mantarı İlacı https://www.ayakhastaliklari.com/ayak-mantari-ilaci.html Thu, 11 Oct 2018 00:21:32 +0000 Ayak Mantarı İlacı: Nem ve sıcak ortamı seven, bu koşullar altında hızla üreyip çoğalan mantar, bu hastalığı olan biriyle, ortak kullanılan ayakkabı, terlik, çorap veya banyo zemininden bulaşabilir. Ayak mantarı, ayak Ayak Mantarı İlacı: Nem ve sıcak ortamı seven, bu koşullar altında hızla üreyip çoğalan mantar, bu hastalığı olan biriyle, ortak kullanılan ayakkabı, terlik, çorap veya banyo zemininden bulaşabilir. Ayak mantarı, ayak parmağı aralarında hafif kepeklenme ve şiddetli kaşıntıyla ortaya çıkan bulaşıcı bir cilt hastalığıdır. Mantarın oluştuğu kısımlarda yanma ve acı veren çatlaklara sebep olur. Ayrıca ayak kokusu yapar. Tedavi edilmezse, zamanla daha geniş bölgeye yayılarak diğer ayağa da geçer.

Ayak Mantarı Oluşumu İçin Önlemler: Mantar hastalığının tedavisi için ilk olarak mantar oluşumuna sebep olan etkenlerin ortadan kaldırılması gerekir. Mantar oluşan bölgenin nemden arındırılıp, kurulanması, pudra kullanılması etkili olur. Kişiye özel ayakkabı, terlik, iç çamaşırı, havlu, tırnak makası gibi ürünlerin temizliği çok önemli olmakla birlikte, bunlar kişiye ait olmalı, ortak kullanımda olmamalıdır.

Yünlü ve pamuklu veya bunlar gibi emici ürünlerden yapılmış çoraplar giyilmeli, ayakkabılar ayağa tam olmalı ve ayak ya da tırnaklara travma olmamalıdır. Dar burun, yüksek topuk, eski ve yıpranmış ayakkabılar ile çorapsız giyilen ayakkabılar ve başkasının ayakkabısı giyilmemelidir. Yüksek yoğunluk ile mantar sporları oluşabilecek: halı döşemeli zeminler, banyo, duşlar, jimnastik salonu, soyunma odası, yüzme salonu, hamamlar gibi zeminlerde yalın ayak yürümekten kaçınılmalıdır.

Mantar hastalığının tedavisi için hasta ailesinin veya ev arkadaşlarının temizliği de çok önemlidir. Gerekli görüldüğünde tedaviye onlarda dahil olmalıdır

Ayak Mantarı İlacı: Mantar tedavisi için diğer bir uygulama ise antifungal, antimikotik ayak mantarı ilaçlarının kullanımıdır. Bu amaçla topikal deriden yapılan kremler ile yaygın, dirençli vaka ve beraberinde görülen tırnak mantarları için ağızdan alınan tabletler, kapsüller doktor kontrolü ile kullanılır. Son yıllarda ağızdan alınan ayak mantarı ilaçlarında ciddi gelişmeler olmuştur.

Ayak mantarı ilacı ile tıbbi tedavisi genellikle 3-4 hafta sürebilir. Uygulanan tedavinin sürekliliği önemlidir.

Ayak Mantarı İçin Bitkisel İlaçlar: ayak mantarı ilaçları kullanmak mümkündür, tabi ama şimdi çok daha pratik, doğal ve etkili bir ilaçtan söz edeceğim. Ayak mantarından kurtulabilmek için yapılması gereken şey gerçekten çok basit. 2 litre ılık su içerisine tepeleme olarak 1 çorba kaşığı  karbonat atıp, karıştırarak eritin. On gün süre ile  her gün 20 dakika kadar bu suyun içinde ayaklarınızı bekletin. Sonrasında ise özellikle parmak aralarını nemli kalmayacak bir şekilde ayakları iyice kurulayın. Bu süre içinde, yine ayaklarınıza her gün karbonat sürün ve ayakkabıların içine de karbonat serpin. Bu yöntem uygulandığında ayak kokusuna kesin bir çözüm olacaktır.
Tabi yeni bir mantar oluşumunu önlemek için ayakları nemli olarak bırakmamaya dikkat edilmeli  İstendiği takdirde bu işlem arada 1-2 gün uygulanabilir.

Zeytin Yaprağı Ekstresi: Zeytin ağacı mantar, bakteri ve parazitlerden korunmak için kendi antibiyotiğini üretir. Zeytin yaprağının ekstresi çok iyi bir antiviral ajandır.

Sarımsak Dilimi Veya Suyu: Mantar oluşan bölgeye sarımsağı dilimleyerek koyun veya sarımsak suyu sürün. Üzerine çorap giyinip, gün boyunca sarımsağın orada durmasını sağlayın. Bu tedavi yöntemi ayak mantarı ilaçlarından daha tesirlidir.

Ayak Mantarı İçin Aynı safa Bitkisi: İlaçlardan sonuç alınamazsa, ayak mantarı için birde aynı sefayı deneyin. Aynı safa bitkisinden bir merhem yapılıp, mantar olan bölgeye sürülür. Aynı safa merhemini kaşıntılı ve inatçı ayak mantarında ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz. on gün içinde iyileştirir. Mantar söz konusu olduğunda aynı sefanın çayını ve ya tentürünü de kullanmanızı öneririm.

Aynı safa bitkisi aslında diğer mantar çeşitleri, sedef, egzama ve kaşıntılı deri hastalıkları için aynı etki]]>